Etkinlikler hızlı başladı ve devam ediyor

Eylül ayının gelmesi ile birlikte, yurtdışında ve Türkiye’de yoğun bir fuar ve zirve dönemi başladı. Söz konusu dönemde hızlı bir başlangıç yapan etkinlikler, ekim ayında da hız kesmeden devam edecek.

A+ A-

Yalçın GÜR

Eylül ayı ile birlikte yurtdışında ve Türkiye’de yoğun bir fuar ve zirve dönemi başladı. EMO Hannover 2017, yaz ayları ve tatiller sonrasında hızlı bir iş yoğunlaşmasına neden oldu. Yılın yaz sonrası en büyük etkinliği olan ve 18-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen etkinlik, tüm metal işleri teknolojileri taraflarınca dikkatle takip ediliyor. Makinacılar, bu önemli fuar için hazırlıklarını çok önceden başlattılar. Makinacılar, en üst birlik ve dernek yetkililerinin ağzından başarılı bir fuar geçirdiklerini açıkladılar.

ISAF, İstanbulLight ve Schweissen & Schneiden Düsseldorf
14-17 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen ISAF Fuarı ve sektör zirvesi ise; güvenlik, iş güvenliği, yangın, akıllı bina ve siber güvenlik  alanlarından gelen katılımcı ve ziyaretçiler açısından önemli bir etkinlik oldu. ‘ISAF Summit’ olarak adlandırılan sektör zirvesinde, “Akıllı sistemler hayatımıza ne katıyor?’, ‘Akıllı sistemlerin hayatımızı kolaylaştırmasının yanısıra negatif etkileri var mı?’, ‘Akıllı sistemler hayatımızı kolaylaştırıyor. Peki sağlık ve güvenliğimize katkısı oluyor mu?’, ‘Yangın önleme, yangın tespit, yangına müdahalede akıllı sistemlerin faydası oluyor mu?’, ‘İş sağlığı ile ilgili, genel sağlığımız ile ne tür katkıları olacak?’, ‘İş güvenliği, emniyet açısından ne tür avantajlar sağlayacak?’ gibi konular kapsamlı bir şekilde tartışıldı.
Aydınlatma sektörünü tek çatı altında buluşturan ve UBM tarafından düzenlenen İstanbulLight Fuarı, 21-24 Eylül tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Akıllı aydınlatma teknolojileri ile ilgili yenilikler dikkat çekti. İstanbulLight 2017 kapsamında, Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından sektördeki en son gelişmelerin ve trendlerin ele alındığı ‘11. Ulusal Aydınlatma Kongresi’, yurtiçinden ve yurtdışından konuşmacıların katılımı ile 21-22 Eylül’de yapıldı. Ayrıca, ‘İstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi’ de, etkinliğin önemli bir boyutu oldu.
Almanya’da 25-29 Eylül tarihleri arasında Düsseldorf’ta ziyaretçilerini ağırlayan Schweissen & Schneiden Düsseldorf Fuarı ise, birleştirme, kesme ve kaplama alanında konusunda mutlaka takip edilmesi gereken etkinlikler arasında yer alıyordu. Fuarın çok başarılı bir şekilde organize edildiği katılımcılar ve ziyaretçiler tarafından belirtiliyor.

MAKTEK, İzmir’de Ege çıkarmasında
Ekim ayı ise çok hareketli başlıyor. MAKTEK, İzmir’de Ege çıkarmasına hazırlanıyor. Fuar, 4-7 Ekim tarihleri arasında kentin yeni fuar alanında gerçekleştirilecek. Tüyap’ın; Türkiye’nin stratejik sektörleri arasında yer alan takım tezgahları ve sac işleme makinalarını temsil eden iki büyük meslek örgütü Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliği ile düzenlediği etkinlikte; İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası ve KOSGEB tarafından da destekleniyor.
MAKTEK Avrasya Fuarı İstanbul’da yapılırken, MAKTEK İzmir 2017 ile birlikte Ege Bölgesi de, makina sektörünün dev buluşmasına tanık olacak. Makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki gelişimi ve potansiyeli neticesinde doğan ihtiyaçla oluşan MAKTEK İzmir, iki yılda bir sektörü buluşturmaya devam edecek. Dönüşümlü olarak gerçekleştirilecek MAKTEK, tekli yıllarda İzmir, çiftli yıllarda ise İstanbul’da sektörü bir araya getirecek.

