Gelecek 20 yıl insanlığa neler getirecek?

İnsanların ona uyum sağlamasını beklemeden hızlı bir şekilde ilerlemeye devam eden teknoloji ve dijitalleşmenin; günlük hayatı, iş süreçlerini ve alışkanlıkları yakın bir gelecekte kökten değiştirmesi bekleniyor.

A+ A-

Murat ERDÖR (Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu)

Dünya teknolojik olarak çok hızlı gelişim sürecinden geçiyor ve teknoloji insanların ona uyum sağlamasını beklemeden hızla ilerlemeye devam ediyor. Teknoloji ve dijitalleşme; günlük hayatı, iş süreçlerini ve alışkanlıkları yakın zamanda kökten değiştirecek. 20 yıllık zaman diliminde teknolojinin etkisiyle insan yaşamında yerini alacak ve günlük alışkanlıkları dönüştürecek gelişmeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Demokrasi dijitalleşecek
Kimlik doğrulama, güvenlik ve güvenilirlik gibi nedenler dolayısıyla internetten oy kullanma henüz yaygınlaşmış değil. Bu kaygıların hepsi gelecekte çözülecek ve yeni nesil seçmenler, tek tıklamayla internetten oylarını kullanabilecekler. Demokrasi dijitalleşirken e-oylama her yerde olacak.

Evlerin dijital güvenliği önem kazanacak
Gelişimini 20 yıl gibi kısa bir sürede büyük yollar kat ederek tamamlayan nesnelerin interneti, gelecekte çok daha farklı noktalarda kendisini göstermeye başlayacak. Teknolojinin hızla yol aldığı bu dönem içerisinde; aklın alamayacağı şeyleri uzaktan görmek, dinlemek, yorumlamak ve kontrol etmek mümkün hale gelecek. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, sahip olunan nesneler ve özellikle evler güvenlik ihlallerine açık olacaklar. Evlerin dijital güvenliği önem kazanacak; tıpkı bilgisayarların virüslere ve hacker'lara karşı korunması gibi, ev koruma sistemleri de günlük hayatın bir parçası haline gelecek.

Hyperloop sayesinde ulaşım kolaylaşacak
Toplu taşımacılıkta yeni rüya olarak tanımlanan Hyperloop projesi sonlandığında, iki nokta arasındaki mesafenin en hızlı şekilde kat edilmesini sağlayacak. Gelecekte toplu ulaşım alışkanlıklarını tamamen değiştirecek Hyperloop, çevresel koşullardan ve iklim şartlarından etkilenmeyecek.

Sanal gerçeklik gündelik hayatın içinde olacak
Son dönemde teknolojisi ve popülerliği iyiden iyiye artan virtual reality (sanal gerçeklik) ile gelecekte hemen hemen herkes daha önce hiç gitmediği yerlere kolayca erişebilecek, sanal gerçekliği kullanarak, yeni yerleri sanki onları ziyaret ediyormuş gibi görebilecek. Sanal gerçeklik, eğlence sektörünün yanı sıra eğitimde de etkili olacak. Öğrenciler, tarih derslerinde zaman içinde seyahat etmenin yanı sıra, sanal saha gezilerine de katılabilecekler. İş dünyası özelinde ise, toplantılar mekândan bağımsız olabilecek, çalışanlar sanal gözlükler ile eğitimlere, toplantılara, sunumlara katılabilecek ve yorum yapabilecekler.Drone’lar güvenlik için kullanılacak
Gelecekte, drone’ların çoklu yetenekleri olacak. Son yıllarda önemli ilerleme kaydeden drone teknojojisi; sağlık, eğitim, iş, seyahat ve eğlence gibi alanlarda yaygın olarak kullanılacak. Tüm bunların yanı sıra tarım alanında da; tohum ekimi, ilaçlama ve gübreleme gibi faaliyetlerde drone’lar aktif olarak görev alacaklar. Drone’lar ayrıca, polis birimleri tarafından güvenlik amaçlı kullanılacak, can kaybı yaşanabilecek operasyonlarda görev alacaklar.
 
Eğitim online olacak
Esneklik, düşük maliyet, kolay erişilebilirlik ve artan animasyonlu öğrenme sayesinde online eğitim hızla gelişecek ve daha geniş kitlelere hitap edecek. Çevrimiçi sınıflara evrimleşecek eğitim sayesinde, gençler koleje gitmek yerine online olarak eğitim alacaklar.

Kıyafetler renk değiştirebilecek
Kıyafetler, 20 yıl içerisinde günümüzdekinden farklı formlara dönüşecekler. Gelecekte, kıyafetlerin rengini değiştirebilmek kolay bir işlem olacak ve rengi değişebilen giysiler dolaplardaki yerlerini alacaklar. Ayrıca, güneş ışığını ve hareket enerjisini elektriğe çeviren giysiler de tasarlanacak.