EUMABOIS Genel Kurul Toplantısı İstanbul’da yapıldı

14 ülke derneği ile 2 firmayı bir araya getiren Avrupa Ağaç İşleme Makinası İmalatçıları Federasyonu’nun Genel Kurul Toplantısı, Ağaç İşleme Makina ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

A+ A-

Avrupa’da ağaç işleme sektöründe faaliyet gösteren 14 ülke derneği ile 2 firmayı bir araya getiren Avrupa Ağaç İşleme Makinası İmalatçıları Federasyonu’nun (EUMABOIS) Genel Kurul Toplantısı, Ağaç İşleme Makina ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği’nin (AİMSAD) ev sahipliğinde İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.
Avrupa genelinde temsil ettiği toplam 800 imalatçı firma ile dünya üzerindeki sektörel üretim ihtiyacının yüzde 56’sını karşılayan EUMABOIS, ağaç işleme makinaları ve yan sanayisi imalatçıları tarafından Avrupa ülkelerinde tesis edilmiş olan sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği, federatif yapıda bir çatı meslek örgütü.

Erol: “Sektörümüz 3 yıldır cari açık vermiyor”
EUMABOIS Genel Kurul Toplantısı’nın Türkiye’de yapılmasının son derece önemli olduğunu belirten AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, derneklerinin 2014‘te kurulduğunda bizzat davet edilerek EUMABOIS’e üye kabul edildiklerini söyledi. 2016 yılından bu yana da EUMABOIS’ın seçilen 5 yönetim kurulu üyesinden biri olarak görevlerini sürdürdüklerini aktaran Erol, Avrupa Ağaç İşleme Makinası İmalatçıları Federasyonu’nun bir parçası olmaktan çok memnun olduklarını dile getirdi.
Erol, “Euro ve dolar kurlarından kaynaklı iç piyasalarda bir kriz yaşanmasına rağmen, son 3 yıldır olduğu gibi üreticiler olarak ihracatımızı artırmaya gayret ediyoruz. Sektörümüz 3 yıldır cari açık vermeden ilerliyor ve bunu sürdürmeye de gayret ediyoruz” dedi.

Köppel: “Krizi fırsata çevirmesini umuyorum”Euro ve dolar kurları açısından iç piyasada zorluklar yaşasa da Türkiye’nin, Avrupa’da Almanya ve İtalya’dan sonra gelen en büyük üretici ülke olduğunun altını çizen EUMABOIS Başkanı Jürgen Köppel ise, şunları söyledi: “Dolayısıyla, bu süreci kolay bir şekilde atlatacağınızı düşünüyorum. Diğer taraftan ise, bu tür ekonomik krizler ülkelerde 2 konuyu tetiklemektedir. Birincisi, üreticileri ihracata ve Ar-Ge yapmaya zorlamasıdır. İkincisi de, firmaların daha da güçlenerek krizleri atlatıyor olmasıdır. Türkiye de umarım bunu fırsat bilir ve ihracattaki konumunu daha da yukarıya çıkarır.”
Ağaç işleme makinaları sektörünün çok kritik bir periyodu geride bıraktığını kaydeden Köppel, dünyada 2018 yılı sonunda gayri safi yurtiçi hasılanın toplamda yüzde 3.3 artmasının beklendiğini, söz konusu rakamın Avrupa’da ise yüzde 2.5 olduğunu bildirdi. Köppel, “Derneklerimizden aldığımız bilgilere dayanarak, sektörümüzün 2017 yılı sonunda 7.5 milyar Euro’luk bir büyüklüğe ulaştığını görüyoruz. Almanya ve İtalya toplam üretimin yüzde 72’sini gerçekleştiriyor. Türkiye ise, söz konusu üretimde yüzde 5 ile üçüncü sırada. Bu güzel gelişmelerin kuşkusuz en büyük nedenleri firmaların katılım sağladığı fuarlardır. Her yıl birçok fuar ile anlaşma yaparak, bizler de dernek üyelerimizin katılımlarında avantaj sağlıyoruz ve sağlamaya da devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.