Ford Otosan, Yeşil Ofis Diploması’nı aldı

Ford Otosan, çevresel sürdürülebilirliğe verdiği önem ve doğa üzerindeki etkilerini azaltmak hedefi doğrultusunda katıldığı WWF-Türkiye Yeşil Ofis Programı kapsamında, Yeşil Ofis Diploması’na lâyık görülen ilk otomotiv şirketi oldu.

A+ A-

Ford Otosan, doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkilerini azaltma hedefiyle İstanbul Sancaktepe lokasyonunda yer alan Ar-Ge merkezi ve pazarlama, satış ve satış sonrası ofisleri ile WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yeşil Ofis Programı’na katıldı. Şirket program sonunda; enerji tasarrufu, doğal kaynakların bilinçli kullanımı, çalışanların yaşam tarzının değişmesi konularında farkındalık yaratmayı amaçlayan çalışmalarıyla Yeşil Ofis Diploması’nın sahibi oldu.
12 Ocak 2018’de Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen Yeşil Ofis Diploma Töreni’nde; Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün’e Yeşil Ofis Diploması’nı WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Durukan Pasinli takdim etti.

Yenigün: “Gurur duyuyoruz”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şunları söyledi: “Tüm paydaşlarımız için değer üretme hedefimize ulaşma yolunda en önemli güçlerimizden bir tanesi de, çevresel sürdürülebilirliğe verdiğimiz önem ve bu alanda attığımız öncü adımlar. Ürünlerimiz ve üretim süreçlerimizde en yüksek verimliliğe ulaşarak doğal kaynaklar üzerindeki çevresel etkimizi azaltırken; diğer yandan hem toplumun, hem de şirketimizin sürdürülebilir kalkınma vizyonu ile geleceğe taşınmasını temel sorumluluklarımızdan biri olarak kabul ediyoruz. Çünkü, merkezinde sürdürülebilirliğin bulunduğu iş modeli, tüm dünyada yaşam kalitesinin artırılması için temel bir rol oynuyor. Bu doğrultuda WWF-Türkiye’nin Yeşil Ofis Programı’na katılma kararı aldık. Çalışanlarımızın duyarlılığı ve destekleri sayesinde, programa tek lokasyonda en fazla ofis çalışanıyla katılan şirket olduk. Türkiye otomotiv sektöründe bu diplomayı almaya hak kazanan ilk şirket olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.”

Pasinli: “Uygulamayı yaygınlaştıracağız”
Doğanın karşılaştığı devasa tehditler karşısında herkesin, “Ben tek başıma ne yapabilirim ki?” diye düşündüğünü aktaran WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Durukan Pasinli ise, “Oysa dünyamız için ihtiyacımız olan değişimin temelinde her bireyin atacağı küçük adımlar var. WWF-Türkiye olarak, alışkanlıklarımızı değiştirerek büyük farklar yaratabileceğimize inanıyoruz. Yeşil Ofis Programı, somut çıktılarıyla bu yönde güçlü bir örnek. Kurumların Yeşil Ofis takımlarına ve çalışanlarına bu programda önemli ve anlamlı bir görev düşüyor. Bu görev; sadece ekolojik ayak izini azaltmakla kalmayıp, ofis içinde kalıcı bir değişim için farkındalık yaratarak bu ortak amacı tüm çalışanların paylaşmasını sağlamaktır. Ford Otosan bunu başarıyla yerine getirdi ve Yeşil Ofis Diploması’nı almaya hak kazandı. Yeşil ofislerimizdeki bu dönüşüm umut verici. Doğa ile uyum içinde sürdürülebilir bir yaşam için Yeşil Ofis uygulamalarımızı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Kurumlardaki bu çabanın artarak sürmesi en büyük dileğimiz” diye konuştu.