Gök: “2025 yılına kadar cobot satışları 12 milyar dolara ulaşacak”

Robotik Endüstriler Birliği'ne (RIA) göre, endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen segmenti olan insanla işbirliğine dayalı robotların satışları 2025'e kadar yüzde 34’ü bulacak.

A+ A-

Robotların insanların işini elinden alacağı tartışmaları sürerken; insanın yerini almayan, insanla beraber çalışan robotlar yükselişe geçiyor. Robotik Endüstriler Birliği'ne (RIA) göre, endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen segmenti olan insanla işbirliğine dayalı robotların satışları 2025'e kadar yüzde 34’ü bulacak.
Günümüz üretim süreçlerinin değişime uğrayarak esnek bir hale gelmesi, kitlesel ölçekte ve tekdüze üretim taleplerinin farklılaşması, müşteri talebinin kişiye özel ürünlere, çözümlere doğru hareket etmesi eğilimi işbirliğine dayalı robotlara olan ilgiyi de artırıyor.

“Endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen segmenti”
İnsanla işbirliğine dayalı kolaboratif robotları (cobot) ile 50’den fazla ülkede yüzde 60’lık pazar payıyla liderliklerini sürdürdüklerini aktaran Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, Robotik Endüstriler Birliği'ne (RIA) dayanarak yaptığı değerlendirmede, “Cobot’lar, endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen segmenti ve 2025 yılına kadar tüm endüstriyel robot satışları yüzde 34'e ulaşacak” dedi.
Birçok sektöre cobot’larla optimum çözümler sağladıklarını dile getiren Gök, 2008 yılından bugüne kadar 27 bini aşkın cobot satışı yaptıklarını belirtti. Gök, konuşmasını şöyle noktaladı: “Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin izlenimlerine göre tüm sektörde 2021 itibariyle 126 bin adet robot kurulacağı, 2025’e kadar da cobot satışlarının toplamda 12 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.”