Gencer: “İVME Paketi, sektörün desteklenmesi için önemli bir adım”

Tüm sektörlerde yaşanacak bir ivmenin makina imalat sanayiindeki ilerlemeye bağlı olduğunu ifade eden Emre Gencer, İVME Paketi’nin makina sektörünün desteklenmesi anlamında önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

A+ A-

Esra ÖZARFAT / BURSA

Türkiye’de dünya makina sektörü liginde adından söz ettirmeye başlayan önemli firmaların geliştiğine işaret eden Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Emre Gencer, devletin seçici davranarak bazı markaları ‘milli marka’ olarak büyütmesi gerektiğini savundu. İVME Paketi’nin bir başlangıç olduğuna dikkat çeken Gencer, şöyle konuştu: “Türkiye’de inanılmaz firmalar gelişti ve bunların hepsi şu an kırılma noktasında. İVME Paketi bir başlangıçtır. Devletimizin; ‘Ben Türkiye’nin Samsung’unu çıkartacağım’ diyerek bazı firmaları desteklemesi gerekiyor. Türkiye’nin imalattaki markaları makina sektöründen çıkacak. Eğer bugün firmalarımıza sahip çıkılmazsa, yarın bir dev gelir ve satın alarak bitirebilir. İVME Paketi bu girişimin başlangıcıdır. Devamında devletin bazı firmalara ortak olması bile masadaki bir konudur.”

“Büyük bir transformasyon var”
Savunma sanayii, iş makinaları ve madencilik gibi tüm sektörlerin ivmesinin makina sektörüne bağlı olduğunun altını çizen Gencer, “Eğer biz kendi makinalarımızı tasarlayıp üretemezsek, diğer sanayilerde de gidebileceğimiz alan kısıtlıdır. Bir yerden sonra vasat tuzağında kalırız. Kendimiz tasarladığımız, geliştirdiğimiz, ürettiğimiz ve dünyaya ihraç ettiğimiz zaman katma değere ulaşmış oluruz. Dijitalleşmeyle birlikte, büyük bir transformasyon var ve katma değer de orada. Üyelerimiz arasında öyle firmalar var ki; dijitalleşme atılımı yaptılar ve artık savunma sanayiinde dünyanın sadece üç ülkesinin sahip olduğu teknolojiyi Türkiye’de üretmeye başladılar. Bu makina sektöründen geldi. Makina sektöründeki bir sıçrama savunma sanayiindeki atılıma ivme verdi” şeklinde konuştu.

“Doğru bir adım”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı İVME Finansman Paketi’ni de değerlendiren Emre Gencer, “Bu paket, şu anda bir işletmeci için inanılmaz iyi bir nefes alma olanağı. Bunu doğru bir adım olarak yorumluyorum. Ama devamını, bu şekilde bu konuyla ilgili güzel adımların gelmesini de temenni ediyoruz. Türkiye’deki bir imalatçı Çinli, Uzak Doğulu ve Avrupalı ile rekabet ediyor. Avrupa’da faiz oranlarının ortalaması yüzde 4, Çin’de ise yüzde 5 ilâ 6 arası. Bizde söz konusu oran yüzde 30’larda. Bize doğru çok sert bir akıntı geliyor” değerlendirmesini yaptı.

“Sert bir rekabetle karşı karşıyayız”
MİB üyelerinin ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelere ihracat yaptığına değinen Gencer, söz konusu pazarlarda yüzde 3’e yakın bir daralma yaşandığına işaret etti. Daralmayı aşmak için Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine yönelen makinacıların Avrupa ülkeleri ve Çin rekabetiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Gencer, şöyle devam etti: “Onlar çok daha uygun fiyata paraya ulaşıp, müşterilerimize çok daha uzun vadeli ve düşük faizli alım imkânları sunuyorlar. Makinacılar olarak, her gün Çinli ve Avrupalı rakiplerimizle güreş halindeyiz. Gelişmiş ülkelerde daralma, gelişmekte olan ülkelerde ise sert bir rekabet yaşıyoruz.”

“Ekonomiler içe kapanıyor”
Küresel bazda yaşanan ticaret savaşlarına da değinen Emre Gencer, söz konusu süreçte ekonomilerin içe kapandığını dile getirdi. Gencer, “Bu nedenle, ihracat pazarlarında her geçen gün yeni korumacılık duvarlarıyla karşılaşıyoruz. Korumacılık duvarları giderek artırılıyor. Örneğin; Almanya’ya ihracat yapıyoruz ama her yeni gün daha düne kadar olmayan bazı görünmez ve maliyet yükleyen bariyerlerle karşılaşıyoruz. Bu fotoğrafa baktığımızda Türkiye olarak nasıl ayakta kalacağız? İhracatla ayakta kalmaya çalışıyoruz. İhracat da çok sert bir kavga. Hedefimiz; bugün 6 dolar olan ihracat kilogram değerimizi artırarak, Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına katkı sağlamak” diyerek sözlerini noktaladı.