Güriş Grubu Döktaş’ı satın aldı

Güriş Grubu, Türkiye’de ilk sırada yer alan, Avrupa’nın ise beşinci büyük döküm tesisi konumunda olan Döktaş’ın yüzde 93,57’lik hissesini satın aldı.

A+ A-

Türkiye’de ilk sırada yer alan, Avrupa’nın ise beşinci büyük döküm tesisi olan Döktaş’ın yüzde 93,57’lik hissesi; sanayi, enerji, turizm, madencilik ve inşaat alanlarında önemli yatırımlara imza atan Güriş Grubu tarafından satın alındı.
Döktaş’ın başta otomotiv olmak üzere; tarım, iş makinaları, havacılık ve savunma sanayiinde önemli tedarikçilerden biri olarak faaliyet gösterdiğini dile getiren yetkililer, “Şirket; otomotiv, ağır ve hafif ticari araçlar, iş ve tarım makinaları, makina imalatı sektörlerine pik, sfero, alüminyum döküm parça tedariğinde uzman bir kuruluş. Döktaş, yıllık 160 bin ton demir döküm, 14.400 ton alüminyum döküm ve 1.440.000 adet alüminyum jant üretimi, yüksek teknoloji ve işleme kapasiteleri ile pik ve sfero döküm üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Kuruluş, toplam kapasite itibariyle de Türkiye’nin lideri, Avrupa’nın da beşinci büyük döküm tesisi konumunda” diye konuştular.

“Üretiminin yüzde 75’ini ihraç ediyor”
Döktaş’ın, üretiminin yüzde 75'ini başta Almanya olmak üzere ABD dâhil çeşitli ülkelere ihraç ettiğini aktaran yetkililer, konuşmasını şu şekilde sürdürdüler: “Firmanın müşterileri arasında; Hidromek, Renault, Tofaş, Volvo, Scania, Daimler, Man, Iveco, Ford Otosan, Türk Traktör ve Caterpiller gibi dünyanın önde gelen üreticileri bulunuyor. Döktaş’a ait; pik, sfero döküm ve işleme faaliyetlerinin yürütüldüğü Orhangazi tesislerinde yaklaşık bin 600 kişi, yüksek ve alçak basınçlı alüminyum döküm ve alüminyum jant üretim faaliyetlerinin yapıldığı Manisa´da bulunan iki tesiste ise yaklaşık 900 kişi olmak üzere toplam 2 bin 500 kişi istihdam ediliyor. Güriş Grubu Döktaş’ı satın alarak; dünyada pik, sfero ve alüminyum dökümü, Parsan ve Omtaş ile çelik ve alüminyum dövmeyi ve Asil Çelik ile kaliteli çelik üretimini bünyesinde barındıran sayılı kuruluşlardan biri konumuna geliyor.”