Endüstri 4.0 İstanbul’da tartışıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği ve Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin birlikte düzenlediği ‘4.0' toplantılarının üçüncüsü, ‘Endüstri 4.0 Uyumlu Fabrikalar ve Toplum 5.0’ konu başlığıyla gerçekleştirildi.

A+ A-

Yıldız Teknik Üniversitesi, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) ve Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) birlikte düzenlediği ‘4.0' toplantılarının bu seferki durağı Festo oldu. ‘Endüstri 4.0 Uyumlu Fabrikalar ve Toplum 5.0’ konu başlığı ile düzenlenen toplantı, 15 Mayıs 2018’de gerçekleştirildi. EGD Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Ünsalan’ın yönetiminde yapılan oturumun konuşmacıları; Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Cansever, ENOSAD Başkanı Hüseyin Halıcı ile Festo Türkiye Genel Müdürü Osman Türüdü oldu.

Türüdü: “Endüstri 4.0 bir araç”
Almanya’nın Endüstri 4.0 ile yakından ilgilendiğinin altını çizen Festo Türkiye Genel Müdürü Osman Türüdü, “Ancak orada da tüm işletmeler bu sisteme geçmiş değil. Türkiye’de Endüstri 4.0 biraz karıştırılıyor. Endüstri 4.0; daha iyi üretim ve daha iyi satış yapmak için bir araç” diye konuştu.
Türkiye’de Endüstri 4.0 konusunda sıkıntılar olduğunu söyleyen Türüdü, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu konuya ülke olarak hazır olmak için hukuki ve teknolojik altyapı hazırlanmalı. Ayrıca, siber güvenlik ve eğitim alanında da adım atmak önemli” diye konuştu.
Endüstri 4.0’a hazırlanmak insanı değiştirmek yerine ortamı değiştirmekle işe başlanması gerektiğini söyleyen Türüdü şöyle devam etti: “İnsan ve organizasyon gelişmeli ki; teknolojik olarak başarı sağlanabilsin. Sürekli organizasyon ve yapı değişimi yapılmalı. Bunun tek yönlü iletişimle yapılması söz konusu değil. Bilgili ve yetkili kişilerin sayısı artmalı. Rekabet ve işbirliği bir arada olacak yapılar oluşturulmalı. İnsanda ‘T yapısı’ bizim için önemli. Her şeyi biraz bilecek, ama bir konuyu çok iyi bilecek; bu bizim aradığımız insan tipi. Yeni dönemde böyle insanların önü açık olacak.”

Cansever: “Hayati bir önem taşıyor”
Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Cansever ise, Endüstri 4.0’ın Türkiye için hayati bir önem taşıdığını belirterek, “Robotlar çalışacak insanlar işsiz kalacak diye durum söz konusu değil. 4. Sanayi Devrimi ile birlikte yeni iş sahaları açılacak” dedi.

Halıcı: “Hedefe kilitlenmeliyiz”
Türkiye’nin Endüstri 4.0 trenini henüz kaçırmadığını savunan ENOSAD Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı da, “Almanya’da ortaya çıkan Endüstri 4.0’ı; Çin, Hindistan vb. az gelişmiş ülkeler de takip ediyor. Endüstri 4.0 kalkmamış bir tren gibi; henüz standartları oluşmamış. Hedefe kitlenmeliyiz; ülke olarak çok konuşuyoruz, ancak icraatta tereddütlüyüz” değerlendirmesini yaptı.

Toprak: “Hedefimiz farkındalık yaratmak”
Düzenledikleri etkinliğin üçüncü beyin fırtınası toplantısı olduğunun altını çizen EGD Başkanı Celal Toprak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu süreç devam edecek. Amaç; farkındalık yaratmak ve söylemden eyleme geçmek. Bunun için önümüzdeki dönemde İstanbul dışında da toplantılar düzenlemeyi hedefliyoruz.”