Ghironi: “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüyoruz”

Alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan B&R; makina ve fabrika otomasyonu, tahrik ve kontrol teknolojisi, görselleştirme ve entegre emniyet teknolojisinde çeşitli sektörlerden müşterilerine bütünsel çözümler sunuyor.

A+ A-

Özkan ÖZÇELİK

Avusturya'da genel merkezi ve tüm dünyada ofisleri bulunan yenilikçi otomasyon şirketi B&R, 6 Temmuz 2017’den beri ABB Group bünyesinde bir iş birimi olarak faaliyet gösteriyor. Endüstriyel otomasyonda dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan şirket; makina ve fabrika otomasyonu, tahrik ve kontrol teknolojisi, görselleştirme ve entegre emniyet teknolojisinde çeşitli sektörlerden müşterilerine bütünsel çözümler sunuyor.
WIN Eurasia Fuarı kapsamında Türkiye’ye gelen firmanın Güney Avrupa Pazarlama ve İletişim Müdürü Nicoletta Ghironi ile okuyucularımız için bir söyleşi gerçekleştirdik.

“Yenilikçi bir otomasyon şirketiyiz”
Yenilikçi bir otomasyon şirketi olduklarını dile getiren Ghironi, 2017 yılının temmuz ayından bu yana ABB Group bünyesinde bir iş birimi olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini aktardı. Makina ve fabrika otomasyonu, tahrik ve kontrol teknolojisi, görselleştirme ve entegre emniyet teknolojisinde çeşitli sektörlerden müşterilerine bütünsel çözümler sunduklarını aktaran Ghironi, “Endüstriyel loT ile OPC UA, Powerlink ve openSafety gibi iletişim standartlarının yanı sıra; Automation Studio yazılım geliştirme ortamının da sayesinde geleceğin otomasyon mühendisliğini yeniden tanımlıyoruz. Yenilikçi çözümleriyle otomasyon dünyasında yeni standartlar belirleyen B&R, süreçleri basite indirgemeye ve beklentilerin ötesine geçmeye yardımcı oluyor” diye konuştu.

“Portföyümüze iki yeni inovasyon ekledik”
B&R’ın son zamanlarda sunduğu ilgi çekici ve öne çıkan ürünlerini sorduğumuz Ghironi, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Öncelikle B&R’ın tam entegre mimarisi, teknoloji sağlayan diğer firmalara kıyasla oldukça özel ve farklı. Portföyümüze eklediğimiz iki yeni inovasyon, sadece OEM müşterilerini değil son kullanıcıları da yakından ilgilendiriyor. Bunlardan ilki akıllı taşıma sistemi olan ACOPOStrak. Diğeri ise, entegre görüntüleme sistemleri. Söz konusu görüntüleme sistemlerini ayrıcalıklı kılan tam entegre olmaları. Çünkü, piyasadaki diğer görüntüleme sistemleriyle bu performans seviyesine ulaşmanız mümkün değil. Ayrıca, uygulamasının oldukça kolay olması sizi görüntüleme sistemleri alanında müthiş uzmanlık gerektiren durumlardan da kurtarmış oluyor. Işıkların kontrolünü yapabiliyor olmanız sayesinde, müşterinize oldukça yüksek hızda kusursuz bir görüntü sağlamış oluyorsunuz. Burada mikro saniye seviyesinde yüksek hızdan bahsediyoruz. Herhangi bir yavaşlama olmadan tam hız seviyesinde en yüksek kaliteye sahip oluyorsunuz.”

“Üretim aşamasındaki her hareket önceden görülebiliyor”
Stantlarını ziyaret eden potansiyel iş ortaklarına B&R’ın ürünlerinin sağlayacağı faydaları anında ve yerinde gösterebilmek için WIN Eurasia Fuarı’na katıldıklarını ifade eden Ghironi, “Örneğin; burada sergilediğimiz akıllı taşıma sistemimiz ACOPOStrak ile, bağımsız bir taşıma ünitesini taşıma sisteminize üretimde herhangi bir duraksama olmaksızın nasıl ekleyip çıkartabildiğinizi gösteriyoruz. Diğer bir ilgi çeken demomuz virtual reality (sanal gerçeklik)-ACOPOStrak simülasyonu. Simulasyon sayesinde, üretim aşamasında gerçekleşen her hareketi önceden görme imkânı bulabiliyorsunuz. Sonrasında ise, sadece bunu kendi sisteminize göre uyarlayıp kullanıma geçmek kalıyor” dedi.“Temel çıkış noktamız tam entegrasyon”
B&R olarak en önemli temel çıkış noktalarının her zaman tam entegrasyon olduğunun altını çizen Nicoletta Ghironi, konuşmasına şöyle devam etti: “Her bir otomasyon ürününü tek bir program üzerinden yönetebilme imkânına sahip olabiliyorsunuz. Örneğin; bir PLC programladığınızda, sonrasında aynı yazılım üzerinden bir kullanıcı arayüzü ekleyebiliyorsunuz. Sonrasında, aynı yazılım üzerinden hareketli tüm parçaları, akıllı taşıma sistemini ve görüntüleme sistemini ekleyebilirsiniz. Bunun için uzman olmanız gerekmiyor. Kullanımı oldukça kolay olan mapp teknolojisi sayesinde, otomasyon alanındaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Ürün geliştirmede aylarca zaman harcamanız gerekmiyor.”

