Güney Rulman ürün çeşitliliğini artıracak

Gaziantep’te 50 yıllık bir geçmişe sahip olan Güney Rulman, ürün çeşitliliğini artırmak için yeni distribütörlük anlaşmaları yapacak. 13 bin ürün çeşidine sahip olan firma, 2018’de kapasitesini yüzde 20 artırmayı hedefliyor.

A+ A-

Schaeffler'in Türkiye Distribütörü olan Güney Rulman, Luk, Ina ve Fag markalarının satışını yapıyor. Schaeffler'in Anadolu’daki tek distribütörü olan firma, tekstilden çimentoya, enerjiden gıdaya kadar her sektöre hizmet veriyor. 2018 yılında İstanbul’da bir şube açmayı planlayan şirket, yeni distribütörlüklerle ürün çeşitliliğini yüzde 20 artıracak.
Rulman başta olmak üzere endüstriyel malzemelerin yurtdışından ithalatı ve ihracatını yaptıklarını ifade eden Güney Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelebi, "Satışını yaptığımız ürünlerin ithalatını ve ihracatını yapıyoruz. Ortadoğu ülkelerine direkt ya da dolaylı olarak ürünlerimizi gönderiyoruz. Toplam 13 bin adetlik ürün çeşidine sahibiz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 15, Gaziantep’te de yüzde 70 oranında pazar payına sahibiz. Yeni distribütörlüklerle ürün çeşitliliğimizi yüzde 20 artıracağız" dedi.

“Uzman kadromuzla hizmet veriyoruz”
Toplam 600 metrekarelik bir alanda faaliyet gösterdiklerini ifade eden Çelebi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "10 kişiye istihdam sağlamaktayız. Tekstil ve makina mühendisi olmak üzere iki mühendisi bünyemizde çalıştırıyoruz. Nitelikli elemanlarımızı ‘KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği’ kapsamında çalıştırıyoruz. Tecrübeli ve uzman kadromuzla müşterilerimize hizmet veriyoruz.”
Dünyanın önemli endüstriyel ve otomotiv yedek parça malzeme tedarikçilerinden olan Schaeffler’in Türkiye Distribütörü olduklarını vurgulayan Çelebi, Luk, Ina ve Fag markalarının satışını yaptıklarını aktardı. Schaeffler'in Anadolu’daki tek distribütörü olduklarının altını çizen Çelebi, “Tekstilden çimentoya, enerjiden gıdaya her sektöre hizmet veriyoruz. 'Dünyayı döndüren sihirli alet' diye adlandırmış olduğum rulman, her sektörde olmazsa olmaz bir parçadır" diye konuştu.
2017 yılında yüzde 10 büyüme kaydettiklerini ifade eden Çelebi, sözlerine şöyle devam etti: “2018 yılında İstanbul’da bir şube açmayı ve ürün çeşitliliğimizi artırmayı düşünüyoruz. Gelen talepler doğrultusunda, Asya ülkelerinden birkaç
marka ile ürün ithalatına başlayacağız. Firma olarak teknolojiyi yakından takip ediyoruz.”

“Denetimlerin artırılması gerekiyor”
Sektörde yaşanan sıkıntılar hakkında da görüşlerini açıklayan Ali Çelebi, "Spot ithalatların önüne geçilmesi ve denetimlerin artırılması gerekiyor. Distribütörlük düzeyinde ithalat yapılması lazım. Yetkili distribütör ünvanı olmayan firmalardan ürün tedariği yapılmamalı. Kuruluşların sertifikası olan şirketlerle çalışmalarını istiyoruz. Daha uygun fiyata alınan spot ürünler, fiyatı yüksek olan makinalarda sorun çıkmasına sebep oluyor. Ayrıca, ithalat yaptığımız için peşin para ödüyoruz. Devletin bizim gibi ithalatçı firmaları desteklemesini istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı