Gözlükler için kusursuz kıvrım

Yeni CNC 3D gözlük çerçeve bükme makinası S-514, aralarında farklı malzeme kalınlıklarında paslanmaz çelik ya da titanyumun da bulunduğu çeşitli metal profil tellerden gözlük çerçeveleri üretiyor.

A+ A-

Baumüller

Oval, köşeli ya da yuvarlak olsun, ya da sade bir gri veya canlı pembe bir tasarım; gözlük çerçevelerinde satın alma için belirleyici bir faktör olan yaratıcılıkta neredeyse sınır yok. Görünüm yalnızca şekilden ve renkten değil, aynı zamanda malzemeden de belirlenir. Paslanmaz çelik, yeni gümüş, fosforlu bronz veya titanyum gibi çeşitli metallerden üretilen gözlük çerçeveleri birkaç yıldır modaya hâkim. Baden Württemberg eyaletine bağlı Pforzheimlı Schüssler Technik, bunun üzerine uzmanlaşmış bir kuruluş. Orta ölçekli bu şirket, sektörde 50 yılı aşkın süredir gözlük iskeletleri imalatı için kaliteli makinalar üretiyor. Daha sonra gözlük camlarına oturacak çerçeve olan metal tel profilden gözlük çerçevelerinin bükülmesi için de firmanın ürünleri bulunuyor. Makinaları sayesinde, çoğu büyük gözlük üreticilerinin milyonlarca farklı gözlük çerçevesi basit ve hassas bir şekilde imal ediliyor.

S-514’ün çalışma prensibi
Yeni CNC 3D gözlük çerçeve bükme makinası S-514, aralarında farklı malzeme kalınlıklarında paslanmaz çelik ya da titanyumun da bulunduğu çeşitli metal profil tellerden gözlük çerçeveleri üretiyor. Gözlük çerçevelerinin saatlik ürün çıkışı ise bin 350’yi buluyor. Gözlük çerçeveleri için 2,5 mm’ye kadar genişlikte ve 2,5 mm’ye kadar yükseklikte bilinen tüm alaşımlar kullanılabiliyor. Yüksek doğrulukla imal edilen gözlük çerçevelerinde öne çıkan bir özellik olarak, Baumüller’in hassas ve birbirlerine ideal uyarlanmış tahrik ve otomasyon bileşenlerine güveniliyor.
Makinaların programlanması, verilerin (DFX ya da Schüssler Technik’in birkaç form verisi) USB ya da ağ üzerinden veya aynı zamanda bir kalıplayıcının kopyalanması üzerinden gerçekleşiyor. Kullanıcı; büküm, düzeltme değerleri ve çelik tel kalınlığı gibi parametreleri doğrudan dokunmatik ekranda ayarlama imkânına sahip. Şekilli bükme ile birlikte gözlük çerçeveleri aynı zamanda istenen eğrilik yarıçapı, yani taban eğrilik (ön eğrilik) elde ediyor. Makinanın çalışma şekli, telin yoğun bükümlerde dâhi (örneğin spor gözlükler) somunun orta eksene dik geleceği şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Böylece, gözlük camı daha sonra çerçeveye sağlam bir şekilde oturtulabilir.Firesiz üretim
S-514’ün sunduğu büyük avantajlardan biri de segment düzeltmelerinin yapılabilmesi. Bu; gözlük çerçevesi formunun hem 2D formunda, hem de ön eğrilikte bükülen gözlük çerçevesi kalite gereklilikleri sağlayana kadar birkaç segmente ayrılması ve ardından düzeltilebilmesi anlamına geliyor. Özellikle, kritik aralıktaki göz tiplerinde ve tel profillerinde bu son derece yardımcı bir özellik. Makinanın bir diğer katma değeri de tamamen firesiz çalışması. Böylece, altın ya da titanyum gibi kaliteli profil teller de her bükme işleminden sonra doğrudan sonraki gözlük çerçevesi atık parça olmadan üretiliyor.
Makinanın yerden tasarruf sağlayan yapı şekli ve Baumüller’in kompakt bileşenleri sayesinde, elektronik ve yedi tahrikin tümü şalter panosunda dar bir alanda bulunuyor: Dört bükme aksı üç boyutlu bükme ve üç kumanda aksı tellerin ayrılmasını sağlıyor. Aks tahrikleri, bükmede yüksek kalite sağlıyor ve bakım gerektirmiyor.

Tek elden komple tahrik sistemi
Dünya çapında üretilen gözlüklerin çoğu bugün Asya’da imal ediliyor. Pazardaki talep; uzun süre dayanıklı, yerden tasarruf sağlayan ve kullanımı kolay makinalar. Schüssler Technik, yeni 3D gözlük çerçevesi bükme makinasının geliştirme aşamasında Baumüller ile birlikte yetkin ve uzun vadeli ortak olarak el sıkıştı. Yeni S-514’ten istenen, makinayı modernize etmesi ve Endüstri 4.0’a uygun hale getirmesiydi. Ardından, makinanın tüm tahrik ve otomasyon sistemi, stratejik ortak Baumüller tarafından birbirlerine ideal olarak uyarlanmış biçimde üretildi. Tahrik kumandasından makina kumandasına ve görselleştirmeye kadar önemli tüm bileşenler Baumüller Grubu bünyesinde tedarik edilebildi. Şalter dolabı dâhil sac muhafaza, makina muhafazalarında ve şalter dolabı üretiminde uzmanlaşmış olan Baumüller’in Slovenya’daki kardeş şirketi Baumüller Dravinja tarafından tedarik edildi. Baumüller, bunun dışında makinanın tüm mühendislik işlerini üstlendi.

