Esnek, standart

Bir aile şirketi olan İngiliz üretici Harwin plc, üretiminin kalite ve esnekliğini garantiye almak için Festo otomasyonuna güveniyor ve servo pres kiti YJKP ve kompakt handling sistemi YXMx gibi ekipmanları kullanıyor.

A+ A-

Festo

Her geçen gün daha küçük alana daha büyük güç sığdıran elektronik devre kartı (PCB) üreticileri ve soket bağlantı geliştiricileri; daha küçük, daha hafif soket bağlantılarına, daha fazla güç ve daha yüksek temas yoğunluğu sağlamak için çalışıyorlar. Bir aile şirketi olan İngiliz üretici Harwin plc, üretiminin kalite ve esnekliğini garantiye almak için Festo otomasyonuna güveniyor ve servo pres kiti YJKP ve kompakt handling sistemi YXMx gibi ekipmanları kullanıyor.
Harwin'in konnektörleri yüksek kalitede, güvenilir ve sağlam olup, zorlu ortam koşullarında kullanılabiliyor. Konnektörler, sadece uygun fiyatlı tüketici elektroniği gibi endüstriyel sektörlerdeki müşteriler için değil, aynı zamanda -65°C ilâ +150°C arası aşırı çalışma sıcaklıklarının ve sert titreşimlerin söz konusu olduğu; hava-uzay, motor sporları ve otomotiv endüstrisi gibi üst düzey performans arayışının olduğu alanlar için de talep ediliyor. Bu yüzden, konnektör üretiminin istikrarlı olarak yüksek standartlara göre yapılması önem taşıyor.

Yüksek standartlar
Harwin, bu yüksek standart talebini, Gecko konnektör serisini piyasaya sürerek karşıladı. Bu gelişmiş konnektörler sadece 1,25 mm pim adımına sahip olup, mikro D konnektörlerin yarısı boyunda ve onlardan yüzde 75 daha hafiftir. Güçlü vida bağlantıları sayesinde, son derece güvenilir olan bu seri, sayısız birleştirme işlemine hasarsız dayanma yeteneğine sahiptir.
Gecko konnektör imalat yöntemi, başlangıçtaki manuel prosesten günümüzün yüksek derecede otomatikleştirilmiş çözümüne kadar sürekli olarak gelişim gösteriyor. Şu an konnektör başına 4-5 pimden başlayan geniş bir yelpazede konnektör konfigürasyonları ve çok sayıda PCB montaj seçeneğiyle yılda 100 binlerce konnektör üretme yeteneği ile öne çıkıyor.

Modüler konsept
Harwin, Gecko serisinin üretimini daha verimli hale getirmek amacıyla yeni bir üretim hattı geliştirdi.
Tek montaj hattında farklı şekil ve boyutta konnektörler üretebilmek için, hem yüksek bir otomasyon düzeyi, hem de yüksek derecede esnekliğe ihtiyaç duyulduğunu belirten Harwin Operasyon Müdürü Paul McGuinness, “Bu yüzden, Festo'yla birlikte bir modüler konsept geliştirdik” diye konuştu.
Harwin'deki yeni montaj hatları, servo pres kiti YJKP ve Festo'nun kompakt handling sistemi YXMx çerçevesinde inşa ediliyor. Handling sistemi, iş parçası taşıyıcılarının XY hareketlerini ve sistem istasyonlarının birkaç tanesine monte edilen plastik muhafazaları karşılıyor. Servo pres kiti, Z-ekseni boyunca konum ve kuvvet kontrolü ile pimlerin presli montaj ve bükme işlemleri için kullanılıyor.

