Fatih İğrek: “İhracat hacmimizi artırmayı hedefliyoruz”

Otomotiv kalıp dökümleri ve CNC takım tezgahları üretme hedefleri doğrultusunda ilave tesis ve yenileme yatırımı yapan İğrek Makina, Avrupa’nın ve Türkiye’nin önde gelen otomobil üreticilerine kalıp dökümleri yapıyor.

A+ A-

Gülay SOYDAN PEHLEVAN/BURSA

Otomobil firmalarının kalıp dökümlerinin üreticisi olan ve geçen yıl toplam üretiminin yüzde 30’unu ihraç eden İğrek Makina, Avrupa’da irtibat ve satış ofisi ile depo kurarak, direkt ihracat oranını artırmayı ve ürettiği takım tezgahlarını Avrupa’ya tanıtmayı amaçlıyor.
Şirketlerinin Osman İğrek tarafından 1946 yılında kurulduğunu ve bugün dökümhane parçada 70 tona varan döküm kapasitesine sahip olduğunu aktaran İğrek Makina’nın Üretim ve Planlama Sorumlusu Fatih İğrek, “2017 yılı Türkiye otomotiv sektörü açısından iyi geçti. Biz de söz konusu dönemde, önemli otomotiv markaları ve bunların kalıp tedarikçileri ile çalışmaya devam ettik” dedi.

“2017’de yüzde 4 büyüdük”
2017 yılını yüzde 4 büyüme ile noktaladıklarını anlatan İğrek, Avrupa’nın ve Türkiye’nin önde gelen otomobil üreticilerine kalıp dökümleri yaptıklarını dile getirdi. Ferrari, Renault, Daimler ve Volkswagen’e yönelik döküm üretimlerinin devam ettiğini söyleyen İğrek, Avrupa’da konusunda aranan bir marka olduklarının altını çizdi. 2017’de toplam üretimlerinin yüzde 30’unu ihraç ettiklerini açıklayan İğrek, ihracatta lokomotif ülkelerini Almanya ve İtalya’nın oluşturduğunu bildirdi. İğrek, şöyle konuştu: “Şimdiki hedefimizde ise ihracat hacmimizi artırmak var. Bu doğrultuda görüşmeler yürütüyoruz. Avrupa’da irtibat ve satış ofisi ile depo kurarak, direkt ihracat oranımızı artırmayı ve ürettiğimiz takım tezgahlarını Avrupa’ya tanıtmayı istiyoruz.”

“İlave tesis ve yenileme yatırımı yaptık”
Otomotiv kalıp dökümleri ve CNC takım tezgahları üretme hedefleri doğrultusunda ilave tesis ve yenileme yatırımı yapıp, üretim alanlarını 40 bin metrekareye çıkardıklarını söyleyen İğrek, “Bugün tüm tesisimiz; döküm, talaşlı imalat, montaj ve Ar-Ge olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Döküm yüzey kalitesini artırmak ve kapasiteyi geliştirmek amacıyla yeni teçhizatlar ve sistemler kurduk. Avrupa’nın en ünlü üreticilerinden birinden özel bir bilyalı temizleme makinası alarak benzersiz döküm yüzey kalitesi yakaladık. Ayrıca, döküm kalıp ve strafor model üretiminde CAD-CAM desteğine ilaveten 3 boyutlu tarama ve ölçme teknolojisini kullanmaya başladık” şeklinde konuştu.

“Ar-Ge ekibimizi büyüteceğiz”
2017 yılında resmi olarak Ar-Ge merkezi belgelerini Bilim ve Sanayi Bakanlığı’ndan aldıklarını ifade eden Fatih İğrek, söz konusu merkez için 500 metrekarelik ofis alanı oluşturduklarını açıkladı. Ar-Ge hizmetlerinin üretime yansımasını 5 bin metrekarelik yeni binalarında yaptıklarını dile getiren İğrek, Ar-Ge laboratuvarı da kurduklarını kaydetti. 27 kişilik Ar-Ge ekibiyle yola çıktıklarını, ancak söz konusu sayıyı daha da artıracaklarının bilgisini veren İğrek, şunları aktardı: “Ar-Ge merkezimiz, ağırlıklı olarak kalıp ve parça işlemeye yönelik döküm malzemeden mâmul takım tezgahı üretimi sektörüne hizmet verecek.”

“En büyük yerli CNC 5 eksenli köprü tipi tezgahını ürettik”
2016 yılında Türkiye’nin en büyük yerli CNC 5 eksenli köprü tipi tezgahını üreterek, yıllar önce noktaladıkları makina imalatına da geri dönüş yaptıklarını anımsatan İğrek, “Hedefimizde; dik torna, freze ve işleme merkezleri üretimi var. Döküm alanında yerli ve yabancı takım tezgahı üreticilerine yıllardır yüksek volümlü işler yapıyoruz. Her firmada olan, otomobil kalıpçılık sektöründe ihtiyaç duyulan ve ülkemizin yüksek değeri olan havacılık ve savunma sanayiinde de çalışabilecek takım tezgahlarındaki yerli üretim eksiğini gördük. Bu nedenle, freze ve tornalar üzerine yoğunlaştık. 5 eksen işleme yapabilen freze ve 4 metre çevirme çapına sahip CNC dik torna projelerimizi de tamamlamak üzereyiz. Avrupa kalitesinde; ancak onlara göre uygun fiyatlarda çok yüksek teknolojili makinalar üretmek istiyoruz” dedi.
Ürettikleri takım tezgahının en önemli özelliğinin başında Endüstri 4.0’ın nimetlerine adapte durumda olmasının geldiğini vurgulayan İğrek, takım tezgahında 2018 yılı için en az 5 adet freze, 2 adet de dik torna satışı hedefi koyduklarını bildirdi. Daha fazla talep olması halinde kapasite artışına gidebileceklerini kaydeden İğrek, ihracat yapmayı da hedeflediklerini anlattı. İğrek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Öte yandan, KOSGEB’in yenilenen Teknoyatırım Desteği, bu hedeflere ulaşmada ve yerli sanayiinin tezgah parkurunu geliştirme ve modernleştirmede çok önemli bir fırsat oluşturdu.”

“Teknolojimizi sürekli yeniliyoruz”
İğrek Makina’nın ana faaliyet alanı dökme demir ve bronz parçalar üreticisi olarak Pirinç Han’da kurulduğunu söyleyen Fatih İğrek, şirketlerinin 1950 itibariyle marangoz makinaları imalatına da başlayarak, alanında Türkiye’nin lider markaları arasına girdiğini anlattı. Ardından Bursa Santral Garaj bölgesindeki fabrikalarına taşındıklarını dile getiren İğrek, “1970’e gelindiğinde Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika yatırımı yapılarak tüm üretim buraya alındı. 1980’de ilk elektrik indüksiyon ocağı ile döküm teknolojimizi ve kapasitesimizi artırdık. Böylece, marangoz makinası imalatı da sona ermiş oldu. Yüksek vasıflı pik, sfero ve çelik döküme ağırlık vermeye başladık. 1990 yılında ilk CNC tezgahlarını kurduk ve büyük parçalarda talaşlı imalata başladık. 2003’te ise, CNC strafor işleme tezgahlarını devreye aldık. Avrupa çapında bir modelhane ile pazarda ses getirdik. Böylece, model, döküm ve işleme hizmetini aynı lokasyonda veren entegre bir tesise de dönüştük. 2010’da Ar-Ge ve makina tasarım departmanı kuran İğrek Makina, dökümhane parçada 70 tona varan döküm kapasitesine ulaştı” diyerek sözlerini noktaladı.