Erseçkin Metal, savunma sanayiine de hizmet verecek

2016 yılında toplam 5 bin 500 ton sac işleyen Erseçkin Metal, söz konusu rakamı 2017’de 6 bin tona çıkarmayı hedefliyor. Şirket, savunma sanayiine ürün tedarik etmek için de çalışmalarını sürdürüyor.

A+ A-

Siyah, dkp, baskılı, baklavalı, galvanizli ve gözyaşı damlalı sacları lazer makinaları ile işleyen Erseçkin Metal, 2018 yılında savunma sanayiine yoğunlaşmayı hedefliyor.
2006‘da Seçkinler Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde çalışmalara başlayan Erseçkin Metal Makina San. Tic. A.Ş.'nin, 2012’de müşterilerinin talepleri ve teknolojik gelişmeler ışığında kurumsallaşarak bugünkü konumuna geldiğini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ali Erkoç, "Erseçkin Lazer; sektördeki bilgi birikiminin verdiği tecrübe ile Büsan Organize Sanayi Sitesi’nde faaliyetlerini sürdürüyor. 1 mm’den 300 mm’ye kadar sac kesim ve sac büküm işlemini yapan makinalarımız ile Konya sanayisinin en büyük tedarikçisi konumundayız" ifadelerini kullandı.

“Her yıl ortalama yüzde 25 büyüyoruz”
Her yıl ortalama yüzde 25 büyüdüklerini ifade eden Erkoç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu yıl makina sayımızı, tonajımızı ve personel sayımızı artırdık. 2016 yılında toplam 5 bin 500 ton sac işledik. 2017’de ise, şu ana kadar 4 bin tonu bulduk. Bu rakam yıl sonuna kadar 6 bin tonu bulacaktır.”
Savunma sanayiinde talep patlaması olduğunu söyleyen Erkoç, "Savunma sanayiine hitap etmek istiyoruz. Eğer bu konudaki somut adımlarımızı istediğimiz şekilde atarsak; kapasitemizi yüzde 40, istihdamımızı da yüzde 25 artırarak, savunma sanayiine ürün tedarik etmek için imalata başlayacağız” dedi.

“Yatırımlarımıza devam edeceğiz”
2018 yılında doğrultma pres makinası yatırımı yapmayı düşündüklerini ifade eden Erkoç, 2017’de 1 adet daha lazer kesim makinası aldıklarını aktardı. 2018'in başında 1 adet makina daha almayı düşündüklerini anlatan Erkoç, şunları söyledi: “2018 yılında hedeflerimizle piyasa paralel düzeyde ilerlerse makina sayımızı artırabiliriz. Aynı zamanda, 2017’nin sonunda 3 bin metrekarelik büyüme ile toplamda 4 bin 500 metrekarelik bir alanda hizmet vereceğiz. Yine bu yıl içinde 10 kişiye daha istihdam sağladık.”
Piyasanın durgunluğundan etkilenmediklerini söyleyen Erkoç, geniş bir sektör yelpazesine sahip olduklarının altını çizdi.
“Her sektöre hitap ediyoruz. Otomotiv yan sanayii, demir çelik, tarım ve inşaat gibi birçok sektöre tedarikçilik yapıyoruz" diyen Seyit Ali Erkoç, İstanbul’da da projelere destek olduklarını söyledi. Erkoç, “İstanbul'da balık haline 10 bin ton malzeme tedarik ettik. Yeni Kapı Miting Alanı’nın yapımı sırasında 8 bin tonluk malzeme gönderdik. Türkiye'nin birçok iline talep doğrultusunda malzeme gönderiyoruz" şeklinde konuştu.

“Üretim çok hızlı bir hale geldi”
Lazer kesimle üretimin çok hızlı bir hale geldiğini söyleyen Erkoç, geçmişte ortalama 2 ayda çıkan ürünün günümüzde 2 saatte ortaya çıktığını vurguladı. Erkoç, “Teknoloji çok gelişti ve bu duruma ayak uydurmaya çalışıyoruz. 4 lazer makinası ile 3 vardiya çalışarak ürün çıkartıyoruz. Yüzde 80 makina verimliliği ile ürün işliyoruz” dedi.
Yetişmiş ve iş ahlakı olan eleman bulmakta zorluk çektiklerini söyleyen Erkoç, şunları aktardı: "Kalifiyeli eleman bulmak artık çok zor. Fabrikalarımızda göçmen insanlar çalışır hale geldi. Sanayinin yükünün bir kısmını sığınmacılar çekiyor. Elemanlar iş beğenmiyorlar. Kolay iş ve yüksek maaş talebinde bulunan kişilerin çoğu vasıfsız. Bu durum Konya için bir dezavantaj oluşturuyor. Bu durumu düzeltebilirsek ilimiz; Türkiye ve dünya sanayisinde arzu edilen konuma gelecektir.”