Görgüç: “Geçen sene ihracatımızı ikiye katladık”

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2018 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Söz konusu sonuçlara göre şirket, 2018'i 1 milyar 679 milyon TL'lik ciro ile kapatırken; ihracatını da bir önceki yıla göre ikiye katladı.

A+ A-

Fikri mülkiyet hakları kendine ait ürünleriyle beş kıtada 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren otomotiv ve savunma sanayii şirketi Otokar, 2018 yılı finansal sonuçlarını paylaştı.
Faaliyet gösterdikleri alanlarda iç pazarda yaşanan daralmaya rağmen 2018’de global bir marka olma hedefi ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Yurtiçinde faaliyet gösterdiğimiz segmentlerde son 3 yıldır yaşanan daralma 2018’de de devam etti. Bu yıl finansal piyasalarda yaşanan çalkantı ve sonrasında ortaya çıkan nakit sıkışıklığı iç pazarı olumsuz yönde etkiledi. Bu gelişmeler sonucunda Otokar, geçtiğimiz yılı yüzde 6’lık azalma ile 1 milyar 679 milyon TL ciro ile kapattı. Buna rağmen, söz konusu gelişmeleri öngörerek yaptığımız planlar ve zamanında alınan önlemler sayesinde; 2018’de hedeflerimize ulaşıp, kârımızı yüzde 65’lik artışla 164 milyon TL seviyesine yükselttik” diye konuştu.

“İhracata daha fazla ağırlık verdik”
İç pazarda yaşanan belirsizlik ve daralma nedeniyle 2018’de ihracata odaklandıklarına dikkat çeken Görgüç, hem ticari, hem de askeri alanda olumlu adımlar attıklarını dile getirdi. Görgüç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2018’de ihracata daha fazla ağırlık verdik. Ar-Ge ve mühendislik kabiliyetimiz, yetkin insan kaynağımız ve güçlü satış ağımız ile ihracatımızı yüzde 99 artırarak 211 milyon dolarlık yurtdışı satışı gerçekleştirdik. İhracatın ciro içindeki payı ise, bir önceki seneye oranla yüzde 31’den yüzde 65’e çıktı. Yurtdışındaki bağlı ortaklık ve iştirâklerimizin katkısı ve buna bağlı olarak ihracatımızın artması kârlılığımıza olumlu etki yaptı.”“Önemli ihracat anlaşmaları imzaladık”
Otokar’ın ihracatta yakaladığı başarıda önemli ihracat anlaşmalarının etkisi olduğunu vurgulayan Serdar Görgüç, “2018 performansımıza, teslimatlarına geçtiğimiz yıl başladığımız ve 2019’da da devam edecek olan iki ihracat projemiz damga vurdu. Bunlardan ilki, Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’nin zırhlı araç tedarikine ilişkin sözleşmesiydi. İkincisi ise, Bükreş Belediyesi’nin açtığı otobüs ihalesini kazanmamız oldu. Bir Türk otobüs markasının tek kalemde aldığı en büyük otobüs ihracat anlaşması olan, 400 adetlik şehir içi otobüsün temininin yanı sıra, 8 yıllık satış sonrası hizmetlerini de içeren sözleşme için Romanya'da bir şirket kurduk. Bükreş, teslimatlar tamamlandığında Otokar'ın İstanbul'dan sonra en büyük filo ile hizmet sağlayacağı şehir olacak” diyerek sözlerini noktaladı.