Ermaksan ve Gazi Üniversitesi işbirliği protokolü imzaladı

Fizik tabanlı bilime dayalı teknoloji üretimine odaklanan Ermaksan, Gazi Üniversitesi ile işbirliği protokolüne imza attı. Protokol kapsamında iki kurum, yeni teknolojilerin üretilip geliştirilmesi konusunda dirsek temasında bulunacak.

A+ A-

Ermaksan, Türkiye ve dünya ölçeğindeki saygın üniversitelerle gerçekleştirdiği işbirliği çalışmalarına yeni bir halka daha ekledi. Şirket, büyük önem verdiği üniversite-sanayi işbirliği kapsamında Gazi Üniversitesi ile önemli bir protokole imza attı. Söz konusu protokol kapsamında iki kurum, Türkiye’ye katma değer sağlayacak yeni teknolojilerin üretilip geliştirilmesi konusunda dirsek temasında bulunacak.
Ermaksan’ın ev sahipliğinde yapılan protokol törenine; Ermaksan Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özkayan, Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nizami Aktürk, Prof. Dr. Rahmi Ünal, Prof. Dr. Metin U. Salamcı ve Doç. Dr. Yusuf Usta katıldı.
‘TÜBİTAK 1004 Programı’ kapsamında yapılan protokolde; alanında yetkin personel yetiştirilmesi, cihazların teknik gelişimi ve Ar-Ge alanında ortak projeler geliştirilmesi gibi birçok önemli detay yer aldı. Ayrıca, yapılan anlaşma ile Ermaksan ve Gazi Üniversitesi laboratuvarı altyapıları ‘ortak altyapı’ olarak kullanılacak.Özkayan: “İşbirliğinden memnuniyet duyuyoruz”
Prof. Dr. İbrahim Uslan’ı ve beraberindeki heyeti Ermaksan bünyesinde ağırlamaktan ve Gazi Üniversitesi ile yapılan işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, “Şirket olarak yeni teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.
Yeni teknolojiler geliştirmek için üniversite-sanayi işbirliğinin de çok önemli olduğunun altını çizen Özkayan, konuşmasını şu şekilde noktaladı: “Teknolojiye yatırım yapmayan ülkeler geride kalıyor. Biz de, güçlü olmak için teknolojiye yatırım yapmaya mecburuz.”

Uslan: “Yakından takip ediyoruz”
Ermaksan’ın yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ettiklerini dile getiren Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan da, tamamen yerli ve milli bir anlayışla yapılan söz konusu çalışmaların Türkiye’nin kalkınma hedefleri açısından da son derece önemli olduğunu vurguladı. Sektörde pek çok ilke imza atan Ermaksan’ın yaptığı çalışmaların gurur verici olduğunu belirten Uslan, iki kurum arasında yapılan işbirliğinin hayırlı olmasını diledi. Uslan son olarak, “Hep birlikte omuz omuza vererek ülkemizi daha güçlü bir şekilde geleceğe taşımak istiyoruz” diye konuştu.