Endüstriyel üretimi iyileştirmek için geliştirilen yapay zeka modülü

Yeni FactoryTalk Analytics LogixAI modülü; üretim anomalilerini tespit etmek ve gerektiğinde işçileri uyarmak, bununla birlikte inceleme yapıp müdahale edebilmeleri için yapay zeka (AI) kullanıyor.

A+ A-

Rockwell Automation

Endüstriyel işçiler artık ekipmanlarından gelen veriyi kullanarak üretim sorunlarını öngörebilir, mevcut otomasyon ve kontrol yetkinlikleriyle süreçleri iyileştirebilirler. Eskiden Project Sherlock olarak da bilinen yeni FactoryTalk Analytics LogixAI modülü; üretim anomalilerini tespit etmek ve gerektiğinde işçileri uyarmak, bununla birlikte inceleme yapıp müdahale edebilmeleri için yapay zeka (AI) kullanıyor.
Mevcut analitik teknolojilerinin birçoğu hem veri bilimi, hem de endüstriyel süreçlerde ciddi bir uzmanlık gerektiriyor. Fakat ControlLogix kontrolörlerdeki bu eklenti modül veri uzmanının işini yaparak, iş yükünü azaltıyor. Bir kontrol saşesinin içine doğrudan oturuyor ve kontrolör verisini kestirimsel modeller geliştirmek için arka plandan aktarıyor. Modül, bir üretim operasyonunu kesintisiz olarak izleyebilir, türetilmiş kavrayışına karşın anomalileri tespit edebilir.

Wise: “Kestirimsel çözümlemeyi daha erişilebilir hale getiriyor”
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rockwell Automation Ürün Müdürü Jonathan Wise, şunları söyledi: “FactoryTalk Analytics LogixAI modülü, işçilerin daha iyi üretim kararları vermeleri için kestirimsel çözümlemeyi daha erişilebilir hale getiriyor. Modül, ControlLogix uygulamasını öğreniyor ve bir şeyler beklenmedik şekilde değiştiğinde operatör ve teknisyenleri uyarıyor. Bu, onların üretim kalitesine ilişkin sorunları çözmelerini ve sürecin bütünlüğünü korumalarını sağlıyor.”
Örneğin; modül operatörlerin mikser gibi ekipmanlarda üretim kalitesini etkileyebilecek performans sapmalarını saptamalarına yardımcı olur. Ayrıca, sanal sensör olarak da kullanılabilir. İşçilerin ‘ambalajlı bir gıda ürünündeki nem’ gibi değerleri okumalarına gerek kalmaz. Modül, sanal bir şekilde üretim hattındaki püskürtücü, kurutucu ve yakma donanımı gibi varlıklardaki değişkenleri analiz edebilir.
İşçiler, insan makina arayüzü (HMI) veya bir gösterge paneli üzerinde alarmlar konfigüre edilerek sorun çıktığında uyarılabilir. Modülün özellikleri gelecekte daha da gelişecek ve işçilerin sorunları çözmeye odaklanmasına ve süreçlerin optimizasyonunun otomatikleştirilmesine yardımcı olacak.

FactoryTalk Analytics ürün ailesinin en yeni üyesi
FactoryTalk Analytics LogixAI modülü, Rockwell Automation FactoryTalk Analytics ürün ailesinin en yeni üyesi. Portföydeki bir diğer ürün ise, işçileri muhtelif cihazlardaki sorunlar konusunda uyarmak için otomasyon sisteminin yapısını öğrenen, cihazlar için FactoryTalk Analytics. LogixAI modülü, otomasyon sisteminin uygulamasını öğrenerek ve genel işlevindeki anomalileri tespit etmeye yardımcı olarak gelişiyor.
Her iki ürün de bireysel olarak çalışıyor; fakat gelecekteki tekrarlarda birbirlerine fayda sağlıyor. FactoryTalk Analytics platformu, birçok kaynaktan gelen veriyi bir araya getirerek işçilerin yeni içgörüler kazanmasını sağlıyor. Hem cihazlar için FactoryTalk Analytics, hem de LogixAI modülü genişleyen platform için veri kaynağı olur.