EuroBLECH, 23-26 Ekim'de düzenlendi

40 ülkeden toplam bin 507 şirketin katıldığı EuroBLECH 2018, 23-26 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirildi. Son teknolojilerin sergilendiği etkinlik, tüm dünyadan 56 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

A+ A-

EuroBLECH 2018 (25. Uluslararası Sac Levha İşleme Teknolojisi Fuarı), 23-26 Ekim 2018 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde ziyaretçilerini ağırladı. 40 ülkeden toplam bin 507 şirketin katıldığı etkinlik, tüm dünyadan toplam 56 bin 301 ziyaretçi tarafından gezildi.
Fuarın organizatör firması olan Mack Brooks adına konuşan EuroBLECH Fuar Müdürü Evelyn Warwick, “Fuarda harika bir atmosfer vardı. Hem ürünlerini sergileyenler, hem de ziyaretçiler son derece pozitif bir hava içerisindeydi. Birçok firma bu yıl daha da etkileyici stantlarla fuara katıldı. Etkinlikte, inanılmaz çeşitlilikte yeni makinalar ve yenilikçi çözümler sergilendi; üstelik bunların birçoğu da yine fuardaki stantlarda canlı demolarla tanıtıldı” diye konuştu.

“Fuarın sonuçlarından çok memnunuz”
Son iki yılda gözle görülür bir teknolojik ilerlemenin söz konusu olduğunu vurgulayan Warwick, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ürünlerini sergileyen firmaların da gösterdiği gibi sektör, dijitalleşmeye ve bu yeni teknolojileri üretim ortamında kullanmaya tam anlamıyla hazır. Önceki fuara kıyasla EuroBLECH 2018’de ortaya konan pozitif sonuçlardan çok memnunuz. Etkinliğin ziyaretçi sayısının tutarlı biçimde artması da bunu gösteriyor. Bu yüzden EuroBLECH 2018, bir rekor olan 89 bin 875 metrekarelik net fuar alanı ve sürdürülebilir ziyaretçi sayısıyla sona erdi. Bunda elbette sanayinin yaşamakta olduğu patlamanın rolü büyük. Nitekim, fuara katılan firmaların birçoğu gayet olumlu satış rakamları bildirdi.”“Uluslararası bir katılım oldu”
Bu yılki fuarda ürünlerini sergileyenler arasında Almanya dışından gelenlerin oranının yüzde 58 olduğunu aktaran yetkililer, söz konusu rakamın da uluslararası katılımın yüzde 4 arttığını gösterdiğini söylediler. Yetkililer, “Fuarla ilgili anketin ilk sonuçlarına göre, EuroBLECH ziyaretçilerinin yüzde 37’si Almanya dışından gelmekteydi. Rakamlar, etkinliğe başarılı bir uluslararası katılımın olduğunu ortaya koyuyor. Almanya dışında ziyaretçilerin geldiği başlıca ülkeler; İtalya, İsviçre, Hollanda, İspanya, Türkiye, Hindistan, Büyük Britanya, Polonya, Avusturya ve Belçika olarak sıralandı” dediler.
Ziyaretçilerin yüzde 73 ile büyük çoğunluğunun sanayide görevli olduğunu ifade eden yetkililer, şöyle konuştular: “Onları; üretim, ticaret ve hizmetlerde çalışanlar izlemekteydi. Ziyaretçilerin bağlı olduğu sektörler içinde ise; mühendislik, sac metal ve ürünleri, çelik ve alüminyum konstrüksiyon, otomotiv endüstrisi ve tedarikçileri, elektrik mühendisliği, demir çelik imalatının yanı sıra, haddeleme ve HVAC teknolojisi öne çıktı. Ticaret kesimlerinden gelen ziyaretçiler ise, yüzde 97 ile yine çok yüksek bir oran oluşturdu. Uluslararası ziyaretçilerin yüksek oranda olmasının yanı sıra, etkinlik bu yıl da, karar verme ve satın alma yetkileri olan üst düzey yöneticilerden büyük ilgi gördü. Karar verme süreçlerinde rolü olan ziyaretçilerin oranı, geçtiğimiz yıllarla tutarlılık gösterir biçimde yüzde 79 oldu.”