Standart parçalar
Tüm istasyonlarda, elektrikli ve pnömatik aktüatörlerin her biri, bir valf adası CPX/MPA ile birlikte kendi CECC-X kontrolörleri tarafından kontrol ediliyor. McGuinness, "Standart parçalar her yerde kullanılabildiği için, bu Festo sistemleri maksimum standartlaştırma ve modülerleştirme sağlıyor. Bu durum da, işletmeye alma ve bakımı kolaylaştırıyor" dedi.
Konnektörleri imal etmek için kullanılan montaj hatlarından biri üç merkezi istasyondan oluşuyor. Bu istasyonlar sırasıyla; pimleri yerleştirme, presleyerek takma ve bükme işlemlerini gerçekleştiriyorlar. İlk istasyonda, iş parçası taşıyıcıları konektör muhafazalarıyla donatılıyor ve pimlerin yerleştirilebilmesi için kompakt handling sistemi YXMx kullanılarak konumlandırılıyor. İkinci istasyonda, servo pres temas pimlerini konektör muhafazasına presliyor. Festo hassas tutucu HGPT, pimler takılırken konnektör muhafazalarını tutan iş parçası taşıyıcılarını konumlandırıyor.

Dinamik ve hassas
Kompakt handling sisteminin kinematiği dinamik ve hassas hareketle konnektörlerin presli montaj takımının altına hassas şekilde yerleştirilmesini sağlıyor. Sistem, düşük hareketli kütle sayesinde kusursuz şekilde çalışıyor.
Modüler servo pres kiti YJKP; bir kapalı çevrim servo motor, bir mekanik eksen, bir hareket kontrolörü, kuvvet algılama ve uygulama yazılımı içeriyor. Kullanılan teknoloji, pimlerin doğru konuma hassas, güçlü ve nazik bir şekilde hareketini sağlıyor. Uygulama yazılımı tarafından kalıp kuvveti izleme ya da yerleştirme gibi değerlendirme fonksiyonları, uygunluğun tolerans dâhilinde olup olmadığını tespit ediyor.

Modüler ve güvenilir
Handling sistemi ve servo pres kiti, son istasyonda temas pimlerini istenen açıya kadar bükmek için de kullanılıyor. Kontrolör CECC-X'teki CoDeSys yazılımı, döngü boyunca konum ve kuvvet kontrolü sağlayarak, servo pres profilinin ayrıntılı kontrolüne imkân veriyor.
Servo pres ile birlikte temin edilen uygulama yazılımı, sezgisel grafik kullanıcı arayüzü sayesinde programlamayı son derece kolay hale getiriyor. Özel programlama becerilerine ihtiyaç duymadan, pres profilinin farklı konnektör versiyonlarına uyarlanmasını kolaylaştırıyor. Ana kontrolör CECC-X tarafından kontrol edilen üç valf adası CPX, çok sayıda elektrikli ve pnömatik tutucu ve aktüatörü çalıştırıyor.
Otomasyon uzmanı McGuinness, şöyle konuştu: “Otomatikleştirilmiş modüler konsept; kuruluşumuza düşük üretim maliyetleri, yüksek güvenilirlik, hassasiyet, tekrarlama doğruluğu ve esneklik sağlıyor.”

Standart belirleme
Elektrik konnektörleri için yeni montaj hatları, sadece teknik açıdan yüksek standartlar getirmekle kalmıyor; aynı zamanda modüler ve ölçeklenebilen bir otomasyon konseptini oluşturuyor. Pim kontakları konnektör muhafazalarına yerleştirmek, pimleri presleyerek takmak ve pimleri bükmek için kullanılan üç ana istasyon, çok sayıda standart parçaya sahip modüllere dayanıyor.
• Her üç istasyon, bir ortak taban levhasına sahiptir.
• Kalıplanmış konnektör gövdeleri, kompakt handling sistemi YXMx kullanılarak hareket ettirilir.
• Tüm elektrikli ve pnömatik aktüatörler, bir CPX/MPA valf adası ile birlikte kontrolör CECC-X tarafından kontrol edilir.
• Presli montaj ve bükme istasyonları, servo pres kiti YJKP'yi kullanır.

Ayrıntılı bilgi www.festo.com/yjkp ve www.festo.com/yxmx adresinden edinilebilir.