Ermaksan’dan bir ilk daha...

14-17 Kasım’da düzenlenen Formnext Frankfurt 2017 Fuarı’na katılan Ermaksan, 2014'te Ar-Ge çalışmalarına başladığı yerli 3 boyutlu metal yazıcısını ve üretimin hammaddesi titanyum tozunu dünya vitrinine çıkardı.

A+ A-

Ömer Faruk ÇİFTÇİ / FRANKFURT

Türkiye'nin önde gelen makina üreticilerinden biri olan Ermaksan, son yıllardaki teknoloji yoğunluklu yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Şirket, 2014'te Ar-Ge çalışmalarına başladığı yerli 3 boyutlu metal yazıcısını ve üretimin hammaddesi titanyum tozunu Formnext 2017 Fuarı'nda dünya vitrinine çıkardı. Türkiye'nin ilk özel sektör yarı iletken üretimini gerçekleştirerek Ar-Ge yatırımlarını zirveye taşıyan Ermaksan'ın yeni üretimiyle birlikte, dışa bağımlı olunan ve kısıtlamaya gidilen birçok ürün Türkiye'de üretilebilecek.

Özkayan: "3 yıllık çalışmanın ürünü"
120 kişilik Ar-Ge ekipleri, 52 yıllık makina üretim tecrübeleri ve 3 yıllık bir çalışma sonucunda üretimini gerçekleştirdikleri Ena 250 3D metal yazıcısının TÜBİTAK destekli bir proje olduğunu söyleyen Ermaksan Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Özkayan, "Bu makina ile ülkemizde üretimi yapılamayan ve dışa bağımlı olunan birçok ürün artık üretilebilir hale gelecek" dedi.
Savunma sanayii, uzay-havacılık ve bio medikal sektörlerinde ağırlıklı olarak kullanılan 3 boyutlu yazıcıların gelecekte birçok sektörde öne çıkacağını vurgulayan Özkayan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Yakın gelecekte üretim metotları değişecek. Hayal edebildiğimiz her türlü ürünü adedine bakmadan üretebileceğiz. Tek bir parçanın üretimi için harcanacak olan yatırımı ve zamanı, tek bir makina ve inanılmaz zaman tasarrufu ile kullanıma hazır hale gelmiş olarak üretebiliyoruz. 3 boyutun üretim sistemleri geleceğin vazgeçilmez makinaları olacak. Yeni tasarım mühendisliği de önemli bir rol oynayacak. 2 boyutlu bakıştan 3 boyutlu tasarım ve düşünceye sahip insan kaynağı ihtiyacı ortaya çıkacak. Gelecekte rekabeti bu parametreler belirleyecek. Konvansiyonel üretime yeni bir üretim metodu eklenmiş olacak."
Makinayı üretmekle kalmayıp 3 boyutlu yazıcıların tek hammaddesi olan titanyum tozlarını üreterek yerlileştirdiklerini de belirten Özkayan, yıllık 70 ton üretim kapasitesine sahip atomizasyon sistemi kurduklarını, stratejik öneme sahip söz konusu hammadde de dışa bağımlılığa son vermeyi hedeflediklerini anlattı.

"Birçok kurumla işbirliği yaptık"
Bilim tabanlı teknoloji üretimine geçişle birlikte, üniversiteler ve TÜBİTAK gibi birçok kurumla işbirliği yaparak stratejilerini belirlediklerinin altını çizen Özkayan, oluşturdukları Ar-Ge bölümü ile birlikte, hedefleri arasında bulunan Türkiye'nin ilk özel sektör yarı iletken tesisini kurduklarını belirtti. Özkayan, "Devamında yine Türkiye'nin ilk yerli lazer rezonatörünü ürettik. Şimdi de 3 boyutlu metal yazıcıyı ve üretim hammaddesi olan titanyum tozlarını ürettik. Makinamız 25 cm x 25 cm taban alanında. Yükseklik olarak 30 cm üretim kapasitesine sahip. Ermaksan 1 KW'lık rezanatörü ile entegre edildiğinde yerli lazer ile dışa bağımlılığı minimuma indirip, yerlilik oranını artırıyor. Tüm yazılımlar yerli ve Ermaksan patentli. Makina kontrol yazılımları Ermaksan. Kullanmış olduğumuz gerçek zamanlı izleme ile reaktif malzemeleri ile titanyum tozlarını işleyebiliyoruz. Bu makinada bizi farklı kılan unsur, lazerini de üretiyor olmamız" dedi.

