Esen Kardeşler Makina yatırımlarına hız verdi

Adana Metal Sanayi Sitesi'nde yer alan ve 88 kişinin çalıştığı tesislerinde faaliyetlerini sürdüren Esen Kardeşler Makina, rüzgâr kuleleri yapımına yönelik ekipmanlar ile savunma sanayiine yönelik çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Adana'da üretim yapan Esen Kardeşler Makina, rüzgâr kuleleri yapımına yönelik ekipmanlar ile savunma sanayiine yönelik çalışmalarına hız verdi.
Adana'da 1974 yılında küçük bir atölyede kurulan şirketlerinin, ilerleyen süreçte sektördeki gelişmelere paralel olarak yeni yatırımlara yöneldiğini ifade eden Esen Kardeşler Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. firmasının sahibi Mehmet Esen, “Bu yıl başında rüzgâr kulelerine yönelik yeni bir yatırım gerçekleştirdik. Bu kapsamda, Tayvan'dan yatırım değeri yaklaşık 1,5 milyon TL olan CNC dik işleme makinası ithal ettik. Yaklaşık 5 bin milimetre boyunda, 2 bin 600 milimetre eninde ve bin 500 milimetre yüksekliğindeki bu makina Adana'ya ilk defa geliyor. Bu ölçüde bir tezgah bugüne kadar ilimizde yoktu. Dik işleme merkezi olarak en büyük boyutu almış olduk. Hem rüzgâr kulelerinin imalatında bizi rahatlatacak, hem kalitemizi yükseltecek, hem de üretim zamanımızı kısaltacak bir yatırım oldu" diye konuştu.

“88 kişiyi istihdam ediyoruz”
Adana Metal Sanayi Sitesi'nde yer alan toplam 88 kişinin çalıştığı tesislerinde faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Esen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Demir çelik ve çimento sektörleri başta olmak üzere; inşaat, haddehane, enerji santrallerinin makina ve yedek parçaları, baraj cebri boru, kapak, hidrolik vana, sürgülü vana imalatı, petrol sektörü sondaj ekipmanları imalatı, soda sanayii ve ağır iş makinalarının yedek parçaları gibi geniş bir alana yönelik üretim gerçekleştiriyoruz. En ufak yedek parçadan komple tesis yapımına kadar geniş bir üretim gücüne sahibiz.”
Kurumsallaşma yolunda attıkları adımlar kapsamında, yan kuruluşları olan Hidrolik Lift Makina ve Yedek Parça Sanayi ile Esen Kardeşler markasını tek bir çatı altında birleştirdiklerini vurgulayan Mehmet Esen, üretim olanakları ve makina ekipmanları konusunda ise şu bilgileri verdi: "Fabrikamız, 7 bin metrekare kapalı alan içerisinde, 93 adet muhtelif ve 11 adet CNC tezgahından oluşan makina parkı ile birlikte yenilenen krom kaplama tesisinden oluşmaktadır. Tezgahlarımızın büyük bir kısmı ağır ve hacimli parçaları işleyecek kapasitededir. Bunun yanında, alt kuruluşlarımız ile sektöre ısıl işlem, çelik döküm ve her türlü bağlantı elemanı imalatı konularında da destek veriyoruz."

“Kapasitemizi artırdık”
Günümüzde her konuda sektörün ihtiyacına cevap verebilecek konuma geldiklerini ve yeni yatırımları ile kapasitelerini artırdıklarının altını çizen Mehmet Esen, 2017 yılının kendileri için genel olarak verimli geçtiğini aktardı. Geçen yılın son çeyreğinde Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'ndan bir sipariş aldıklarını ve yıl sonuna kadar ciroda yükselme sağladıklarını anlatan Esen, 2018’in beşinci ayı itibarıyla da 5,5 milyon liralık yeni bir siparişle yükseliş trendini sürdürdüklerini bildirdi.
Şirketlerinin hedefleri hakkında da açıklamalarda bulunan Esen, "Özellikle iki piyasaya odaklanmaya çalışıyoruz. Bir tanesi rüzgâr kuleleri ile ilgili, ‘taban flanşları’ denilen ürün. Kulelerin yere sabitlenmesi işlevini gören bu ekipmanlarla ilgili pazardan daha büyük pay almaya çalışıyoruz. Gündemimizde bir de, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile yürütülen ya da savunma sanayiine yönelik başka projeler var. Savunma sanayii firmaları ile çalışmaya odaklanıyoruz. Buna yönelik olarak özellikle makina parkı dışında, kalite açısından birtakım yatırımlar yapmamız gerekiyor. Bunları da yılın ikinci yarısında tamamlayıp, yıl sonuna kadar savunma sanayiine yönelik, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu dışındaki diğer firmalarla da çalışmaya başlamayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.