En yeni mil rulmanları ile yüksek hıza ve hassasiyete sahip işleme

Almanya'nın Hannover kentinde 18-23 Eylül tarihleri arasında EMO 2017 Fuarı, NSK'ya takım tezgahı pazarı için çeşitli inovasyonları tanıtma fırsatı sağladı.

A+ A-

NSK

Almanya'nın Hannover kentinde 18-23 Eylül tarihleri arasında EMO 2017 Fuarı, NSK'ya takım tezgahı pazarı için çeşitli inovasyonları tanıtma fırsatı sağladı. Firmanın öne çıkan ürünler arasında, işmili tahriklerinin uygulama profiline uyması için özel olarak tasarlanan, NSK'nın yeni Sursave kafeslerini içeren Robust eğik bilyalı rulman serisi de bulunuyordu. Söz konusu rulmanlar, işmillerinin yüksek dönüş hassasiyeti elde etmesini sağlayarak, çok yüksek hızlarda bile yüksek hassasiyette işlemeyi mümkün kılıyor.
Yüksek hızda işleme yaparken, işmili rulman tertibatındaki sıcaklıklar kolaylıkla yüksek seviyelere ulaşabilir. Robust serisi, ısı oluşumunu minimum seviyede tutarak, bu etkenleri ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Bunun sonucunda, yüksek hızlı işlemlerin güvenilirliği artar.

Yüksek hızlarda kendisini kanıtladı
Robust eğik bilyalı rulmanları, yüksek hızlı koşullarda kendisini kanıtlamıştır ve hâlihazırda çeşitli takım tezgahı ve işmili üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Bu rulmanların; çelik ve seramik bilyalar, özel çelik malzemelerden üretilen yuvarlanma yolları ve farklı kafes türleriyle farklı versiyonlarla sunulmaktadır. Yeni Sursave kafesiyle, ısı birikimi daha çok azaltılacaktır. Bu etki, büyük ölçüde Sursave tarafından ortaya koyulan çok düşük sürtünme torku sayesinde elde edilmektedir. Bu, geleneksel eğik bilyalı rulman kafeslerinde görülen torklardan yüzde 20 daha azdır.
Başka bir önemli performans ölçütü ise, ana işmilinin NRRO'sudur (tekrarlanamaz aşınma). Kısaca düşük NRRO, işlenmiş parçaların yüzey kalitesini artırmaktadır. Robust Sursave rulmanları kullanılarak NRRO yarıya düşürülebilir. Ayrıca bu düşüş, 3 milyonun üzerinde bir hız faktörü (n x dm) ortaya konmasına rağmen elde edilmekte ve bu da, geleneksel eğik bilyalı rulmanlarla kıyaslandığında yüzde 20'lik bir artışı temsil etmektedir.
Bu özelliklerin hepsi bir araya geldiğinde (yüksek hız, düşük sürtünme torku ve çok yüksek dönme hassasiyeti), Robust Sursave eğik bilyalı rulmanlarla donatılan işmili tahrikleri, daha kısa döngü süreleri sonunda sürekli olarak kusursuz parçalar üretir. Dişli çarklar ve diğer tahrik bileşenleri gibi parçaların yanı sıra, kalıplarda da bu üründen faydalanacaktır.

Avrupa'daki ilk üretim tesisi 1976'da faaliyete geçti
1963'te Avrupa'daki ilk yan kuruluşu Almanya'nın Düsseldorf kentinde faaliyete geçen NSK'nin, Avrupa'daki ilk üretim tesisi ise 1976'da İngiltere'nin Peterlee kentinde hizmete girdi. Günümüzde şirket, Avrupa kıtası dâhilindeki satışlarını; İngiltere, Polonya ve Almanya' daki üretim tesisleri, Almanya, Hollanda ve İngiltere'deki lojistik merkezleri ve Almanya, İngiltere ve Polonya'daki teknoloji merkezleriyle destekliyor. Kuruluş 1990 yılında da, Avrupalı rulman üreticisi olan UPI Grubu'nu satın alarak, rulman markası olan RHP markasını bünyesine kattı. NSK ayrıca, geniş bir yetkili distribütör ağını da sahip.