Festo, proses endüstrisinde dijitalleşmeyi masaya yatırdı

Festo, Tuzla'daki genel merkezinde 'Proses Endüstrisinde Dijitalleşme' konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Söz konusu etkinlikte, proses otomasyonu ile ilgili mevcut yenilik ve gelişmeler masaya yatırıldı.

A+ A-

Festo, 19 Eylül 2018 tarihinde İstanbul-Tuzla'daki genel merkezinde 'Proses Endüstrisinde Dijitalleşme' konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Etkinlikte; Festo Türkiye Genel Müdürü Osman Türüdü, Festo Almanya'dan toplantıya katılan Proses Otomasyonunda Dijitalleşme Uluslararası KAM Segment Müdürü Dr. Eckard Roos, Festo Enerji İzleme ve Akıllı Bakım Müşteri Çözümleri Servis Mühendisi Yusuf İlhan ve Festo Dijitalleşme ve Hızlı Sipariş Araçları Proses Otomasyonu Takım Lideri Orhan Ayhan birer sunum gerçekleştirdi.

Türüdü: "Çok sayıda fırsat sunacak"Toplantıda ilk olarak söz alan Festo Türkiye Genel Müdürü Osman Türüdü, üretim dünyasının dijitalleşmesinin çok sayıda fırsatı da beraberinde getirdiğini ifade ederek, "Dijitalleşme, sadece günlük yaşamlarımızı değil, aynı zamanda üretim tesislerinin inşa edilme ve işletilme şekillerini de değiştirecek. Bu nedenle, proses otomasyonu ile ilgili mevcut yenilik ve gelişmelere bir bakış, ilgili herkes için yararlı olacak. Dijitalleşmenin endüstri için sunmuş olduğu fırsatlar çok çeşitli olup, genel kapsamı tahmin edilenden çok daha fazla geniş. Düzenlediğimiz etkinlikle bu konudaki gelişmelere ışık tutmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
Merkezi Almanya’nın Esslingen şehrinde bulunan ve uluslararası bir dünya şirketi olan Festo'nun, yenilik ve teknoloji anlamına geldiğini söyleyen Türüdü, Festo Türkiye’nin ise 1989 yılında kurulduğunu hatırlattı. Türüdü, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "25 yılı aşkın süredir özel eğitimli uzman ve profesyonel kadromuz ile endüstriyel otomasyon alanında; danışmanlık-çözüm ortaklığı, ürün satışı, servis, müşteri özel çözümleri, teknik destek ve teknolojik eğitim hizmetleri veriyoruz."

"Her yıl yaklaşık 100 patent üretiyoruz"
İki konudaki rakamların Festo için çok büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Türüdü, "Bunlardan birincisi, her yıl yaklaşık olarak 100 patent üreten bir şirket olmamızdır. İkincisi ise, Festo'nun araştırma geliştirme çalışmalarına cirosunun yüzde 8'ini ayırıyor olmasıdır. Bu iki rakam, şirketin ne kadar yenilikçi ve gelecek için planlama yapan bir kuruluş olduğunu açıkça ortaya koymaktadır" dedi.
Osman Türüdü, konuşmasında sanayide dijitalleşme konusunda yaşanan gelişmeler ve Festo'nun konuya yaklaşımı hakkında da açıklamalarda bulundu.
Türüdü'nün ardından; Dr. Eckard Roos, Yusuf İlhan ve Orhan Ayhan birer sunum gerçekleştirdiler.