Gök: “İlk kez tanıttığımız uygulamalar yoğun ilgi gördü”

Universal Robots, Bursa Otomasyon Fuarı’nda; UR5 cobot’unun 3 boyutlu kamera sistemiyle kutuda karışık olan ürünleri alma ve yeni geliştirdiği UR5e cobot’unun 2 boyutlu kamerayla obje tanıma uygulamasını ilk kez tanıttı.

A+ A-

Universal Robots, 29 Kasım-2 Aralık 2018 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Bursa Otomasyon Fuarı’nda, cobot’un bazı yeni uygulamalarını ilk kez tanıttı. Universal Robots’un UR5 cobot’unun 3 boyutlu kamera sistemiyle kutuda karışık olan ürünleri alma ve otomatik vidalama uygulaması, UR3 cobot’unun somun sıkma ve elle öğreterek programlama, yeni geliştirdiği UR5e cobot’unun 2 boyutlu kamerayla obje tanıma uygulaması etkinlikte ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

Gök: “Bursa özel bir yere sahip”
Bursa Otomasyon Fuarı’na katılımları hakkında bilgi veren Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, Bursa’nın Türkiye sanayisinde üretici ve ihracatçı konumuyla özel ve önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi. Gök, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu potansiyel, dünyanın bir numaralı kolaboratif robot firması Universal Robots olarak, otomasyon çözümlerimizi tanıtma noktasında doğru yerde olduğumuzu gösteriyor. İnsanla işbirliğine dayalı cobot’larımız ile birbirinden çeşitli sektörlerde fark yaratıyoruz. Hem büyük ölçekli kitlesel üretim süreçlerinde, hem de bireyselleştirilmiş ürünler, hizmetler ve deneyimler yaratmada önemli avantajlar sunuyoruz. Tekrarlayan ve tekdüze işlere robotu, yaratıcı işlerin odağına ise insanı yerleştiriyoruz. Düşük üretim hacmi ve yüksek çeşitlilik gibi üretim zorluklarında gerçek anlamda esneklik sağlıyoruz.”“Esnek kullanım imkânı sağlıyoruz”
Yeni e-Series ürün ailesini ‘İnsanları Güçlendirir’ sloganı ve üretimi herkes için daha da kolaylaştırmak felsefesiyle geliştirdiklerinin altını çizen Gök, söz konusu ürün ailesi ile geleceğin üretim sürecini değiştirdiklerini ifade etti. Üreticilere; daha hızlı kurulum, programlama ve esnek kullanım imkânı sağladıklarını aktaran Gök, “e-Series, daha geniş bir uygulama çeşitliliği sunan teknolojik avantajlar içeriyor. Standart olarak gömülü (entegre) kuvvet/tork sensörünün sağladığı daha yüksek hassasiyet sayesinde, daha fazla uygulamayı ekonomik olarak yapabilmeye imkân tanıyoruz” diye konuştu.
Fuarın ziyaretçi akınına uğradığına dikkat çeken Kandan Özgür Gök, “Bursa Otomasyon Fuarı’nda, ilk kez tanıtılan uygulamaların yanı sıra; UR10 cobot’uyla paketleme ve paletleme, UR5e cobot’uyla gömülü kuvvet/tork sensörü vasıtasıyla polisaj işlemi de sergilendi” diyerek sözlerini noktaladı.