Hakan Aydoğdu: “MYO mezunları kısa dönem askerlik yapmalı”

Hakan Aydoğdu, henüz alınan bir karar olmamasına rağmen, meslek yüksekokulu mezunlarına getirilecek olan kısa dönem askerliğin, sanayicinin nitelikli eleman sorununa çözüm olacağını ifade etti.

A+ A-

Meslek lisesi öğrencilerinin kısa dönem askerlik yapması konusunda kamuoyunda çıkan haberler üzerine, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu bir açıklama yaptı. Kısa dönem askerlik konusunun sektörde yaşanan kısır döngüye çare olacağını belirten Aydoğdu, şöyle konuştu: “Meslek lisesi mezunu öğrenciler, uzun dönem askerlik yapmamak için üniversiteye girmeye çalışıyorlar. Üniversite mezunları da operatörlük yapmıyor. Dolayısıyla, uzun dönem askerlik yapma fikri sanayideki zincirin halkalarını zayıflatıyor.”

“Ciddi bir istihdam açığı kapanır”
Sektörde nitelikli eleman sorununa çözüm için kısa dönem askerlik konusunun kritik olduğunu ifade eden Aydoğdu, “Meslek lisesi mezunu öğrencilere özel olarak kısa dönem askerlik imkânı sağlanırsa; sektörde hem ciddi bir istihdam açığı kapanır, hem de meslek liseleri özendirilir. Ülkemizde, bünyesinde makina teknolojileri alanı bulunan 305 teknik meslek lisesi var. Bu okullarda eğitim alan öğrenciler, mesleklerine devam edip etmemekle hem kendilerinin, hem de ülke sanayisinin geleceği ile ilgili önemli bir karar verecekler. Bir mesleki teknik lisesi öğrencisi, eğitimde kullandıkları araç gereç ve ekipmanlar sebebiyle normal bir lise öğrencisine göre daha maliyetlidir. Devletimiz, mesleki ve teknik lise öğrencileri ve meslek yüksekokullarına bu araç-gereç ve ekipmanlar dolayısıyla büyük yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımların karşılığını almak için Milli Savunma Bakanlığı’nın meslek yüksekokullarına yönelik gerçekleştireceği kısa dönem askerlik uygulaması, meslek eğitimini daha cazip hale getirecek ve ara eleman-nitelikli personel istihdamını olumlu etkileyecektir” diye konuştu.

Ne olmuştu?
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 9 Ocak 2018’de ‘meslek yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik’ konusuna ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Meslek yüksekokulu mezunlarının kısa dönem askerlik taleplerinin var olduğunu dile getiren Özlü, şöyle konuşmuştu: “Üniversite mezunlarından ziyâde, aranan eleman dediğimiz, ara eleman-nitelikli personel ihtiyacımız var. Almanya’da mesleki eğitime giden 7,8 milyon genç var. Türkiye’de ise bu rakam 1,7 milyon. Bizim yetiştirdiğimiz elemanlarla sanayide ihtiyaç duyulan kişiler örtüşmüyor. Sanayici kaynak uzmanı ya da CNC operatörü istiyor; biz ise düz lise mezunu yetiştiriyoruz. Dolayısıyla, bunu örtüştürebilirsek işsizliğin azalmasına da ciddi katkı sağlayabiliriz."
Ancak, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise, yapılan açıklama üzerine; “Böyle bir konu gündemimizde değil” diye konuşmuştu.