Gencer: “Makina sektörüne hak ettiği değer verilmeli”

Geçen yıl piyasalarda yaşanan iç talep daralmasının pek çok sektör gibi kendilerini de olumsuz şekilde etkilediğini ifade eden Emre Gencer, makina imalatına ‘stratejik sektör’ olarak hak ettiği değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

A+ A-

Makina İmalatçıları Birliği (MİB), her yıl olduğu gibi geleneksel iftar yemeğinde üyelerini ve sektör temsilcilerini buluşturdu. Hidiv Kasrı’nda gerçekleştirilen iftarda; makina imalat sanayii açısından yaşanan zorluklar ve çözüm önerileri paylaşılırken; makina imalatına ‘stratejik sektör’ olarak hak ettiği değerin verilmesi çağrısı yapıldı.
Geçen yıl piyasalarda yaşanan iç talep daralmasının pek çok sektör gibi makina imalatı sektörünü de olumsuz etkilediğini vurgulayan MİB Başkanı Emre Gencer, aradan geçen bir yıla rağmen sıkıntıların sürdüğünü söyledi. Gencer, şöyle konuştu: “İş dünyası; daralmış bir iç talep, öngörülmesi çok zor olan kur riskleri, borçlanma maliyetlerinin tahrip ettiği bilançolar ve neredeyse yok olan yeni yatırım imkânları sorunlarıyla karşı karşıya. Sektör ihracatla ayakta kalmaya çalışıyor. Ancak, gelişmiş ülkelerin hayata geçirdikleri korumacılık önlemleri dünya ticaretinde radikal bir değişimin göstergesi. Korumacılık; günlük tarifeleri ile beraber teknoloji ve fikri mülkiyet hakları, sübvansiyonlar ve veri koruması araçlarını silah gibi kullanıyor. Korumacılık, değişimin ortaya çıkardığı yeni bir rekabet koşulu. Peki, gelişmiş ülkelerde korumacılık var, diğerlerinde ne var? Örneğin; Afrika, Çin, Uzak Doğu, Rusya, Orta Asya, Güney Amerika. Buralarda da makinacılarımız çaba gösteriyorlar. Fakat, çok uzun vadeli, düşük faizli kredilerle ve ihracat sübvansiyonları ile desteklenen rakiplerimizle bu mücadele kolay mı? Hiç ama hiç değil. Dolayısıyla, tüm politikalarımızı bunları dikkate alarak belirlemeliyiz. Bu dönemde ihracatçılarımız Eximbank’ı daha fazla yanlarında görmek istiyorlar.”“Bütünü gören gözler gerekiyor”
Makinacıların çıkış reçetesini ‘dijital teknolojiler ve katma değeri yüksek üretimler’ şeklinde açıklayan MİB Başkanı Gencer, “Dijital teknolojiyi yerelde geliştirerek katma değerimizi artıracağız; tüm tasarım ve üretimimizi Türk markaları ile gerçekleştireceğiz. Bize; global bakan ve bütünü gören gözler gerekiyor. Bunun için de; sanayi-üniversite iş birliği, kümelenme bazlı modeller, bilgi temelli yatırımlar ve teknolojik dönüşümü mümkün kılacak insan kaynağı üzerinde durularak, makina üretimini destekleyecek bir eko sistemin oluşması gerekiyor. Tüm sanayi ve üretim sektörleri makina sektörüne, yani bize bağlı. Türk makinaları olmadan; ne savunma sanayii, ne enerji sektörü, ne tekstil, ne de kimya belli bir seviyeyi geçemez” diyerek sözlerini noktaladı.