Günmak Makina kapasitesini artıracak

Anahtar teslim çözümler sunan ve çok geniş bir ürün yelpazesi ile müşterilerine hizmet veren Günmak Makina, 2017 yılında cirosunu yüzde 30 oranında artırırken, personel sayısını da yüzde 25 yükseltti.

A+ A-

Gaziantep/DÜNYA

2017 yılında istihdamını yüzde 25’lik artışla 130 kişiye çıkaran Günmak Makina, cirosunu da yüzde 30 oranında artırdı.
Ar-Ge, Ür-Ge ve inovasyonun firmalarının önceliklerinden olduğunu söyleyen Günmak Makina Genel Müdürü Nazmi Yıldız, şöyle konuştu: “Günümüzde gelişen bilgisayar ve internet teknolojileri bu sürece yeni bir ivme kazandırdı. Bu teknolojiler sayesinde artık bilgi, mal, hizmet üretim ve dolaşımı küresel ölçeklerde gerçekleşiyor. Biz de, gelişmeleri yakından takip edebilmek için Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz. Üniversitelerden yardım alarak, teorik ve pratiği birleştirerek bu sürece katkı sağlıyoruz. Üretim sürecimizi, teknolojik robotik sistemlerle uygun hale getirmenin arayışları ve çalışmaları içerisindeyiz.”

“Çok geniş bir ürün yelpazemiz var”
Anahtar teslim çözümler sunduklarını ve ürün yelpazelerinin çok geniş olduğunu söyleyen Yıldız, son dönemlerde mevcut makinalarına ek olarak bulgur-arpa kesme makinasını geliştirdiklerini bildirdi. Lazer kesim makinasının ihtiyacı olan kesim esnasında kullanılan azot gazının üretim ünitesini faaliyete geçirdiklerini kaydeden Yıldız, makarna ve irmik üreticilerine yönelik yüksek kapasiteli ve verimli bir makina geliştirdiklerini aktardı. Yıldız, “Bunun yanında; bulgur işleme makinaları, mercimek işleme makinaları, bakliyat ve hububat makinaları, kinoa makinaları ve bakliyatın değişik türleri için kabuk soyucu makinalar ürün gamımızda bulunuyor” dedi.
Yurtdışı pazarlarına ulaşmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ve yeni pazar arayışlarının devam ettiğini dile getiren Yıldız, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dış ticaret ekibimiz; fuarlar, iş gezileri, paneller, ikili iş görüşmeleri ve birebir firma ziyaretlerinde bulunarak yurtdışı pazarımızı genişletiyor. Mısır ve Suudi Arabistan'dan sonra Amerika ve Kanada için makinalar ve tesisler ürettik. Afrika, Ukrayna, Kazakistan, Cezayir, Fas, Tunus gibi ülkelere de makina satışları ve kurulumları gerçekleştirdik. 2017’de yurtdışına ağırlık verdik. Yüzde 65 yurtdışı, yüzde 35 ise yurtiçi piyasasına çalıştık. Ancak, imzalanan projelerden dolayı bu sene ağırlıklı olarak yurtiçi piyasasına çalışacağız.”

“Yatırım ihtiyaçlarımızı belirledik”
2018’de fabrikalarının arka bölümünde bulunan 8 bin metrekarelik arazinin 6 bin metrekaresini kapatarak kapasite artışına gideceklerini açıklayan Nazmi Yıldız, “Üretim hızını artırmak, kaliteli ve hatasız üretim için; üretim hattında kesme, eğme ve boru bükme makinaları yatırımı ihtiyaçlarını belirledik. Bu makinalarla ilgili devlet tarafından açıklanan çok ciddi destek paketlerine başvurular yaptık. Proje sonuçlarına göre makina alımlarını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Bakliyat sektörünün öncülerinin büyük yatırımlarla Mersin'i tercih ettiklerini ifade eden Yıldız, söz konusu firmalara tesisler yaptıklarını anlattı. Yıldız, şöyle devam etti: “Sektörün bu bölgeye kayması sebebiyle biz de servis ağımızı genişletiyoruz. Mersin’de basit arızaları giderebilecek ekipman ve personel bulundurulması için çalışmalarımıza başladık. Hedefimiz; üretim için kapasite artışı sağlayan, üretim maliyetlerini düşüren, kaliteyi artıran makinaları imal ederek, istihdama ve ülke ekonomisine destek vermek.”

“Özel dizayn helezon imalatında iddialıyız”
2017 yılında helezon fabrikalarındaki üretimlerinin yaklaşık yüzde 50’sini yurtdışına pazarladıklarını söyleyen Yıldız, söz konusu tesisin üretim kapasitesini artırmak için daha büyük çapta ve kalınlıkta üretim yapacak makinaların imalatını gerçekleştirdiklerini bildirdi. Helezonda üretimi yıllık 450 bin metreye çıkararak ciddi kapasite artışı sağladıklarını açıklayan Yıldız, sözlerini şöyle noktaladı: “Özel dizayn helezon imalatında oldukça iddialıyız. Dünyanın birçok yerine değişik hammaddelerden üretilmiş farklı ebatlarda helezon ihracatı yapmaktayız. Plastik sektörüne, çimento ve beton santrallerine, balık yağı üretim tesislerine ve bunlar gibi birçok sektöre ‘U tipi’ ve ‘tüp helezon’ imalatları yapıyoruz.”
Yurtiçi ve yurtdışı fuarlarına katılmaya özen gösterdiklerini söyleyen Nazmi Yıldız, "29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında İstanbul Tüyap'ta düzenlenen World Milltech'e katıldık. Fuar çok verimli geçti. Kaliteli, ilgili ve sektörü bilen kişiler etkinliğe katıldığı için fuar boyunca birçok sözleşme yaptık" dedi.