Göğüş: “Akıl almaz tasarımlar yapmak artık mümkün”

Teknolojik ürünleri, yerel hizmetler ve uzmanlıkla birleştirerek müşterilerine sunan CDT; tasarım, analiz, simülasyon ve üretim aşamalarını kapsayan çözümleri için danışmanlık, eğitim ve teknik destek hizmetleri sunuyor.

A+ A-

Özellikle elektronik, telekomünikasyon, savunma, otomotiv, uzay/uçak ve üretim sektörlerine hizmet veren CDT Bilgi Teknolojileri’nin hizmet verdiği alanlarda; Aselsan, TAI, FNSS, Arçelik, SDT, Vestel, Hexagon ve Temsa gibi 60’ın üzerinde önemli müşterisi bulunuyor. Teknolojik ürünleri, yerel hizmetler ve uzmanlıkla birleştirerek müşterilerine sunan şirket; tasarım, analiz, simülasyon ve üretim aşamalarını kapsayan çözümleri için danışmanlık, eğitim ve teknik destek hizmetleri veriyor.

“Birçok inovasyon ödülüne lâyık görüldü”
Elektronikte 3D baskının önünü açan ve tüm dünyada birçok inovasyon ödülüne lâyık görülen DragonFly 2020 Pro’nun Türkiye, Orta Doğu ve Orta Asya temsilciliğini üstlenen CDT Bilgi Teknolojileri firmasının Genel Müdürü Alpay Göğüş, 3 boyutlu baskı teknolojilerinin yükselişini ve gündelik hayatının tamamını elektronik cihazlarla geçiren kullanıcılara yansımasını şöyle anlattı: “Bugüne kadar bu derece bir serbestliğe sahip olmayan elektronik dünyası, Nano Dimension tarafından sektöre kazandırılan DragonFly 2020 Pro ile akıl almaz tasarımlar yapma imkânına sahip oldu. Tasarım süreçlerindeki kısıtlamanın ortadan kalkmasıyla birlikte; otomotivden sağlığa, havacılıktan telekomünikasyona, tüketici elektroniğinden savunma sanayiine kadar pek çok sektörde birbirinden farklı yenilikler izleyeceğiz. Örneğin; cep telefonlarının ellerimizden düşüp tamamıyla bileğimize yerleştiği günler hayal değil. Ya da, henüz kullanışlı bir form edinememiş giyilebilir teknolojilerin gündelik hayatımızda kullandığımız gömlek, ceket vb. kıyafetlerimize benzer hale gelmesi çok yakın zamanda mümkün olacak. Otomobiller için gelişmiş koltuklar, otomatik güvenlik özellikleri ve destekleyici sürüş teknolojisi gibi çeşitli akıllı otomobil bileşenlerinin üretimi de eskiye göre çok daha kolay.”“Tahmin edilemeyen yeniliklere sebep olacak”
Dragonfly 2020 Pro’nun, kişiye özel bir işitme cihazının istenilen kulak tipinde ve minimal boyutlarda üretilebilmesi gibi sağlık sektöründe de tahmin edilemeyen yeniliklere sebep olacağını vurgulayan Göğüş, “Tasarım sürecine sunduğu sınırsız hayal gücü imkânının yanı sıra, PCB prototipinin üretilip kontrollerinin yapılması ve bir hata varsa giderilip yeniden üretilmesi aşamalarının saatler bazına inerek, üretim sürecine sağladığı değerle maliyetleri düşürmesi de ürünün belirtilmesi gereken faydaları arasında. Aklın sınırlarını zorlayan cihaz tasarımları görmeyi heyecanla beklediğimiz bu sürecin bir parçası olduğumuz için mutluyuz” diye konuştu.
Dragonfly 2020 Pro’nun; ihtiyaç duyulan parçanın istenilen formda üretilebilmesi, performans optimizasyonu, parça başına hacim ve ağırlığı azaltabilme tasarrufları sağladığını belirten Alpay Göğüş, süreç içerisinde mekanik üretimde olduğu gibi, elektronik üretimdeki kullanım alanlarının ne kadar kapsamlı olduğunun da daha net anlaşılacağını belirtti.