“Son derece verimli bir fuar oldu”
Fuarla ilgili olarak düzenlenen anketin henüz resmîleşmeyen sonuçlarına göre, EuroBLECH 2018’in hem katılımcılar, hem de ziyaretçiler açısından son derece verimli geçtiğini kaydeden yetkililer, “Ziyaretçiler, sergilenen ürünlerin eksiksiz nitelikte ve uluslararası bir yelpazede olmasından; ayrıca fuardaki standların ve dijital proseslere ilişkin canlı demoların kalitesinden övgüyle söz ettiler. Etkinlikte ürünlerini sergileyen katılımcılar ise, karar verme sürecinde yer alan yöneticilerin yüksek bir oranda temsil edildiği, vasıflı ve uluslararası nitelikteki ziyaretçi profilinden son derece memnun kaldılar. Ayrıca katılımcılar, çok sayıda yeni ticari bağlantı kurdular. Katılımcıların yüzde 70’ten fazlası, daha fuar alanından ayrılmadan, 27-30 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek EuroBLECH 2020’ye de katılacaklarını ifade ettiler.“Ödüller, fuarın ikinci günü sahiplerine verildi”
Bu yılki ‘EuroBLECH Ödülleri’nde yenilikçi teknoloji ve profesyonel ziyaretçi kitlesinin bir kez daha odak noktası olduğunu anlatan yetkililer, ‘Dijital Gerçekliğe Buyrun’ temasının damgasını vurduğu ödülleri kazananların, sac metal işleme camiası tarafından internet üzerinden belirlendiğini anlattılar. Ödüllerin, fuarın ikinci günü düzenlenen törenle dağıtıldığını söyleyen yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “Trumpf Werkzeugmaschinen GmbH + Co. KG ekibi, kapalı mekanlar için geliştirdiği ‘Track&Trace’ adlı lokalizasyon sistemiyle ‘Dijital Dönüşüm’ kategorisinde ödül aldı. Ultra geniş bantlı teknolojiye (UWB) dayanan bu sistem, uydu yardımıyla işaretçilerin belirsiz konumlarının bile gerçek zamanlı olarak saptanmasına olanak sağlıyor. ‘En İyi Start-Up’ kategorisinda Estonya’dan Fractory Solutions OÜ şirketi, istek üzerine ürün sağlayan sac metal işleme platformu ‘Fractory.co’ ile ödülün sahibi oldu. Bu platform, dış kaynaklarla pürüzsüz bir işbirliği sağlıyor. CAD çizimini yükleyen müşteri, teslim süresini de içeren fiyat teklifini anında alıyor. Sonuç; 10 kat daha hızlı, üstelik daha ekonomik bir sipariş süreci. ‘E-Mobilite’ dalında ise ödül, Q-Fin Quality Finishing kuruluşuna gitti. Şirketin tanıtımını yaptığı ‘F200 XL’ ile çok ufak ve hafif sac metal parçalarına; çapak alma, taşlama ve kenar yuvarlama işlemleri uygulanabiliyor.”

“Geniş bir yelpazede fuarlar düzenliyor”
Mack Brooks Exhibitions’ın, sac metal işleme alanında EuroBLECH dışında da çeşitli pazarlarda geniş bir yelpazede fuarlar düzenlediğini dile getiren yetkililer, “Bunlardan BLECH India, 25-27 Nisan 2019 tarihlerinde Hindistan’ın Bombay (Mumbai) kentinde; AsiaBLECH, 20-22 Kasım 2019 tarihlerinde Çin’in Çengdu kentinde, ilk BLECH France ise 21-23 Ocak 2020’de Paris’te organize edilecek” diyerek sözlerini noktaladılar.