Fakuma: Plastik işleme ihtisas fuarı

Bu yıl 16-20 Ekim tarihleri arasında 26. kez ziyaretçilerini ağırlayacak olan Fakuma Fuarı, küresel anlamda tanınan ve plastik işlem dünyasının kaçırmak istemediği spesifik ve özgün bir etkinlik olarak öne çıkıyor.

A+ A-

Yalçın GÜR

Plastik işleme alanının Almanya’daki spesifik fuarı olarak bilinen Fakuma, sektörün ilgililerini 16-20 Ekim 2018 tarihleri arasında Friedrichshafen Fuar Merkezi’nde 26. kez buluşturuyor. Fakuma; plastik enjeksiyon makinaları, termoform makinaları, ekstrüzyon hatları, plastik imalat sistemleri ve teknolojileri, takımlar, hammaddeler ve komponentler gibi ve benzeri konuları kapsayan plastik işleme sektörünün önemli bir etkinliğini gerçekleştirecek. Etkinlikte bin 900’e yakın sergi katılımcısı, 12 sergi salonunda plastik işlemeyle ilgili teknolojiler ve yöntemlerle ilgili ürün ve hizmetlerini sergileyecekler.
Fuarın komple plastik tekniği dünyasının aynası konumunda olduğunu belirten yetkililer, küresel ekonomi dünyasının talebi olan esnek ve ihtiyaca yönelik çözümlerin ziyaretçileri beklediğini belirtiyorlar.

Plastik ve plastik işlemeye yönelik talep artıyor
Fakuma’yı sektördeki olumlu eğilimin desteklediğini belirten yetkililer, plastik sektöründe büyük bir patlama olduğunu ifade ederek, “Ancak sadece talep yükselişte değil; malzeme ve işlemler için belirlenen kalite talepleri de her zamankinden daha zorlu” diyorlar.
Yetkililer, sektörle ilgili olarak şu bilgileri paylaşıyorlar: “Avrupalı plastik ve lastik-kauçuk işlem makinaları üreticileri olumlu bir ruh hali içindeler. Üretimin 15.3 milyon Euro’ya ulaştığı hesaplanıyor. Bu miktar, 2009 yılından itibaren 8 yılda yüzde 99 büyümeye karşılık geliyor. Sektörün 2017 yılında üretim artışı Euromap birlik şemsiyesi altında yaklaşık olarak yüzde 7 büyümeyi gösteriyor. Şüphesiz bu sadece plastik işleme firmalarının iyi durumda olduklarını değil; plastiğin sadece otomotiv ve paketleme sektörü dışlında farklı sektörlerde daha fazla ve daha sık kullanıldığına işaret ediyor. Fakuma, inşaat sektöründe kullanılan mevcut uygulamaları da sunacak. Örneğin; BASF, yalıtım malzemesi olarak kullanılan Neopor üretim kapasitesini yakın zamanda yılda 40 bin ton artırdı. Yeni malzemeler ve yüksek işleme teknolojileri sektördeki gelişmeyi destekliyor. Sektördeki yenilikleri ve gelişmeyi ortaya koyan Fakuma’nın uluslararası tanınırlığı da sürekli artıyor. Euromap, iyi sipariş durumu nedeniyle yıllık yüzde 2 ciro artışı bekliyor.”

Kâlifiye eleman gereksinimi artıyor
Fakuma Proje Müdürü Annemarie Schur, yeni makinalar ve sitemlerle ilgili yatırım isteğinin yüksek olduğunu; ancak bu durumun yani sürekli büyümenin kaliteli eleman açığını da birlikte getirdiği gerçeğine işaret ederek, fuarda otomasyon çözümlerine ilgiye ek bir itici güç olacağını tahmin ediyor. Schur, plastiğin sadece Almanya ve Avrupa için önemli bir faktör olmaktan öte dünyadaki öneminin arttığına dikkat çekerek, şunları söylüyor: “Geçen yılki fuara 120’den fazla ülkeden 48 bin 375 uzman ziyaretçi geldi. Asya’dan gelen ziyaretçi sayısında artış var; sektördeki uluslararası büyümeden onlar da kazanıyorlar. Euromap’e göre Çinli rakipler güçleniyorlar. 2017 yılında, 2009’a göre yüzde 180’lik artışla 11.1 milyar Euro’ya ulaşan makina ve sistem üretimleri de bunu açıkça ortaya koyuyor.”

Plastik de yeşil olabilir
Fakuma, çok önemli teknik sunumların yapıldığı ve çalışmaların konuşulduğu bir alan olacak. Örneğin; yoğun geri dönüşüm ve plastik pazarını tipikleştiren yeşil malzemelerle ilgili sergi ve sunuşlar Fakuma’da dikkat çekecek. “Bugün servis ömürlerinin sonuna ulaşan PE, PS, ABS veya PET ve CFRP ne olacak?” sorusuna tüm dünyadan uzmanlar Fakuma’da çözüm arayacak, çözümlerini ve önerilerini paylaşacaklar. Hemen hergün çok önemli konuların yer aldığı forum programında; plastik kaynak, gıda uygulamaları, termoform ürün proses ve takımları, çapak alma-üretim incelikleri, yüksek direnç ve sıcaklıklarda çalışma gibi konularda önemli bilgi paylaşımı olacağı kesin görünüyor.