Geçit Makina, 15 milyon TL’lik yatırım yapacak

Tekstil, gıda, kozmetik, ambalaj, inşaat ve demir çelik sektörüne yönelik olarak faaliyetlerini sürdüren Geçit Makina, 2018’in ilk dört aylık döneminde geçen yıla göre yüzde 41 oranında büyüme başarısını gösterdi.

A+ A-

Gaziantep/DÜNYA

Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 10 bin metrekarelik yeni tesis alan Geçit Makina, gelecek yıl yeni fabrikasında faaliyete başlayacak. Toplam 15 milyon TL'lik yatırıma imza atacak olan firma, yüzde 50 büyümeyi hedefliyor.
Tekstil, gıda, kozmetik, ambalaj, inşaat ve demir çelik sektörüne hitap ettiklerini söyleyen Geçit Makina firmasının sahibi Hüsamettin Geçit, “Kayış, konveyör bant, madeni yağ ve hava kompresör satışı yapıyoruz. Ürünlerimizi; İsviçre, Almanya, İtalya ve Amerika’dan ithal ediyoruz. Bu ülkelerde çözüm ortaklılığı yaptığımız firmalar var. İsviçreli Habasit şirketi ile 28 yıldır çalışıyoruz ve onlardan kayış ile konveyör ürünlerini alıyoruz. Amerikan firması Optibelt ile beş yıldır çalışıyoruz ve onlardan ise zaman kayışı, v kayışı ve poliüretan kayış alıyoruz. Türkiye’den Petroyağ şirketi ile de 25 yıldır çalışıyoruz. Söz konusu firmadan endüstriyel yağ grubu ürünleri alıyoruz. Bunlar; ilaç, inşaat, tekstil, ambalaj ve plastik sektöründe kullanılan yağlardır. Amerikan firması olan Ingersoll Rand’ın hava kompresörleri bayiliğini yapıyoruz. Söz konusu kompresörler endüstriyel ve ağır sanayiide kullanılıyor. Ingersoll Rand ile 20 yıldır çalışıyoruz. Özel yağlar ve gresler konusunda da Alman firması olan Klüber ile çalışıyoruz” diye konuştu.

“Satış hacmimizi önemli oranda artıracağız”
Satış hacimlerini önemli ölçüde artıracaklarına vurgu yapan Geçit, şirketlerinin 2017’de bir önceki yıla oranla yüzde 35 büyüdüğünü dile getirdi. 2018’in ilk dört aylık döneminde, 2017 yılına göre yüzde 41 büyüme gerçekleştirdiklerinin altını çizen Geçit, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Endüstriyel yağlarda yıllık satışımız 750 ton, kayışta ise 50 bin metrekaredir. Hava kompresöründe ise yıllık satışımız 2,5 milyon Euro. Önümüzdeki yıl yeni yerimize geçtiğimizde satışlarımızı önemli oranda artıracağız.”
Ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yönelik çalıştıklarını ifade eden Geçit, Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ne ürün gönderdiklerini de açıkladı. Geçit, “Ayrıca; Irak, Suriye, Özbekistan ve Mısır’a dolaylı olarak ihracat gerçekleştiriyoruz. 2019 yılında yeni yerimizle birlikte stok sayımızı artırarak, daha teknolojik bir çalışma sistemiyle ürün tedarik edebileceğiz” dedi.
İstihdam sayılarını üç katına çıkarmayı amaçladıklarının altını çizen Geçit, yıl içerisinde sektörleri ile ilgili fuarlara katılacaklarını da aktardı.

“Teşviklerden faydalanmak istiyoruz”
Sektörlerinde yaşanan sıkıntılar hakkında da görüşlerini açıklayan Hüsamettin Geçit, “Teşviklerden faydalanmak istiyoruz. Böylece, işimizi daha rahat bir şekilde ileriye taşıyabileceğiz. Teknik eleman konusu, her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de büyük bir sıkıntı. Ayrıca, orijinal olmayan üretim malzemelerinin piyasaya sürülmesi sektörü olumsuz yönde etkiliyor ve makinalar bunlardan zarar görüyor, fabrikalar çalışamaz hale geliyor. Bu konuda daha duyarlı olunması gerekiyor” diye konuştu.