Erseçkin Metal, kapasitesini yüzde 25 artırdı

2018’in son 3 ayında ihracata yönelmeyi hedefleyen ve bu sene bünyesine kattığı lazer makinası ile performans ve üretim artışı yakalayan Erseçkin Metal, kapasitesini yüzde 25 oranında artırdı.

A+ A-

KONYA/DÜNYA

5 adet lazer makinası ile 3 vardiya ve 24 saat tam kapasite ile çalışan Erseçkin Metal, 0,20 mm’den 200 mm’ye kadar siyah, dkp, baskılı, baklavalı, galvanizli ve gözyaşı damlalı saçları; lazer makinaları, CNC plazma ve CNC oksıjen kesim makinaları ile işliyor.
2006’da Seçkinler Metal bünyesinde faaliyetlerine başlayan Erseçkin Metal’in 2012’de müşterilerinin talepleri ve teknolojik gelişmeler ışığında kurumsallaşarak bugünkü konumuna geldiğini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ali Erkoç, "Erseçkin Lazer; sektördeki bilgi birikiminin verdiği tecrübe ile Büsan Organize Sanayi’nde faaliyetlerini sürdürüyor. 1 mm’den 200 mm’ye kadar sac kesim ve 10 mm saca kadar büküm işlemini yapan makinalarımız ile 4 bin 500 metrekarelik alanımızla Konya sanayisinin büyük bir tedarikçisiyiz. Makina parkımızda bulunan 5 lazer makinamızla 24 saat çalışıyoruz" dedi.

“İstihdamımızı artırdık”
2018’in ilk 6 ayında yüzde 25 büyüdüklerini ifade eden Erkoç, "2013’te lazer kesim, oksijen kesim, plazma kesim, abkant kesim ve büküm işleri yapmak üzere faaliyetlerimize başladık. Konya sanayisine tedarikçilik yapıyoruz. Her yıl ortalama yüzde 25 büyüyoruz. Bu yıl makina sayımızı, tonajımızı ve istihdamımızı artırdık. 2016’da 5 bin 500 ton, geçen yıl ise 7 bin ton sac işledik” diye konuştu.
Bu yıl gerçekleştirdikleri lazer makinası yatırımıyla kapasitelerini yüzde 25 artırdıklarını kaydeden Erkoç, şunları aktardı: “Bu yeni makina zaman avantajı sağlıyor ve ince malzemeleri çok hızlı kesiyor. Ancak, son aylarda yaşanan ekonomik gelişmeler ve piyasa şartları nedeniyle frene basmak durumunda kaldık. Normal şartlarda bu senenin sonuna kadar 10 bin ton sac işlemeyi hedeflemiştik. Yıl sonuna kadar gerçekleştirmeyi planladığımız kaynak robotu, kaynak makinası ve otomasyon atölyesi kurma planımız vardı. Bu şartlarda bu yatırımlarımızı ötelemek durumunda kaldık. Bünyemizdeki bin metrekarelik bir alanda, 5 kişiye daha istihdam sağlayarak gerçekleştirmeyi düşündüğümüz demiryolu, asansör, tarım makinaları ve endüstriyel makinalar için imal etmeyi planladığımız bazı ara malzemelerin üretimine geçme planlarımızı da erteledik. 2018’in son 3 ayında ihracata yönelmek istiyoruz. 2019’da da kapasitemizin belli bir oranını ihracatta kullanmak istiyoruz.”

“Savunma sanayiine de hitap etmek istiyoruz”
Türkiye’nin savunma sanayiinde çok iyi bir noktada olduğunu ve daha iyi noktalara geleceğini ifade eden Seyit Ali Erkoç, "Savunma sanayiine de hitap etmek istiyoruz. Eğer bu konudaki somut adımlarımızı istediğimiz şekilde atabilirsek, kapasitemizi yüzde 40, istihdamımızı da yüzde 25 artırarak savunma sanayiine tedarik sağlamak için üretime başlayacağız” dedi.
Her sektöre hitap ettiklerini anlatan Erkoç, otomotiv yan sanayii, demir çelik, tarım ve inşaat gibi birçok sektöre tedarikçilik yaptıklarını kaydetti. Erkoç, şöyle devam etti: “İstanbul'da balık haline 10 bin ton malzeme tedarik ettik. Yeni Kapı Miting Alanı’nın yapımı için 2 bin tonluk malzeme gönderdik. Türkiye'nin birçok iline talep doğrultusunda malzeme gönderiyoruz."