Hakan Aydoğdu: “Meslek liseliler, bedelli’ veya ‘kısa dönem askerlik’ yapmalı"

Meslek lisesi mezunlarının sanayide kalmalarını sağlamak için cazip bir ortam yaratılması gerektiğini belirten Hakan Aydoğdu, meslek lisesi öğrencilerine ‘bedelli’ veya ‘kısa dönem’ askerlik uygulamasının getirilebileceğini ifade etti.

A+ A-

Sanayide ara eleman ihtiyacının meslek lisesi mezunları ile karşılanmasını sağlamak amacıyla bir dizi adım atan hükümete bir öneri de Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu’dan geldi.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Aydoğdu, meslek lisesi mezunlarının iş hayatında kalıcı olması gerektiğini vurguladı. Aydoğdu, “Bunun için bazı teşviklerin uygulanması gerekiyor” diye konuştu.
Söz konusu teşvikler kapsamında, meslek lisesi öğrencilerine ‘bedelli’ veya ‘kısa dönem’ askerlik uygulamasının getirilebileceğini söyleyen Aydoğdu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu, öğrenci açısından  sanayide kalması için cazip bir durum yaratacaktır. Söz konusu uygulama, öğrencilerin meslek liselerini tercih etmeleri ve öğrenim gördükleri alanda iş hayatına atılmaları için önemli bir neden olacaktır.”

“Belli şartlar dâhilinde olmalı”
‘Kısa dönem’ veya ‘bedelli askerlik’ konusunun belli şartlar dâhilinde olması gerektiğini de söyleyen Hakan Aydoğdu, meslek liselerinin durumunun içler acısı olduğunu ileri sürdü. Aydoğdu, “Okul kursanız da müfredat yeterli değil. Meslek liselerinde okuyanların yüzde 80’i sanayide çalışmak istemiyor; tablo vahim. Kalan yüzde 10’u askerlik nedeniyle üniversiteye gitmek istiyor. Bu sorunu aşmak için meslek liseliye kısa dönem askerlik getirilmeli. Öğrencilere mezun olduktan sonra sektöründe en az üç yıl çalışmak kaydı ile kısa dönem askerlik getirilebilir. Böylece çocuklar, AVM’ye gitmek yerine sanayide kalmış olurlar” dedi.
Sanayicilerin meslek lisesi öğrencilerinin ihtiyaca uygun olmamasından şikâyet ettiğini ifade eden Aydoğdu, “Çözüm yaratabilmek için TİAD ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği ile birlikte, ‘MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’nı düzenliyoruz. Seçilen 10 okulu destekleyeceğiz. Unutulmamalı ki; Almanya’yı geliştiren meslek lisesi çıkışlılardır. Biz ise bu sorunu halen çözemedik” diyerek sözlerini noktaladı.