En yeni PlantPAx DCS sürümü

Yeni sistemin yetenekleri arasında daha sezgisel bir tasarım ile birlikte, tesis varlıklarından zengin içerikli bilgi alma yeteneği bulunmaktadır.

A+ A-

Rockwell Automation

Rockwell Automation PlantPAx dağıtık kontrol sisteminin (DCS) son sürümü ile endüstriyel üreticiler; daha akıllı, daha üretken ve korumalı operasyonlar yaratabilirler. Yeni sistemin yetenekleri arasında daha sezgisel bir tasarım ile birlikte, tesis varlıklarından zengin içerikli bilgi alma yeteneği bulunmaktadır. Bu iyileştirmeler, proses kontrol operasyonlarının dijital dönüşümüne katkı sağlar ve daha düşük pazara sunma süresi ve toplam sahip olma maliyetine sahip bir Connected Enterprise kurulmasına yardımcı olur.
Rockwell Automation PlantPAx İş Geliştirme Müdürü Kris Dornan, konu hakkında şunları söyledi: “PlantPAx DCS ölçeklendirilebilir, tesis genelinde otomasyon teknolojisi ve açık haberleşme standartlarının kullanılması sayesinde bağlanabilirliğin mümkün hale getirilmesine uzun zamandır yardımcı oluyor. Şimdi Rockwell Automation, proses kontrol operasyonlarının tüm proses tesisinden daha fazla değer almasına imkân tanıyacak yetenekler sunuyor.”

Daha akıllı
Bu sistem sürümü, bir DCS uygulama amacında olan küçük ve orta ölçekli işletmeler için zorluk bariyerini ortadan kaldırmak üzere mevcut teknolojilerden faydalanır. Sunucuların tek bir makinada birleştirilmesi ile uygulamalar modern bir DCS’nin tüm fonksiyonlarını kullanabilir. Sanal veya fiziksel tüm makinalarda kullanılabilecek olan bu basitleştirme; mühendislik süresini, lisansları ve sistem karbon ayak izini yüzde 75 seviyesine kadar azaltır.
Modern DCS içerisinde hem EtherNet/IP, hem de IEC-61850 standartlarını kullanan ve elektrik koruma cihazlarını destekleyen bir genişletilmiş kütüphane özelliğine sahiptir. Tesis genelinde entegrasyon ile elektrik fonksiyonlarının bağlanması daha yüksek tesis kontrolü sağlar. Ayrıca, yeni standart kontrol paneli teklifleri düşük riskte başlama için kolay uygulama sunar.Daha üretken
Sistem, alarmların ve anormal durumların ele alınması dâhil olmak üzere insanların proses ile etkileşimini iyileştirmek için genişletilmiş bir proses nesne kütüphanesine sahiptir. Basitleştirilmiş faceplate tasarımı; eğitim ve destek için daha kolay, daha sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunar. Kütüphane de, olay bilgilerinin gerçek zamanlı ve geçmiş verilerle gösteriminin optimize edilmesi için Historian şablonlarına sahiptir.

Korumalı
PlantPAx DCS ile kullanıcılar şimdi role ve alana göre erişim hakları tanımlayabilir ve yetkilendirme ve erişim ayrıcalıkları ile yeni bir güvenlik seviyesi sağlayabilirler. Sistem sürümü aynı zamanda, I/O haberleşmesi için ağ kullanılabilirliğini genişletir ve tesis genelinde birleştirilmiş mimarilerin değerini artırır.
PlantPAx DCS için en yeni sistem sürümlerinin, proses kullanıcılarından gelen değerli girişleri temel alan özellikler içerdiğini ve çok sayıda proses endüstrisine daha akıllı, daha sezgisel ve korumalı bir sistem sunmak için endüstri standartlarına uyduğunu anlatan Rockwell Automation Global Proses Sektörü Direktörü Jim Winter, “Bu inovasyonlar, şirketlerin bir Connected Enterprise içerisinde tesis genelinde entegrasyondan daha kolay kâr sağlamak üzere modern bir DCS’den faydalanmalarına yardımcı olur” diye konuştu.