Alüminyum endüstrisinin tarafları bir araya geliyor
Bu arada alüminyum sektörü de, 5-7 Ekim tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde organize edilecek ALUEXPO 2017 Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecek olan ‘8. Alüminyum Sempozyumu’nda buluşacak. Teknik Alüminyum, fuar katılımının yanı sıra, 4 uzman konuşmacı tarafından yapılacak 8 farklı konuşmayla sempozyum içeriğine de katkı sağlayacağını duyurdu. Açıklamada özetle şu bilgiler paylaşıldı: “Geleceğin metali olarak isimlendirilen alüminyum konusunda, 60 yılı aşkın endüstriyel uzmanlığı olan Teknik Alüminyum, sempozyumdaki ilk konuşmacısı Satış Pazarlama Direktörlüğü görevini yürüten Mert Demirci olacak. Aynı zamanda, Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği bünyesinde de görev ve sorumluluk yüklenen Demirci, 5 Ekim 2017 günü, 13:00-13:40 saatleri arasında ‘Dünya Alüminyum Pazarı ve Ticaretinde Türkiye’nin Yeri’ başlıklı bir konuşma yapacak. Ar-Ge Merkezi Direktörü Ali Ulus, 7 Ekim günü 10:00-10:20 saatleri arasında, ‘Alüminyum Dökümhanelerinde İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Riskleri ve Güncel Çözüm Önerileri’ ve aynı gün 14:50-15:10 saatleri arasında, ‘Alüminyum Levha Üretiminde Sürdürülebilir Kaynak Kullanımı ve Çevresel Etkileri’ konulu iki farklı konuşma gerçekleştirecek. Teknik Alüminyum Ürün ve Prototip Geliştirme Uzmanı Hamdi Ekici ise, 6 Ekim günü iki farklı konuşma yapacak. Ekici’nin ‘Alüminyum Sürekli Döküm Alaşımlarında Alaşım Kombinasyonuna Bağlı Olarak Cüruf İçeriğinin Yapısal ve Elementel Analizi’ başlıklı konuşması, 15:00-15:30 saatleri arasında, ‘Alüminyum Levha Üretimi: Döküm Prosesi İçin Rafinasyonun Genel Prensipleri’ başlıklı konuşması ise, 16:10-16:30 saatleri arasında gerçekleşecek. Teknik Alüminyum Ürün ve Prototip Geliştirme Uzmanı Kaan İpek de, 6 Ekim günü 15:50-16:10 saatleri arasında, ‘Alüminyum Sürekli Levha Ürünlerinde Alaşıma Bağlı Olarak Akışkanlık Karakterinin İncelenmesi ve Optimizasyonu’, aynı gün 16:50-17:10 saatleri arasında, ‘Sürekli Döküm ve Soğuk Haddeleme Rotası Sonrası Tavlama Sıcaklığının Korozyon Özellikleri Üzerine Etkisi’ ve 7 Ekim günü 16:10-16:30 saatleri arasında, ‘Alüminyum Sürekli Levha Dökümü, Soğuk Haddeleme ve Isıl İşlem Prosesleri Sonrasında Levha Kesitinde Elementel Dağılımın İncelenmesi’ olmak üzere 3 farklı konuşma yapacak.”

3. Robot Yatırımları Sergi ve Zirvesi
İstanbul’da 4-6 Ekim tarihleri arasında İstanbul WOW Convention Center’da düzenlenecek olan 3. Robot Yatırımları Sergi ve Zirvesi de, başka önemli bir etkinlik olarak dikkat çekiyor. GeKaRobot markası ile etkinliğe katılmaya hazırlanan Gedik Kaynak, robotik sistemlerin otomasyon ve entegrasyonu ile ilgili ürün ve hizmetlerini yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunacak. Bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi hedefleyen Gedik Kaynak, GeKaRobot markası ve İstanbul Gedik Üniversitesi Robot Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi ile robotik sistemler ve entegrasyonları konularında örnekler sergileyecek. İstanbul Gedik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü, Robot Teknolojileri Uygulama & Araştırma Merkezi ile yerli endüstriyel işbirlikçi robotların geliştirilmesi ve Endüstri 4.0 kapsamında fabrika otomasyon sistemlerinde kullanılması yönünde ortak çalışmalar yapan GeKaRobot, zirve ile eş zamanlı düzenlenecek konferanslarda sistemin işleyişi konusunda katılımcılara sunumlar yapacak. ‘Kollaboratif Endüstriyel Robotlar ve Esnek Robotik Gripper Sistemleri’ başlığı altında gerçekleştirilecek sunum, İstanbul Gedik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Dilibal ve İstanbul Gedik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haydar Şahin ve Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Gündoğan Türker tarafından sunulacak. GeKaRobot Mekanik Tasarım ve İmalat Yöneticisi Recep Sütçü ise, katılımcılara ‘GeKaRobot’ta İleri Robotik ve Otomasyon Uygulamaları’ hakkında bilgiler verecek.

Sonraki haftalar da hareketli
Sonraki haftalar da hareketli: Dünya Otomotiv Konferansı-İstanbul, Kalite Fuarı, DeburringEXPO, Fakuma ve parts2clean. Kısacası ekim ayının ilk haftası Türkiye’de çok hareketli. İkinci haftada da epey hareket var. Dünya Otomotiv Konferansı, 11-12 Ekim tarihlerinde Hilton Bosphorus Hotel'de düzenlenecek. Kalite Fuarı ise, 12-14 Ekim tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde olacak.
Yurtdışında özellikle Almanya’da spesifik konulu fuarlar var. Çeşitli alanlarda ve uygulamalarda yüzeylerin polisajı ve çapak alınması işlemlerinin taraflarınca etkili bir fuar olarak kabul edilen DeburringEXPO, 10-12 Ekim 2017 tarihlerinde Karlsruhe (Almanya) Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Yine Almanya’da Friedrichshafen’de yeni fuar alanında plastik işleme alanının etkili fuarı Fakuma ziyaretçilerini ağırlayacak. Bin 700’den fazla katılımcının yer alacağı fuarın, 120 ülkeden 40 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Endüstriyel parça ve temizliğini bir arada ele alan parts2clean Fuarı da, 24 -26 Ekim 2017 tarihlerinde Almanya’nın Stuttgart şehrinde gerçekleştirilecek. Etkinlik, çok spesifik bir alanda 200’den fazla katılımcı ile çok özel çözümler sunmaya hazırlanıyor.