Feydaş, sektörde yeni bir dönem başlattı

Adana Metal İşleri Sanayi Sitesi’nde plastik geri dönüşüm makinaları üreten Feydaş Makina, Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği ‘Üçlü Kompakt Ekstrüder’ sistemli geri dönüşüm makinası ile sektörde yeni bir dönem başlattı.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Gökhan Yoldaş, Ali Yoldaş ve Can Yoldaş kardeşler yönetiminde faaliyetlerini sürdüren Feydaş Makina, ‘Üçlü Kompakt Ekstrüder’ sistemli geri dönüşüm makinası ile önemli bir başarıya imza attı.
Adana Metal İşleri Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren Feydaş Makina ve Mühendislik Ltd. Şti.’nin Genel Müdürü Gökhan Yoldaş, yüzde 100 yerli kaynaklarla imal ettikleri makinaların dünyanın çeşitli coğrafyalarında kullanıldığını söyledi. Üretimlerinin yüzde 40'a yakınını ihraç ettiklerini aktaran Yoldaş “Bugüne kadar; Amerika Birleşik Devletleri, Sudan, Fas, Cezayir, Polonya, Azerbaycan, Irak, İran, Bahreyn, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelere ürünlerimizi gönderdik. Son olarak, geliştirdiğimiz ‘Üçlü Kompakt Ekstrüder’ sistemli geri dönüşüm makinası ile de dünyada bir ilke imza attık” diye konuştu.

“İşçilik maliyetlerini düşürüyor”
Yeni makinanın işçilik maliyetlerini düşürdüğünü, minimum yüzde 35 enerji tasarrufu sağladığını vurgulayan Yoldaş, ürünü İstanbul’da Plast Eurasia Fuarı’nda tanıttıklarını ve yoğun ilgi gördüklerini söyledi. Söz konusu proje üzerinde mühendislik ve teknik kadroları ile üç yıldır çalıştıklarını ifade eden Yoldaş, şunları aktardı: “Gördüğümüz ilgi doğru yolda olduğumuzu gösterdi ve bizi mutlu etti. Yeni geliştirdiğimiz ‘Üçlü Kompakt Ekstrüder’ sistemli geri dönüşüm makinası, geri dönüşümde ürünün ısıtılması ve neminin alınması işlemlerini yapan Agromel makinasının yerine kullanılacak özellikler taşıyor. Sektörde sürekli olarak bir üst aşamaya yönelik arayış içerisindeyiz. Bu doğrultuda Ar-Ge çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Önemli buluşlara imza atıyoruz. Daha önce geliştirdiğimiz Türkiye’nin en büyük kapasiteli ‘Shredder’ makinasının ardından, bu kez yeni ürünümüzle dünyada bir ilki başardık. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam edeceğiz.”“Üretim alanımızı 10 bin metrekareye çıkardık”
Geri dönüşüm makinaları ile Türkiye’ye katma değer ve döviz girdisi sağladıklarını belirten Gökhan Yoldaş, yeni yatırımlarla üretim alanlarını 10 bin metrekareye çıkardıklarını da bildirdi. Yoldaş, “Bunun yanında, üretim hatlarımızı da yeni ve tam otomasyonlu CNC tezgahlarıyla daha güçlü bir konuma taşıdık. Ar-Ge birimimizdeki mühendislerimizle üst düzey kalitede makinalar üretiyoruz. Bu sayede, ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamaya büyük önem veriyoruz. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, teknolojimizi yenileme konusunda adımlar atıyoruz. Gelecek 10 yıl içerisinde ülkemizde çok ciddi makina satışı yapan bir firma haline gelmeyi hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.