Ford Otosan, ‘CLEPA İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü

Üst üste sekiz yıldır otomotiv sektörünün ihracat birincisi, son dört yıldır ise Türkiye’nin ihracat şampiyonu olma başarısını gösteren Ford Otosan, Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Birliği’nin verdiği ‘CLEPA İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü.

A+ A-

Son sekiz yıldır üst üste otomotiv sektörünün, dört yıldır da Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Ford Otosan, yakaladığı sürdürülebilir büyüme ile Türkiye’de ve dünyada ses getirmeye devam ediyor. Şirket son olarak, Avrupa’nın otomotiv alanında en önemli kuruluşlarından biri kabul edilen, 120 küresel tedarikçi ve 20 ulusal ticaret birliğini bir araya getiren Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Birliği (CLEPA) tarafından ‘2019 CLEPA İnovasyon Ödülü’ne layık bulundu.
Ford ve otomotiv gösterge panelleri ve otomotiv elektroniği ürünleri tedarikçisi Takosan’ın iş birliğinde, ‘2019 Uluslararası Yılın Kamyonu Ödülü’nü kazanan Ford Trucks F-MAX çekicisi için geliştirilen gösterge paneli, ‘İşbirliği’ başlığı ve ‘İnovasyon’ kategorisinde ikincilik ödülünü aldı.

Yenigün: “Önemli başarılara imza attık”2018’deki zorlayıcı şartlara rağmen önemli başarılara imza attıklarını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Kurulduğumuz günden bu yana azimle ve kararlılıkla ülkemize, insanımıza değer katmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl, iç pazardaki daralmayı ihracat pazarlarındaki güçlü ve istikrarlı büyüme ile dengeleyerek mükemmel sonuçlara ulaştık. Tarihimizin en yüksek üretim ve ihracat adetlerini kaydettiğimiz 2018’de, 5,7 milyar dolar gelir ile Türkiye’nin ihracat şampiyonu olduk” dedi.

“Dünya standartlarını belirler hale geldik”
Türkiye’nin toplam ticari araç ihracatının yüzde 74'ünü tek başlarına gerçekleştirdiklerini dile getiren Yenigün, Koç Holding ve Ford Motor Company’nin başarılı birlikteliğinin, Ford Otosan’ı Avrupa’da ticari liderliğe, Türkiye’de ise sektörün öncülüğüne taşıdığını kaydetti. Yenigün, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hızla dönüşen ve dijitalleşen dünyamızda Endüstri 4.0, Ar-Ge ve inovasyon konularında dünya standartlarını belirler hale geldik. Başarılarımız, yerli ve yabancı kuruluşların verdiği ödüller ve şampiyonluklarla da perçinleniyor. Hâlihazırda ‘2019 Uluslararası Yılın Kamyonu’ seçilen Ford Trucks F-MAX, şimdi de Takosan iş birliğinde geliştirdiğimiz gösterge paneli ile bize bir uluslararası ödül daha getirdi. Doğru iş birlikleriyle, inovasyon gücümüzle, yerli üretimimiz ve mühendisliğimizle çıtamızı her geçen gün daha da yükseltmeye devam edeceğiz.”