Erdal Bahçıvan: “Sanayi odaklı üretimi Türkiye’nin gündemine taşıdık”

İSO’nun Meslek Komiteleri ve Yönetim Kurulu seçimleri öncesindeki son meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Erdal Bahçıvan, son beş yılda Türkiye’de yeniden üretim ekonomisine dönülmesi konusundaki çabalara öncülük ettiklerini kaydetti.

A+ A-

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisinin mart ayı olağan toplantısı, ‘İSO Yönetim Kurulunun 2013-2018 Faaliyet Dönemine ve Etkinliklerine Bir Bakış’ ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, oda üyeleri gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
İSO Yönetim Kurulu olarak, 2013-2018 dönemini kapsayan görev süreleri boyunca Türkiye’nin en köklü ve en büyük sanayi odası olan İSO’yu yönetme onur ve sorumluluğunu lâyıkıyla taşımanın gayreti ve mutluluğu içinde olduklarını ifade eden Bahçıvan, “Geride kalan beş yılda sadece Türkiye için değil, dünyanın bütün bölgeleri için yüksek katma değerli sanayi üretimini merkeze alan bir ekonomi anlayışı yükseldi” dedi.

“Bir köprü vazifesi gördük”
Ekonomik durgunluktan çıkışın anahtarının sanayiye ve üretime dönüş olduğu bir dönem olduğunu vurgulayan Bahçıvan, sözlerini şöyle sürdürdü: “2013-2018 Faaliyet Raporu’nda da görüldüğü gibi biz bu dönemde; sanayicilerimizle hem hükümetimiz, hem de kamuoyu arasında bir köprü olduk. Sanayimizin ve ekonomimizin daha iyi bir noktaya taşınması için hükümetimize birçok talebimizi ve önerimizi ilettik. Bakanlar ve seçkin konuklarımızla düzenlediğimiz meclis toplantılarımız ve meslek komiteleri ortak toplantılarımız, Ankara ziyaretlerimiz ve diğer tematik toplantılarımız vesilesiyle başbakanımız, bakanlarımız ve bürokrasimizle birçok defalar bir araya geldik. Bu temaslarımız, sanayicilerimizin bize ilettiği sorunları dile getirmemiz için önemli bir iletişim platformu oluşturdu. İSO Yönetim Kurulu olarak; bu iletişim platformunu değerlendirirken, çalışma dönemimiz boyunca ön plana çıkardığımız işbirliği anlayışımıza özel bir önem verdik. Sorunlarımızın yanında önerilerimizi de dile getirerek her zaman çözümün bir parçası olduk.”

“Çok önemlmi kazanımlar sağladık”
Benimsedikleri anlayış sonucunda çok önemli kazanımlar sağladıklarını dile getiren Bahçıvan, “Bunların başında, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayi odaklı bir üretim ekonomisi anlayışının hükümetin gündemine girmiş olması yer almaktadır. Övünerek söyleyebiliriz ki; İSO olarak Türkiye’de de yeniden üretim ekonomisine dönülmesi konusundaki çabalara öncülük yaptık. Birkaç örnek verecek olursam; özellikle son dönemde meclise sevk edilen KDV reformu, KGF desteklerinin başlaması ve devam etmesi, imalat sanayiinde kullanılan hammaddelerle ilgili vadeli alımlarda KKDF’nin kaldırılması, yatırım, personel, Ar-Ge ve ihracat teşviklerinin yeni bir anlayışla genişletilmesi, işçi-işveren ilişkilerinde reformlar yapılması, sanayi arsalarının aşırı pahalanmasının önüne geçilmesi, vergi süreçlerinde sanayiciyi koruyan düzenlemeler yapılması ve bunun gibi birçok konu, bizim dile getirmemizin ardından hayata geçirilmiş bulunuyor” diye konuştu.
Beş yılda yakaladığı sinerji, yarattığı ortak heyecan, sergilediği birlik, beraberlik ve dayanışma anlayışıyla İSO’nun, geçmişten gelen marka değeriyle uyumlu örnek bir sivil toplum kuruluşu olduğunu aktaran Erdal Bahçıvan, şöyle devam etti: “Ne mutlu bizlere. Bunu hep birlikte başarmış olmanın huzurunu ve gururunu yaşıyoruz. Ülke kalkınması için elini taşın altına koyan sanayicilerimiz her şeyin en iyisine lâyıktır ve bundan sonra da öyle olmaya devam edecektir.”