Ermaksan’dan mesleki eğitim-sanayi işbirliğine destek

Ermaksan; tamamen ‘milli’ olarak ürettiği ve yaklaşık 2 milyon TL tutarındaki 4 adet ileri teknolojiye sahip metal işleme makinasını, ‘kardeş okul’ olarak benimsediği Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne hediye etti.

A+ A-

Türkiye’nin ilk özel sektör yarı iletken tesisini kurarak dikkatleri üzerine çeken, sac işleme sektörünün önde gelen firmalarından Ermaksan, ekonomik anlamda ortaya koyduğu yüksek katma değerin yanı sıra; yaşadığı topluma değer katacak örnek çalışmalara imza atmayı da sürdürüyor. Tamamen ‘milli üretim’ anlayışıyla hareket eden ve ‘milli’ yaklaşımların her alanda benimsenmesi çalışmalarında bizzat sorumluluk üstlenen şirket, mesleki eğitim ve sanayi işbirliği seferberliği kapsamında önemli bir adım attı. Ermaksan; tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği, yaklaşık 2 milyon TL tutarındaki dört adet ileri teknolojili metal işleme makinasını, ‘kardeş okul’ olarak benimsediği Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne hediye etti. Okulun çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarını ise Karacabey Belediyesi üstlendi.
Ermaksan-Karacabey Belediyesi ve Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, metal teknolojisi alanı atölyelerindeki öğrencilerin teknoloji odaklı gelişip, iş gücüne daha yetkin bireyler olarak kazandırılması hedefleniyor. Söz konusu hedef doğrultusunda, bu alanda eğitim alan öğrenciler Ermaksan tarafından da eğitilecek ve iş garantili olarak mezun olacak.
Projeye ilişkin düzenlenen açılış töreninde Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra; İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Ak Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse, Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Bursa Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Ermaksan Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özkayan ve Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan ile birlikte, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler yer aldı.

Özkayan: “Büyük mutluluk duyuyoruz"


Törende konuşan Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, "Böylesine anlamlı bir projenin içerisinde yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Eğitime yapılan yatırım her şeyden üstündür. Ülkemize katkı sağlayacak bu tip çalışmalarda sorumluluk almaya devam edeceğiz" diye konuştu.
‘Üreterek büyüyecek Türkiye’nin geleceğine katkı sağlamak adına, ‘milli üretim’ modelinin her alanda yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizen Özkayan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ermaksan olarak, ilk günden bu yana en önemli yatırımın insana yatırım olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Mesleki ve teknik eğitime önem veren ülkelerin sanayileştiği ve büyüdüğü ortadadır. Mesleki eğitim alan gençler artık ara eleman değil, aranan eleman konumundalar. Tüm sanayici dostlarımın da bu modeli inceleyerek, Türkiye’nin her yerinde benzer çalışmalar yürütebileceğine inanıyorum. Her bir sanayici bu tarz bir okul ile işbirliğine girerse, ülkemiz için mesleki eğitim anlamında büyük bir ağ atlanır. Bizler, bu ülkenin çocuklarına yatırım yapmaya mecburuz."
Türkiye'nin tek kalkınma yolunun üretime dayalı büyüme olduğunu dile getiren Özkayan, "Bunun için de meslek sahibi çocuklarımıza çok ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Özkan: "Eğitime yatırım yapmayı sürdürmeliyiz"


Peyzaj çalışmalarını yürüttükleri projenin hem okula, hem de Karacabey’e hayırlı olmasını dileyen Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da, şunları söyledi: “Hayal dahi edilemeyecek makinaları okula kazandırdıkları için öncelikle Özkayan ailesine çok teşekkür ediyorum. İnşallah gençlerimiz, kendilerine olan bu inanca lâyık olup, Türkiye’nin kalkınmasında birer kilometre taşları olacaklar. Eğitime yatırım yapmaya devam etmeliyiz. Çünkü ortada bir sıkıntı varsa, bu sıkıntıların eğitimle aşılacağına inanıyoruz. Karacabey’imiz için de, bildiğiniz üzere 3T vizyonumuzda ‘teknoloji’ önemli bir yer tutuyor. İlerleyen süreçte TEKNOSAB’ın da açılmasıyla çok önemli adımlar atılmış olacak. İnşallah gençlerimiz buradan yetişip, ülkemiz ekonomisine en iyi şekilde katma değer sağlayacaklar."

Çavuşoğlu: “Mesleki ve teknik liseleri çok önemsiyoruz"


Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise, “AK Parti hükümetleri olarak en önemli misyonlarımızdan biri, gençlerimizin kendilerini en iyi şekilde yetiştirerek, işgücüne nitelikli bireyler olarak kazandırılmasıdır. Ayrıca, mesleki ve teknik liseleri çok önemsiyoruz. Kısa vadede her 100 öğrenciden 50’sinin meslek liseli olması hedeflerimiz arasında yer almaktadır" diye konuştu.
Yüksek katma değerli üretime geçmek için nitelikli insan gücünün eğitiminin çok büyük bir öneme sahip olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu noktada, taşın altına elini koyup böylesine anlamlı bir hayra imza atan Erol Bey ve Ahmet Bey’e çok teşekkür ediyorum. Böyle hayırseverler olduğu müddetçe, tüm eksikler sırasıyla kapatılacaktır."
Konuşmaların ardından kurdele kesimi gerçekleştirilirken, daha sonrasında da protokol mensupları ve katılımcılar, Karacabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisindeki makinaları ve teknoloji sınıflarını yakından incelediler.