"Yerlilik oranı hayli yüksek"
Ürünün yerlilik oranının hayli yüksek olduğunu ve know how'ının da kendilerine ait olduğunu vurgulayan Özkayan, şöyle devam etti: "2018 yılında ürünü ticarileştirecek ve ihracata da yöneleceğiz. TÜBİTAK projesi ve Gazi Üniversitesi ile beraber çalışıyoruz. Türkiye'de titanyum tozu elde edilmesi bir ilk; dünyada da sayılı. Bu alanda ambargo uygulanıyor. Makina var, toz yoksa bu sorun. İleriye dönük yeni üretimler olacak. Nikel alaşım tozları, krom kobalt ve paslanmaz çelik tozuda üreteceğiz.”
Titanyum tozunun; bio medikal, uzay-havacılık ve savunma sanayiinde yoğun olarak kullanıldığına işaret eden Ahmet Özkayan, şu bilgileri verdi: “GATA bu alanda en etkin kurum. Kafatası ve göğüs kafesi üretiliyor. Çeliğe göre yarı yarıya hafif ve mukâvemeti de daha güçlü. Üretimini yaptığımız nikel alaşım tozları, sıcağa karşı daha dayanıklı bir malzeme. TEİ'nin uçak motoru yanma odası da bu tozlarla geliştirildi. Savunma sanayi firmaları nikel alaşım tozları üzerine gidiyor. Makinalar alınırken tozları sorun oluşturuyor. Çünkü çok fazla kısıtlama var. Riski azaltmak ve maliyet avantajı açısından tozlar çok büyük önem taşıyor. Makina üretim alanımız 3D ürünlerini kullanmak ve test etmek için iyi bir laboratuvar. Bu, bizim ve tüketici için büyük avantaj. Hem makina, hem de tozlar ticarileşecek. Türkiye'de bulunan makinalara hammadde temini sağlayacağız.”

"Türkiye’den ilk kez bir firma Formnext Frankfurt'a katıldı"
Ürettikleri eklemeli imalat makinasının kilogram fiyatının 200 ilâ 300 Euro arasında değiştiğine dikkat çeken Özkayan, Türkiye’den ilk kez bir firmanın Formnext Frankfurt 2017 Fuarı'nda ürün sergilediğinin altını çizdi. Ahmet Özkayan, “Geleceğin teknolojisi Endüstri 4.0’ın 9 başlığından biri eklemeli imalat. Bu; hayalinizdeki bir ürünü fiziksel hale getiren bir teknoloji. Bununla klasik imalatla yapamadığınız her türlü işlemi yapıyorsunuz; yani üretim hayalinizle sınırlı. Kişiselleştirilmiş ürünlerin imal edilebildiği bu teknolojide adetsel zorunluluk yok. Yüksek maliyetlerle kalıp üretimine gerek kalmıyor. Bu da, maliyet ve zamandan tasarruf sağlıyor. Söz konusu imalat tarzı gelecekte klasik üretimin alternatifi olacak. Lojistik tamamen değişecek ve parça transferi gerekmeyecek. Size özel bir parçayı dilediğiniz yerde ürettirebileceksiniz. Parça satımı yerine hammadde ve tasarım satışı ön palana çıkacak. Bu makina ile de üretim gerçekleşecek. Şu an amaç; gözenekli yapı ile mevcut parçaları daha hafif ama geliştirmiş olduğunuz tasarımlarla daha mukâvemetli parçalar yapabilmek” diye konuştu.
900 gramlık bir uçak kapı menteşesinin 400-450 grama inebileceğini, 10 menteşesi bulunan bir uçağın 4 ilâ 5 kilo hafifleyebileceğini belirten Özkayan, bunun da uçağın ömrü olan 30 yılda 400 bin dolarlık bir avantaj sağlayacağını bildirdi.

Formnext Frankfurt alanındaki iki fuardan biri
Formnext Frankfurt, her yıl alanında düzenlenen iki fuardan biri olma özelliğini taşıyor. Geçen yıl 17 bin kişinin katıldığı etkinlikte, ilginin artması nedeniyle bu sene hol sayısı da ikiye çıkarıldı. 14 Kasım’da başlayıp 17 Kasım’da sona eren Formnext Frankfurt 2017 Fuarı’nda Ermaksan, makina ve metal tozlarını sergiledi. Etkinlikte; uzay-havacılık, savunma sanayii, bio medikal, otomotiv endüstrisi, kalıpçılık ve mücevherat gibi sektörlere yönelik yeni geliştirilen eklemeli imalat yöntemleri ve uygulamaları sergilendi.