En yeni frezeleme kaliteleri, uygulama güvenliğini ve takım ömrünü artırıyor

Yeni kaliteler, yerini alacağı önceki nesil GC4230 ve GC4240 kalitelerine kıyasla artan takım ömrü ve uygulama güvenliği için büyük fırsatlar sunuyor.

A+ A-

Sandvik Coromant

Kesici takım ve takımlama sistemleri uzmanı Sandvik Coromant, çelik frezeleme için iki yeni kesici uç kalitesi GC4330 ve GC4340'ı piyasaya sürüyor. Yeni bir alt tabaka, Inveio® kaplama ve geliştirilmiş son işlem teknolojisi gibi gelişmiş üretim teknolojilerinin geliştirilmesiyle yeni kaliteler, yerini alacağı önceki nesil GC4230 ve GC4240 kalitelerine kıyasla artan takım ömrü ve uygulama güvenliği için büyük fırsatlar sunuyor.
Üreticiler, ISO P iş parçalarını frezelerken birçok zorlukla karşılaşıyorlar. Örneğin; bazı sert ve aşındırıcı çelikler, özellikle daha yüksek hızlarda ve kesme işleminde, daha uzun sürede kesici ucun yanak yüzeyi boyunca aşınma oluşturabilir. Ayrıca, riskli bağlama veya uzun kullanma mesafesi nedeniyle kararsız koşullarda işleme, kesici uç çentiklenmesi riskini artırırken; işleme sırasındaki ısı oynamaları, özellikle ıslak kullanım koşullarında çatlaklar oluşmasına ve sonrasında ani kırılmalara yol açar.

Engdahl: "Takım ömrünü önemli ölçüde artırıyor"
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sandvik Coromant Ürün Uygulama Müdürü Magnus Engdahl, “Yeni kalitelerimiz bu sorunların birçok yönden üstesinden geliyor. Örneğin; optimize edilmiş Inveio® kaplama, güvenliği tehlikeye atmadan aşınma direncini ve takım ömrünü önemli ölçüde artırıyor. Tek yönlü kristal oryantasyonlu kaplama, termal çatlaklara karşı uzun ve güvenilir takım ömrünü destekleyen yüksek bir dirence sahip. Bu da, kesici ucu mekanik özelliklerini değiştirerek güçlendiren yeni bir son işlem tarafından desteklenen bir faktördür" dedi.
Yeni geliştirilen alt tabaka; iyi kontrol edilen tane büyüklüğü dağılımı ile daha güvenilir ve öngörülebilir takım davranışı sunuyor. Bunun yanında, daha dar kenar yuvarlama (ER) toleransı ile daha tutarlı takım ömrü destekleniyor. Artan takım ömrü, bileşen başına daha düşük maliyet sunarken; gelişmiş uygulama güvenliği, öngörülebilir bir performans, daha az kesinti süresi ve ayrıca yüksek bileşen kalitesi sağlıyor.
GC4330 orta sertlikte bir kalite olup, kaba talaş işleme ve yarı ince yüzey frezeleme için ilk tercihtir. Sert GC4340 kalitesi ise, kaba kenar frezeleme ve kanal frezelemede tercih edilir. Islak ve kuru işleme desteklenir; ancak kuru işleme önerilir.
GC4330 ve GC4340 kaliteleri şu ürün gruplarında da kullanılabilir: Kenar frezeleme için CoroMill® 390 ve CoroMill 490, yüzey frezeleme için CoroMill 345 ve CoroMill 745, yüksek ilerlemeli frezeleme için CoroMill 210, profil frezeleme için CoroMill 200 ve kanal açma ve dilimleme için CoroMill 331. Kaliteler çelik için optimize edilmiş olsa da, ISO K (döküm demir) ve ISO M (paslanmaz çelik) iş parçalarını içeren karışık üretim için de uygundur.