FactoryTalk View yazılımı güncellendi

FactoryTalk View yazılımı 10.0 versiyonundaki yeni özellikler; bilgiye daha fazla erişim, yeni mobil aygıt desteği ve yazılımlar arası daha fazla entegrasyon sayesinde verimi artırıyor.

A+ A-

Rockwell Automation

Rockwell Automation, sanayi çalışanlarını daha iyi bilgiyle donatmak ve sistemleri daha iyi çalıştırmalarına destek olmak için HMI yazılımını güncelledi. FactoryTalk View yazılımı 10.0 versiyonundaki yeni özellikler; bilgiye daha fazla erişim, yeni mobil aygıt desteği ve yazılımlar arası daha fazla entegrasyon sayesinde verimi artırıyor.
Operatörler artık FactoryTalk View Site Edition (SE) yazılımı içindeki TrendPro özelliğini trend verilerin üzerine alarm bilgisi bindirmek için kullanabiliyorlar. Bu özellik, operatörlere alarm oluşumlarını belirli very değerlerine bağlayarak sorun çözmelerini hızlandırma imkânı sağlıyor. Ayrıca bu özelliği ad-hoc trendleri kaydedip, diğer işçilerle paylaşmak için de kullanabilirler.

Duran: “Zaman tasarrufu sağlıyor”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Rockwell Automation FactoryTalk View Ürün Müdürü Sharon Billi-Duran, şunları söyledi: “Bu versiyon ayrıca HMI’a Allen-Bradle kontrolör serisiyle birlikte esnek alarm desteği ekliyor. Daha önce kullanıcıların hem kontrolörde, hem de HMI’da farklı durumlar için manuel olarak alarm oluşturması gerekiyordu. Etiket-temelli alarm özelliği ile operatörler artık Logix’te alarm konfigürasyonunu oluşturduğunda, HMI bu alarmı otomatik olarak işleme alacaktır. Bu da, programlama ihtiyacını azaltarak zaman tasarrufu sağlıyor.”
FactoryTalk View SE 10.0 versiyonu ThinManager yazılı kullanıcı bilgilerini FactoryTalk View platformuna da entegre edebiliyor. Geçmişte kullanıcılar iki sisteme ayrı ayrı giriş yapmak zorundaydı. Şimdi otomatik bir login girişi ile ikinci güvenlik noktasını bypass edebiliyor, operasyonları daha kolay ve hızlı hale getirebiliyorlar.

Operatörlere daha görünür veriler sağlıyor
Proses sektörleri için FactoryTalk View SE yazılımı güncellemelerle birlikte artık anormal durum yönetimi (ASM) çoklu monitor yapısına sahip. Bu özellik operatörlerin farkı seviyelerdeki verileri, standartlara uygun ASM kılavuzları doğrultusunda çoklu ekranlar üzerinde görebilmelerini sağlıyor. Ayrıca bu özellik sayesinde, operatörlere daha görünür veriler sağlanarak, sistemlerini daha verimli işletebilmelerine ve bakım yapabilmelerine imkân tanınıyor.
FactoryTalk View SE yazılımını mobil aygıtlara da taşıyan güncellenmiş FactoryTalk ViewPoint yazılımı artık formül yönetimini de destekliyor. Bu güncelleme, işçilerin istedikleri cihazda formülleri görüntüleyebilmelerine ve indirebilmelerine olanak sağlıyor. Ve artık ViewPoint 10.0 yazılımı sayesinde, FactoryTalk alarm ve etkinlikler alarm geçmişi mobil aygıtlarından da ulaşılabilir hale geliyor.

Kullanım kolaylığını iyileştiriyor
FactoryTalk View Machine Edition (ME) yazılımı 10.0 versiyonu, kullanıcı verim ve üretkenliğini artırmayı amaçlayan tasarım süresi ve çalışma süresi iyileştirmelerine sahip. HMI yazılımı atık mevcut projelerin yeniden inşası ve güncellenmesini daha iyi destekliyor ve ekranların edit’lenmesi sırasındaki kullanım kolaylığını da iyileştiriyor.
Rockwell Automation Görselleştirme Yazılımı Pazarlama Müdürü Sue Burtch, “Bu versiyonun öncesinde operatör etkinlikleri bir denetim iz sürümüne loglanabiliyordu; fakat sistemin bu etkinlikleri saklayacağının garantisi yoktu. Şimdi yerleşik denetim izleriyle bu veriler yerel olarak terminalde saklanıyor ve denetim verisi yedeklenebilene kadar güvenli bir şekilde depolanmış oluyor” diye konuştu.
Burtch, özellikle ilaç sanayii gibi denetim yoğun sektörlerde ABD 21CFR Part 11 veya EU Annex 11 gibi düzenlemelerin gerekliliklerinin desteklendiğini de sözlerine ekledi.