“WIN Eurasia müthiş bir fırsat sunuyor”
Mobil otomasyonun; bir diğer deyişle ekstrem otomasyonun WIN Eurasia Fuarı’nda özellikle üzerinde durdukları bir konu olduğunu anlatan Ghironi, zorlu koşullar için geliştirilmiş bir ürün yelpazesi olan mobil otomasyonu Türkiye pazarında en iyi şekilde konumlandırmayı hedeflediklerini bildirdi. Ghironi, “Bundan dolayı bu etkinlik, pazarın nabzını yoklamak ve bu ürün portföyümüzü tanıtabilmek adına müthiş bir fırsat. Bir makina üreticisi B&R ile işbirliğine karar verdiği anda, makina üretmek anlamında ihtiyaç duyabileceği her şeye tek bir elden sahip olabiliyor. Bizi sektörde farklı kılan en önemli özelliklerimizden biri, çalışanlarımızın müşterilerimize verdiği hizmet kalitesi. B&R’ı aradığınızda, her zaman telefonun ucunda size yardımcı olacak birisini rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu, gerçekten bizim kendimize çok güvendiğimiz bir alan ve bunu insanlara aktarabilmenin yolu ilk olarak bu tarz önemli fuarlardan geçiyor. WIN, bu anlamda B&R’ın ruhunu ve çalışma stilini potansiyel müşterilerine aktarmak için güzel bir fırsat” şeklinde konuştu.

“B&R, Endüstri 4.0 için oldukça hazır”
Endüstri 4.0 B&R için ne ifade ediyor? sorusunu yönelttiğimiz Ghironi, konu hakkındaki görüşlerini şöyle ifade etti: “Entegrasyon her zaman anahtar nokta. Birbirine her anlamda entegre olmuş ürünlere sahip olduğunuzda merkezi bir bilgi kaynağına da sahip oluyorsunuz; böylece tüm sisteminiz akıllı hale geliyor. Bu da, Endüstri 4.0’ın bir diğer tanımı olan ‘smart factories-akıllı fabrikalar’ dediğimiz noktaya getiriyor bizi. ‘Industrial IoT-nesnelerin interneti’ diye tanımladığımız konu ise aynı konsepte bir diğer bakış açısı. Bu noktada önemli olan, entegre sistemlerimiz arasında bağlantı kurabilmek adına tüm iletişim standartlarına uyumlu ve açık olmak. B&R, bu anlamda Endüstri 4.0 için oldukça hazır."“Artık kişiselleştirilmiş ürünler talep ediliyor”
Endüstri 4.0 ile ilgili diğer bir trendin ise, ‘adaptif makinalar’ ve ‘adaptif fabrikalar’ olduğunu anlatan Ghironi, “Bu ne anlama geliyor? Pazar artık kişiselleştirilmiş ürünler talep ediyor. Bu sebeple, az adetlerde farklı çeşitlerde üretim yapılabilmesinin önemi giderek artıyor. Bu da, yalnızca adaptif makinalar sayesinde mümkün olabilir. Burada bizim amacımız; akıllı taşıma sistemlerimiz sayesinde müşterilerimizin daha verimli üretim yapabilmesini sağlayan teknolojiyi sunmak. Bu sistem sayesinde, istediğiniz ürün, istediğiniz anda tam olarak istediğiniz yerde olabiliyor” dedi.

“OPC UA ve TSN önemli konular”
OPC UA ve TSN’in de Endüstri 4.0 için önemli konular olduğunu ifade eden Ghironi, şöyle devam etti: “OPC UA, son kullanıcının tüm makinalarının teknoloji sağlayıcısı kim olursa olsun birbiriyle haberleşmesini sağlayan uluslararası bir iletişim standardı. Bu standarda B&R ve ABB de olmak üzere sektörün en önemli teknoloji sağlayıcı firmaları dâhil oldu. Söz konusu gelişme, önümüzdeki yıllarda sektörü ciddi anlamda olumlu etkileyecek. TSN ise, ‘gerçek zamanlı determinizm’ anlamına geliyor. Bir ağı belirleyici hareketlerle donatmak için tüm katılımcıların ortak bir zaman anlayışına sahip olmaları gerekiyor. Böylece, ağdaki tüm katılımcıların saatlerinin senkronize edildiği bir mekanizma düzgün bir ağ süresi oluşturuyor.”

“Türkiye’de henüz yolun başındayız”
B&R markasının diğer tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüdüğünün altını çizen Nicoletta Ghironi, “Türkiye’de çok uzun bir geçmişimiz olmadığı için henüz yolun başındayız diyebilirim. Türkiye ofisimizde, tüm B&R’ın sahip olduğu o ruh oldukça yoğun bir şekilde hissedilebiliyor. Yetkin satış mühendislerimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayıp o doğrultuda çözümler sunuyorlar. Uygulama mühendislerimiz teknik anlamda çok donanımlılar. Müşterilerimizin bağımsız şekilde işlerini sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla gerekli tüm eğitimleri veren mühendislerimiz mevcut. Müşteri ilişkileri departmanımız yedek parça satışı konusunda en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyor. Pazarlama faaliyetlerimiz her geçen gün artıyor. Eminim ki; bu büyümeyi önümüzdeki yıllarda da hızlı şekilde sürdüreceğiz. Sahip olduğumuz bu pozitif trend müşterilerimizden gelen olumlu geri dönüşlerle de pekişiyor” diyerek sözlerini noktaladı.