Günmak, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına ağırlık verdi

Son zamanlarda yurtdışı pazarına ağırlık veren ve Ar-Ge çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren Günmak’ın resmi olarak yaptığı 7 adet Ar-Ge projesi, TÜBİTAK tarafından onaylandı ve destek kapsamına alındı.

A+ A-

Ar-Ge ve inovasyonun firmalarının önceliklerinden biri olduğunu belirten Günmak Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Kayabaş, “41 yıllık süreçte tecrübelerimizi teknoloji ile birleştirerek, makina ve sistemler üzerine çok çeşitli Ar-Ge çalışmaları yaptık ve başarılı sonuçlar elde ettik. Resmi olarak yaptığımız 7 adet Ar-Ge projesi, TÜBİTAK tarafından onaylanarak destek kapsamına alındı. TÜBİTAK’ın raporunda, firmamız tarafından geliştirilen ‘Kontinü Pişirme ve Kurutma Sistemi’ isimli projemiz övgüye lâyık görülerek, kurumun internet sitesinde örnek projeler arasında gösterildi” dedi.
Son olarak, kabuk soyucu makinasını geliştirdiklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını söyleyen Kayabaş, söz konusu makinayı; un, irmik ve pirinç için de uygun hale getirdiklerini aktardı. Makina ile ilgili son iki yıldır ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kayabaş, ürün yelpazelerini her geçen gün genişletmeye devam ettiklerinin altını çizdi.

“Yeni pazarlara açılacağız”
Yeni pazarlara açılmayı planladıklarını anlatan Kayabaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mısır ve Suudi Arabistan için şu an makinalar yapılıyor. Bundan sonraki süreçte, ekonomik olarak daha zengin olan bölgelere yönelmek istiyoruz. Bunun için; Avrupa, Amerika ve Kanada’da araştırmalarımız ve bağlantılarımız var. Bu bölgelerde yüzde 80 mercimek, yüzde 20 bulgur fabrikaları talep ediliyor. Birçok ülkeye teklif verdik, tekliflere olumlu dönüşler oluyor. 2017 sonuna kadar kapasitemizi doldurduk.”
Son dönemlerde yurtdışına ağırlık verdiklerini bildiren Kayabaş, “Şu an yüzde 65 yurtdışı, yüzde 35 yurtiçi piyasasına çalışıyoruz. Ancak, yurtdışı pazarına yönelik üretimimizi daha da artırmayı planlıyoruz. İç piyasada kârlılık düşük ve finansal sıkıntılar var. O yüzden yurtdışına odaklanmayı düşünüyoruz. Yurtiçinde ödeme sıkıntıları yaşanıyor; ancak yurtdışında böyle bir problem yok. Yurtdışı çalışmalarımızda, ödemenin yüzde 90'lık kısmını aldıktan sonra makinanın kurulumunu yapıyoruz” diye konuştu.

“Helezonda ciddi bir kapasite artışı sağladık”
2017 yılında, helezon fabrikalarındaki üretimin yüzde 50’sini yurtdışına pazarlama yönünde adımlar attıklarını söyleyen Kayabaş, şunları aktardı: “Helezon fabrikamızın üretim kapasitesini artırmak için yaptığımız Ar-Ge çalışmalarıyla daha büyük çapta ve kalınlıkta üretim yapacak makinaların imalatına başladık. Helezonda üretimi yıllık 270 bin metreye çıkararak ciddi bir kapasite artışı sağladık. Yeni makinalarımız üretimi tamamlanıp faaliyete geçtiğinde, kapasitemizi yıllık 450 bin metreye çıkaracağız. Özel dizayn helezon imalatında oldukça iddialıyız. Dünyanın birçok bölgesine yönelik olarak, değişik hammaddelerden üretilmiş farklı ebatlarda helezon ihracatı yapıyoruz.”

“Bakliyat sektöründe Mersin ön plana çıktı”
2018 yılı için fabrikalarının arka tarafında bulunan 8 bin metrekarelik arazinin 5 bin metrekaresini kapatarak kapasite artışına gideceklerini belirten Sıddık Kayabaş, istihdam sayılarında yüzde 25 artış olduğunu ve istihdamı 125 kişiye çıkardıklarını dile getirdi. Ciroda yüzde 25 artış hedeflediklerini anlatan Kayabaş, sektörle ilgili de şunları söyledi: “Bakliyat sektöründe Mersin ön plana çıktı. Bizim burada daha önce de çalışmış olduğumuz firmalar var ve onların yeni yatırımlarında da makinalarını biz yapacağız. Mersin'de bu anlamda kurulan fabrikalar çok büyük. Gelecekte Mersin'de bir servis ağı kurmamız gerekebilir.”