Gök: “Cobot’larımız, kaynak uygulamalarında önemli avantajlar sağlıyor”

Kaynak uygulamalarında robot teknolojisinin kullanımı birçok sektörde gün geçtikçe artarak devam ediyor. Universal Robots da, insanla iş birliğine dayalı cobot’ları ile kaynak uygulamalarında önemli avantajlar sağlıyor.

A+ A-

Kaynak uygulamasının çalışan için zorlu, tekrar eden ve iş sağlığı açısından risk oluşturmasının, söz konusu işlemi yeni bir teknoloji ile daha kolay ve esnek yapma ihtiyacını doğurduğunu aktaran Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “İnsanla iş birliğine dayalı cobot’larımız sayesinde, kaynak uygulamasında da önemli avantajlar sağlıyoruz. Cobot’lar, esnek konumlandırma özelliğiyle farklı çeşitlilikte düşük ya da yüksek adetlerdeki parçaların kaynak işlemlerini güvenle gerçekleştirebiliyor” diye konuştu.

“Doğru cobot’un seçilmesi önemli”
Hassasiyet gerektiren bir uygulama olan kaynak uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Gök, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cobot’la yapılacak kaynak tekniğini ve kaynak makinasını doğru tercih etmek gerekiyor. Kaynak parçasının boyutlarına göre doğru cobot’un seçilmesi de önemli. Örneğin; bu noktada erişim mesafesine bağlı olarak UR10 serisi cobot’larımızın kullanılmasını öneriyoruz. İkinci olarak, doğru açıda ve pozisyonda kaynak yaptığınızdan emin olmak gerekiyor. Esnek konumlandırma avantajı, kaynak uygulamasında dikkat edilmesi gereken üçüncü ve en önemli kriterdir. Örneğin; kaynakta kullanılan parçalar ağır ve metal olduğundan, konvansiyonel robotları uygulamanın önüne getirmekte güçlük yaşarsınız. Bu yüzden, uygulamayı robotun önüne getirmek için de harici ekipmanlar kullanmak zorunda kalırsınız. Bu; hem zaman, hem verimlilik, hem de maliyet kaybı oluşturuyor. Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’ları ise; esnek konumlandırma, hızlı kurulum ve elle hareketle programlama özelliğiyle kaynak uygulamalarında başarılı ve güvenli bir çözüm sunuyor.”“±360 derece rotasyon imkânına sahip”
Tüm eksenlerde ±360 derece rotasyon imkânına sahip cobot’ların; hafifliği, kompakt yapısı, kolayca yeniden konumlandırılması ve esnek üretim imkânı sağlamasıyla kaynak uygulamaları için mükemmel bir seçim olduğunu savunan Kandan Özgür Gök, “Cobot’lar, 220 V tek faz enerji ihtiyacı özellikleriyle mobil olarak otonom araçlar veya manuel hareket ettirilebilen taşıyıcı arabalarla konumlandırılabiliyor, farklı istasyonlardaki görevler cobot’lar ile gerçekleştirilebiliyor. Cobot’lar, herhangi bir özel yetenek ya da uzmanlık gerektirmeyecek şekilde hızlı kurulum ve entegrasyon, elle hareketle ya da kontrol kumandasıyla kolay programlama sayesinde güvenle kullanılıyor” diyerek sözlerini noktaladı.