Carstens: “Hızlı ve daha iyi uygulama elde ediyoruz”
Baumüller’in kendilerine tüm bileşenlerde ve tüm kumanda sisteminde destek verdiğini dile getiren Schüssler Technik İş Geliştirme ve Kalite Yönetimi Departman Müdürü Matthias Carstens, “Geniş bir yelpazeye sahip olan stratejik tedarikçi olarak Baumüller’in sunduğu fayda ortada. Böylece, çok az zahmete giriyor, hızlı ve daha iyi uygulama elde ediyoruz” diye konuştu.
Yerden tasarruf sağlayan, kompakt bileşenlerin yanında Baumüller için öne çıkan bir özellik de, geliştirme alanındaki teknik bilgisi ve hâlihazırda mevcut programlama araçları. S-514, regülatör ve motorun mükemmel uyumu ile gözlük çerçevelerini yüzde bir milimetreye kadar yüksek doğrulukla üretebiliyor. Tek ünite olarak Baumüller’in b maXX 5500 servo inverteri ve altı adet b maXX 3300 servo inverter makinanın toplam yedi tahrikini kumanda ediyor.

Modern görselleştirme ve dünya çapında servis
Yeni S-514’ün modern görselleştirmesi, kullanıcının gerekli tüm parametreleri konforlu bir şekilde 12" dokunmatik ekrana girebilmesini ve makinayı kumanda edebilmesini sağlıyor. Dil yerine sembollerin kullanılması, çeviri ihtiyacı olmadan dünya çapında kullanım sunuyor. Makina kumandası olarak zorlu kumanda görevleri için ölçeklendirilebilir ve çok yönlü kullanılabilir bir platform olan güçlü performanslı b maXX PCC-04 serisinin en yeni nesli kullanılıyor. 12" dokunmatik ekran da, Baumüller’in b maXX HMI serisi yelpazesinden alınmış.Rupprecht: “Yüksek bir talep var”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Schüssler Technik firmasının Satış ve Ürün Yönetimi Departmanı Müdürü Dietmar Rupprecht, şunları aktardı: “Pazarda hassas ve bağımsız gözlük üretimine yönelik talep yüksek. Yeni 3D gözlük çerçevesi bükme makinası S-514 müşterilerimizi Endüstri 4.0’a da hazırlıyor. Makina, dijital bir kullanıcı arayüzü ve opsiyonel olarak dünya çapında kullanım için uzaktan bakım hizmeti sunuyor.”
Hızlı ve ekonomik bir servis sunabilmek için makinaların üreticisi olarak Schüssler Technik için uzaktan bakım konusu son derece önemli. Yeni makina, entegre yönlendirici sayesinde opsiyonel olarak uzaktan bakım amacına yönelik uzaktan kumanda seçeneği sunuyor. Bunun arkasında IEC 62443-3-3 uyarınca sertifikalı olan ve dolayısıyla, Bilgi Teknolojisi Güvenliği Federal Makamı (BSI) bünyesindeki temel koruma kataloğunun gerekliliklerine uyum sağlayan endüstriyel uzaktan bakım alanındaki ilk yazılım ürünlerinden biri olan Baumüller imzalı güvenli uzaktan bakım çözümü Ubiquity var. Ubiquity; kurulum, işletime alma ve bakım aşamasında destek vermek ve meydana gelen hatalarda ya da hatalı çalışmalarda güvenli bir uzaktan tanı sunabilmek için dünya çapında makinalara güvenli erişim sağlıyor. Baumüller, ilgili yerdeki bakım ve koruyucu bakım önlemlerini global servis ağı üzerinden sunuyor. Böylece, dünya çapındaki gözlük üreticileri Schüssler Technik çatısından çıkan gözlük çerçevelerinin hassas üretimine güvenebilir.

Özet:
Schüssler Technik ve Baumüller’in birlikte modernize edilmiş kompakt, dijital ve hassas 3D gözlük çerçevesi bükme makinası S-514, modern görselleştirme ve güvenli uzaktan denetim gibi birçok yeni seçenek sunuyor. Baumüller gibi stratejik bir ortak ve komple tedarikçi ile iş birliği yapmanın avantajı; hem otomasyon bileşenlerinde, hem de sistem mühendisliğinde tam kapsamlı uzmanlıkta yatıyor.

3D gözlük çerçevesi bükme makinası nasıl çalışıyor?
Dört bükme aksı, ara doğruya paralel duran 3D gözlük çerçevesini üretiyor:
- Bobin gönderme,
- Tel bükme,
- Şekli eğme (ön eğrilik),
- Daha sonra camın kesileceği dik somun için karşı döndürme.
Kumanda aksları ise, telin kesilmesini ve ileri sürülmesini sağlıyor:
- Bıçağı konumlandırma,
- Tel kesme,
- Bobinden teli ileri sürme.