Feydaş, üretiminin yüzde 30’unu ihraç ediyor

Adana Metal Sanayi Sitesi’ndeki 8 bin 500 metrekarelik alanda faaliyetlerini sürdüren Feydaş Makina, üretiminin yüzde 30’unu; İsrail, Bahreyn, ABD, Ukrayna, Irak, Azerbaycan, Fas ve İran’a ihraç ediyor.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Adana Metal Sanayi Sitesi’ndeki tesislerinde, plastik geri dönüşüm makinaları başta olmak üzere granül ve aglomer makinaları ile yıkama havuzları üreten Feydaş Makina, Türkiye genelinde yüzde 60’lık pazar payına sahip. Şirket, üretiminin yüzde 30’unu ise ihraç ediyor.
Şirketlerinin 1986 yılında Fehmi Yoldaş tarafından kurulduğunu kaydeden Feydaş Makina ve Mühendislik Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Gökhan Yoldaş, şöyle konuştu: “8 bin 500 metrekarelik toplam çalışma alanımızda faaliyet gösteriyoruz. Firmamız; profesyonel ekibi, güçlü yapısı, girişimleri ve sorumluluk bilinci sayesinde çok kısa zamanda ulusal ve uluslararası pazarda büyük bir pay sahibi olmayı başardı.”
Yoldaş, sektörlerindeki üretim çeşitleri konusunda ise şu bilgileri verdi: "Plastik geri dönüşüm makinaları, plastik kırma makinaları, plastik parçalayıcılar (shredder), plastik film pe ve pp sıkma makinaları, granül makinaları, aglomer makinaları ve yıkama havuzlarının imalatı ve ihracatını gerçekleştiriyoruz. İç pazarda Türkiye'nin birçok şehrinde makinamız bulunuyor. Neredeyse iç pazarın yüzde 60’ına tek başımıza sahibiz. Üretimimizin yüzde 30’unu ise ihraç ediyoruz.”

“Üretim alanımızı artıracağız”
Türkiye’de 81 ilde pazarlama alanlarının bulunduğunun altını çizen Yoldaş, yurtdışında ise İsrail, Bahreyn, ABD, Ukrayna, Irak, Azerbaycan, Fas ve İran’a ihracat yaptıklarını dile getirdi. Üretim alanlarını büyütmek ve kalitelerini yükseltmek amacıyla en kısa sürede 12 bin metrekarelik alana ulaşmaya çalışacaklarını bildiren Yoldaş, “Bunun yanı sıra makina yatırımlarımız da devam edecek. Bu yatırımlarla üretim ve ciromuzu yüzde 35 artırmayı hedefliyoruz. Kısa bir süre içerisinde CNC dik işlem tezgahı ve kaynak robotu alma hedefimiz var. Bu alımlarla kapasitemizi ve hizmet kalitemizi bir kademe daha yükseltmeyi hedefliyoruz" ifadesini kullandı.
İhracatta yeni pazarlar bulmaya yönelik çalışmalarına da değinen Yoldaş, özellikle Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu, Polonya, Rusya, Yunanistan, Romanya ve diğer Avrupa ülkelerinin yeni pazar hedefleri arasında olduğunu aktardı.

“2017 çok başarılı bir yıl oldu”
Şirketleri açısından 2017 yılının değerlendirmesini yapan Fehmi Yoldaş, sözlerine şöyle devam etti: “2017 firmamız açısından çok başarılı bir yıldı. Geçen sene içerisinde ihracatımızı artırmak için Arab Plast-Dubai, Plastpol-Polonya ve Iranplast fuarlarında ürünlerimizi sergiledik. Üretim alanımızı 8 bin 500 metrekareye çıkardık ve 2017’nin son çeyreğini üretimimizin yüzde 70’ini ihraç ederek kapattık.”
Çevreye ve doğaya duyarlı olan geri dönüşüm sektörünün, Türkiye’de her geçen gün büyüme gösterdiğine dikkat çeken Yoldaş, “Bu hususta devletimizin, geri dönüşüm makinaları imalatı yapan sanayi kuruluşlarına yönelik gerekli destek çalışmalarını başlatmasını içtenlikle bekliyoruz. Özellikle, yurtdışı fuarlarda devlet destekleri sadece yer olarak, metrekareyle sınırlı kalıyor. İmalatçı firmaların katılması yönünde yeterli derecede desteklerin verilmesinin olumlu sonuçları beraberinde getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.
Beş yıllık planları doğrultusunda Ar-Ge merkezi kurmayı hedeflediklerini de açıklayan Yoldaş, “Bu konuda üniversitelerle yakın işbirliği yapılması ve eğitim çalışmaları yararlı olacaktır” dedi.
Gökhan Yoldaş son olarak, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Çukurova PLASDER’in çatısı altında sektörel sorunların çözümü için gayret gösterdiklerini de sözlerine ekledi.