Gök: "Makina sektörü ihracatını kolaboratif robot teknolojisiyle artırabilir"

Son yıllarda ihraç edilen Türk makinalarında otomasyon ve Ar-Ge yatırımları artıyor. Universal Robots da, insanla iş birliğine dayalı kolaboratif robot teknolojisiyle artan makina ihracatına daha fazla verimlilik sağlıyor.

A+ A-

Makina İhracatçıları Birliği verilerine göre makina sektörü, 2018 yılında 168 milyar dolar olarak gerçekleşen toplam Türkiye ihracatından yüzde 9,2 oranında pay aldı. 200’ün üzerinde ülkeye ihraç edilen Türk makinalarında son yıllarda Ar-Ge yatırımları da artmaya başladı.

"Rekabette önemli avantajlar sağlıyoruz"
İhracatta öne çıkan sektörde artan otomasyon yatırımlarına dikkat çeken Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, makina sektöründeki ihracat atağının kolaboratif robot teknolojisiyle artacağını vurguladı. Gök, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Son dönemlerde makina sektöründeki ihracat artışı, iş birliğine dayalı kolaboratif robotlarla çok daha verimli gerçekleşebilir. Uluslararası Robot Federasyonu’nun (IFR) 2018 Raporu verilerine göre, 2017’de robot satışları 2016’ya oranla yüzde 30 artarak 381 bin 335 adede ulaştı. 2017’deki bu olağanüstü büyümenin ana itici güçlerinden biri yüzde 55 oranla metal sektörü oldu. Universal Robots olarak, iş birliğine dayalı cobot’larımız pek çok sektörde olduğu gibi metal ve makina endüstrisinde de üretiminin miktarını ve kalitesini iyileştiriyor." "Sürdürülebilir bir kalite mümkün oluyor"
Makina sektöründe sıklıkla uygulanan; polisaj, çapak alma, parlatma ve zımparalama, alma-bırakma, CNC besleme ve kaynak uygulamalarında, insan-robot iş birliğine dayalı Universal Robots cobot’ları ile doğru kuvveti uygulayarak istenilen kalitenin yakalanabildiğini vurgulayan Gök, "Cobot’lardaki entegre kuvvet/tork sensörleri ile sürdürülebilir bir kalite mümkün oluyor. Yenilikçi UR+ ‘Tak ve Çalıştır’ uygulaması, kolay ve hızlı kurulum sağlıyor” diyerek sözlerini tamamladı.