Çengel: "2019’da üretim alanımızı büyüteceğiz"

2019 yılında mevcut binasında gerçekleştireceği çalışmalarla üretim alanını büyütecek olan Güven Makina, yakın bir zaman önce satın alınan 5 adet çeşitli CNC tezgahını da makina parkına ekleyecek.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

Güven Makina, kablo sektöründe 25 yıldır; fiber optik, enerji ve haberleşme kabloları imalatında kullanılan üretim hatları ve sarıcılar, boşaltıcılar, kablo çekicileri soğutma kanalları vb. makinaların üretimi konusunda faaliyet gösteriyor.
İmalatını yaptıkları marka tescilli tam otomatik pet şişe şişirme makinalarının; enerji tasarrufu, üretim kapasitesi ve verimlilik konusunda önemli avantajlar sağladığını aktaran Güven Makina Planlama Sorumlusu Çağatay Çengel, “Son olarak; mekanik üretim, elektrik üretim, yazılım ve otomasyonu firmamız tarafından yapılan otomatik taşıma sistemlerini de üretime aldık” dedi.
32'si Ar-Ge personeli olmak üzere toplam 80 kişilik ekipleri ile hizmet verdiklerini dile getiren Çengel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2017 yılının ağustos ayında kurduğumuz Ar-Ge merkezinde, Türkiye ve dünyadaki sektörel gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye’nin 601, Kayseri’nin ise 7'nci Ar-Ge merkeziyiz. İnsan kaynakları gücümüz, çalışma prensiplerimiz, güçlü referanslarımız ve yenilikçi bakış açımızla birlikte, dünya çapında sektörünün önde gelen firmalarından biri olma hedefimize doğru kararlı adımlarla ilerliyoruz. Ana amacımız; yurtdışına döviz çıkışını engellemek ve artan ihracat sayesinde yurtiçine döviz girişini sağlamak. Ar-Ge ekibimiz, tasarımdan düşük hacimli üretim çalışmalarına kadar tüm geliştirme sürecine odaklanmış durumda ve her zaman mevcut ürünlerden daha yenilikçi, daha fonksiyonel, daha gelişmiş ürünleri ve sistemleri tasarlamak için çalışıyor. Ürün veya süreç üzerinde teknik iyileştirmeler yapıyoruz. Teknik bilginin geliştirilmesi, mevcut bilgilerin güncellenmesi ve iyileştirilerek kullanılması ve yayılması çalışmalarına önem veriyoruz. Güven Mühendislik Makina olarak, kaynaklarımızı en etkin şekilde yönetme anlayışını benimsiyoruz.”

“İmal edilen ürünlere yenilik katıyoruz”
Siparişe dayalı çalıştıklarını ve talep edilen ürünü müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için ihtiyaçlar doğrultusunda dizayn ettiklerini aktaran Çağatay Çengel, “Ürettiğimiz makinaların ismi ve tipi aynı olsa da, imal edilen ürünlere yenilik katıyoruz. Bu doğrultuda hem kendimizi geliştiriyor, hem de yeni fikirler ortaya koyuyoruz” diye konuştu.
2019 yılında mevcut binalarında gerçekleştirecekleri çalışmalar sonucunda üretim alanlarını artıracaklarını anlatan Çengel, yakın bir zamanda satın aldıkları 5 adet çeşitli CNC tezgahını makina parklarına ekleyeceklerini dile getirdi. Yazılım ve donanım ihtiyaçlarını belirleyerek yine bu yıl içerisinde yatırım yapacaklarını aktaran Çengel, şöyle konuştu: “Şu anda; Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika, Norveç, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere ve Rusya başta olmak üzere 20’ye yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. 2018 yılında Yunanistan, Macaristan ve Belçika'dan çeşitli siparişler aldık ve bu ülkelerde konumumuzu güçlendirmeye yönelik çalışmalarımız var. 2019 yılında da Avrupa ve Afrika pazarına makina satışlarımız devam edecek ve bu ülkelerde pazarlama ile ilgili yapılanmamızı sürdüreceğiz. Hedefimizde ise Kuzey ve Güney Amerika pazarı var.”
Endüstri 4.0'ı destekleyen yüksek verimlilikli makinalar sunduklarını ifade eden Çengel, “2018 yılında da Endüstri 4.0'a geçişi sağlayabilmek için yatırımlarda bulunduk. Endüstri 4.0 kavramını daha yakından tanımak ve şirketimizde en azından bir adım atmak adına bazı projeler yaptık. Bu projelerin hem firmamız için, hem de üretimini yaptığımız makinalarla müşterilerimize fayda sağlayacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.