Gök: “Cobot’lar, iş sağlığı ve güvenliğinde büyük bir önem taşıyor”

İş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan kazalar, güvenli üretim ortamını önemli hale getiriyor. Universal Robots’un cobot’ları, risk değerlendirme analizlerine bağlı olarak güvenlik bariyerleri olmadan güvenle kullanılıyor.

A+ A-

Son dönemlerde iş kazaları ve işçi ölümlerinde yaşanan artış nedeniyle işletmeler güvenli üretim ortamını sağlamaya ihtiyaç duyuyorlar. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerinden alınan bilgilere göre, her yıl iş kazalarında 2,3 milyon kişinin hayatını kaybettiği, dünyada yılda 300 milyondan fazla iş kazasının meydana geldiği tahmin ediliyor. Özellikle Türkiye’nin işçi ölümlerinde Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada olması önlemin aciliyetini ortaya koyuyor.
“İnsanlar için tehlike oluşturmuyor”
Üretim sürecinde kullanılan endüstriyel robotların tehlikeli olduğuna ilişkin bir algı olduğunu, cobot’lar ile söz konusu algıyı yıkmayı amaçladıklarını belirten Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “İş kazalarında Türkiye verileri oldukça üzücü. Bu açıdan, her işletmenin bu tabloyu düzeltme yönünde adımlar atması gerekiyor. Endüstriyel üretimlerde, dikkat gerektiren ve sık tekrarlanan iş yapış biçimleri, insanlar için hata yapma ihtimalini ve iş kazalarını artırabiliyor. 'İnsanla işbirliğine dayalı robot' olarak nitelediğimiz cobot ise, insanlar için hiçbir tehlike oluşturmuyorlar. Risk değerlendirme analizlerine bağlı olarak, güvenlik bariyerleri olmadan kuruluyorlar. Geleneksel robotlara göre güvenlik standartları daha yüksek olduğu için cobot’lar, güvenlik kafesi olmadan insanlarla birlikte rahatça çalışma imkânı sunuyorlar. Söz konusu robotlar, karşılaştığı bir kuvvete bağlı olarak otomatikman durduğu için tehlikeyi de bertâraf ediyorlar. Böylece, cobot’lar iş kazalarını önlerken; hata yapma ihtimalini de ortadan kaldırdıkları için verimi artırıyorlar” dedi.“Üretim daha yalın hale geliyor”
Universal Robots cobot’larında 7 adet sabit, 10 adet ayarlanabilir güvenlik fonsiyonu bulunduğunu belirten Gök, cobot’ların; az alan kaplamaları, üretim ortamlarında istenildiği gibi konumlanabilmeleri, risk analizlerine bağlı olarak güvenlik kafesi olmadan kullanılabilmeleri gibi özellikleriyle üretimin daha yalın hale geldiğini ifade etti. Gök, “Bunun sonucu olarak da, daha güvenli, maliyet ve kalite yönetiminin etkin
bir şekilde yapıldığı iş ortamları oluşturulabiliyor” diye konuştu.
Cobot’ların, çalışanların sağlığı ve güvenliğini olumsuz şekilde etkileyen birçok iş ortamında insanla yan yana ya da bağımsız olarak kullanılabildiğinin altını çizen Kandan Özgür Gök, şöyle devam etti: “Bunlar; sürekli ağır yük kaldırma operasyonları olan paketleme, paletleme, montaj, pres ve makina besleme, boya, alma-bırakma, laboratuvar uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor. Zor, sıkıcı ve tehlikeli işler cobot’lara verilerek, çalışanlar üretim süreçlerinde daha etkin ve aktif bir şekilde yer alıyorlar.”