Euroforge’da ikinci Alper Kanca dönemi

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Başkanlığı’nı da yürüten Alper Kanca, İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Dövmeciler Birliği’nin Genel Kurul Toplantısı’nda ikinci kez oybirliğiyle Başkan seçildi.

A+ A-

İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Dövmeciler Birliği’nin (Euroforge) Genel Kurul Toplantısı’nda, Alper Kanca ikinci kez oybirliğiyle Başkan seçildi. Aynı zamanda Taşıt Araçları Tedarik Sanayiciler Derneği (TAYSAD) Başkanlığı’nı da yürüten Kanca, Euroforge’da ikinci dönemini yaşayacak.

Kanca: “Sevinçli ve gururluyum”
Genel Kurul Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Kanca, şunları söyledi: “Son bir yıldır, bazı Avrupalı firmaların yönetici ve çalışanlarının Türk tedarikçilere karşı olumsuz bir yaklaşımı olmaktaydı. Türk tedarikçilerden, yeni projeler için teklif isteme mektuplarının geri çekilmesi ya da sözleşme aşamasına gelmiş projelerin iptal edilmesi gibi olumsuzlar yaşandığını duyuyorduk. Daha birkaç hafta önce Avrupalıların Türklere iş vermekten kaçındıklarına ilişkin medyada yer alan haberler sonrası, böyle politik bir dönemde Euroforge'da ikinci kez bir Türk olarak Başkan seçilmem beni ayrıca sevindirdi ve gururlandırdı.”
Önceki yıllarda Türk firmalarının Avrupa’daki meslek örgütlerine üye olmak istediklerinde dâhi büyük sorunlar ile karşılaştıklarını dile getiren Kanca, “Şu an Avrupa’nın en saygın meslek kuruluşlarından biri olan Euroforge’da bir Türk sanayicisinin böyle bir göreve ikinci kez getirilmesi, Avrupalı iş ortaklarının Türk sanayisine duyduğu güveni gösteriyor” diye konuştu.

“Fuar ve konferans düzenlenecek”
Euroforge’un Alper Kanca’nın Başkanlık döneminde tarihi başarılar yaşadığını dile getiren yetkililer, “Birlik, ilk defa Avrupa çapında bir fuar ve konferans düzenlemeye karar verdi. Kasım ayında gerçekleştirilecek fuar şimdiden yüzde 120 dolmuş durumda. Euroforge böylelikle 15 senelik gider bütçesini de karşılamış oldu. Öte yandan Kanca’nın Başkanlığı döneminde, birliğin 2019’daki kuruluş kutlamaları için Türkiye’yi seçmiş olması da, Türkiye algısı için önemli fırsatlar barındırıyor” dedi.

“80 bin çalışanı temsil ediyor”
1953 yılında, Alman, İngiliz ve Fransız dövme sanayici derneklerinin İskoçya'da bir araya gelerek, Avrupa çatısı altında daha kapsamlı bir dernek kurmak için altyapı çalışmalarına başladıklarını aktaran yetkililer, şunları söylediler: “Zaman içerisinde olgunlaşan bu girişim, Avrupa ülke derneklerinin, 9 Kasım 1961 tarihinde Paris'te temeli atılan Avrupa Dövmeciler Birliği çatısı altında buluşmalarıyla resmiyet kazandı. Zaman içerisinde diğer Avrupa ülke derneklerinin de katılımıyla büyüyen birlik, 2000 yılında yeni bir yapı ile; tüm Avrupa'yı kapsayan, dövme teknolojisinin her türünü içinde barındıran, otomotivden havacılığa, iş makinalarından madenciliğe kadar birçok alanda etkin bir konuma geldi.”
Günümüzde Euroforge’un; Türkiye'nin de dâhil olduğu Avrupa'nın en gelişmiş 11 ülkesindeki 350'den fazla dövme sanayici üyesi ile yaklaşık 80 bin çalışanı, 6 milyon ton dövme hacmini ve yaklaşık 15 milyar Euro'luk iş hacmini temsil ettiğini kaydeden yetkililer, “Dövme sanayisini her alanda geliştirme amacını taşıyan birlik; uluslararası dövme sektörü ağının genişletilmesi, ana sanayi ile çelikçiler arasında kalan dövme sanayici üyeleri için adil rekabet koşullarının oluşturulması ve devamının sağlanması, çevre çalışmaları, istatistiki bilgilerin sağlanması, sektör sorunlarının dile getirilmesi gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor” diyerek sözlerini noktaladılar.