Gülsün: "Plastik sektöründen 58 işletme İSO 500’de yer aldı"

Plastik ve kauçuk üreticisi 58 işletme, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 'Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018' listesinde yer aldı.

A+ A-

Plastik ve kauçuk üreticisi 58 işletme, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 'Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018' listesinde yer aldı. Söz konusu firmaların üretimden net satışları yüzde 27,6 oranında arttı.
İstanbul Sanayi Odası’nın 'Türkiye'nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' listesine, NACE kodu itibarıyla plastik ve kauçuk sektöründen 27 firma girdi. Plastik ve kauçuk imalatı olmasına rağmen, ağırlıklı üretim faaliyeti farklı NACE ve ISIC kod numaraları altında yer alan firmalarla sıralamada 58 plastik ve kauçuk işletmesinin yer aldığı görüldü.

"Finansman giderleri dönem kârlarını zayıflattı"
Dönem kârı/faaliyet kârı oranlarının yüzde 75’ten yüzde 59’a gerilemesinin ardında faiz gibi finansman giderlerinin bulunduğunu belirten Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, “Finansman giderleri İSO Birinci 500’deki işletmelerin dönem karlarını zayıflattı" diye konuştu.
Ayrıca, son beş-altı yıldır borç/öz kaynak dengesinin de dikkat çekici biçimde bozulduğunu ifade eden Gülsün, özellikle döviz cinsi borçların TL karşılıklarının borç hanesini köpürttüğünü belirtti.
Listeye giren plastik sanayisi firmalarının verilerini değerlendiren Gülsün, şunları kaydetti: “İSO Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 2018 sıralamasında yer alan 58 firmanın gelişimine baktığımız zaman, brüt katma değer ve çalışan sayısı hariç tüm göstergelerde artış gözlemleniyor. Brüt katma değerdeki düşüş, PETKİM’in 2018’in son çeyreğinde yapmış olduğu bakım çalışması nedeniyle üretimi durdurmasından kaynaklanıyor. Diğer göstergelerde yaşanan artış oranı Birinci 500 listesinde yer alan tüm firmaların artış oranı ile paralellik gösteriyor. Bununla birlikte, 2017 ile 2018 yılı arasında ÜFE’nin yüzde 34 ve ortalama döviz kurunun yüzde 32 dolayında artış gösterdiğini de göz ardı etmemek gerekiyor."