En son teknolojiler Hannover Messe’de sahne alıyor

Dünyanın önde gelen sanayi kuruluşlarının Almanya’da buluştuğu Hannover Messe Fuarı’nda, uluslararası alanda önemli işbirlikleri sağlandı. Etkinlik bu yıl, ‘Entegre Endüstri-Bağlan ve İşbirliği Yap’ ana temasıyla düzenlendi.

A+ A-

23-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Hannover Fuar Merkezi'nde yedi ihtisas fuarını tek çatı altında bir araya getiren Hannover Messe; endüstriyel otomasyon, otomotiv yan sanayii üretim teknolojileri, hidrolik pnömatik ve akışkan gücü sistemleri, dijital fabrika, enerji, basınçlı hava ve vakum teknolojileri (ComVac), endüstriyel yan sanayii, araştırma-teknoloji alanlarına odaklandı. Endüstri 4.0 konseptiyle düzenlenen fuar, bu yıl da birçok yeniliğe ve birbirinden etkileyici etkinliklere sahne oldu. Üretimden lojistiğe, pazarlamadan satış sonrası hizmetlere kadar sanayideki 360 derece dönüşüm etkinlikte yer aldı.
Hannover Messe 2018‘e paralel olarak düzenlenen intralojistik fuarı CeMAT ise, lojistik şirketlerine yönelik Endüstri 4.0 ile Lojistik 4.0 arasındaki etkileşimi ön plana çıkarmasıyla dikkat çekti. ‘Bağlantılı Tedarik Zinciri Çözümleri’ ana temasıyla düzenlenen fuar, değer katan faaliyetler ve tedarik zincirleri arasındaki dijital entegrasyon ve ağ oluşturma faaliyetini ileriye taşıma amacıyla ziyaretçi ve katılımcıları bir araya getirdi.

5 bin 800 katılımcı firma yer aldı
Meksika’nın ‘Partner Ülke’ olduğu ve 160 Meksika firmasının yer aldığı Hannover Messe ve CeMAT’ta, toplam 5 bin 800 katılımcı yeni teknoloji ve ürünlerini sergileme imkânı buldu. Fuar, yüzde 30’u Almanya dışından olmak üzere toplam 210 bin ziyaretçiyi ağırladı. Almanya’dan sonra ziyaretçi sayısının en yoğun olduğu ülkelerin başında; Çin, Hollanda, Polonya ve ABD yer aldı.
İsveç’in ‘Partner Ülke’ olacağı Hannover Messe 2019 ise, 1-5 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. Hannover Messe’ye paralel olarak Almanya CeMAT Fuarı’nın bir sonraki buluşması da 20-24 Nisan 2020’de gerçekleşecek.

Köckler:”Çok önemli bir etkinlik”
Deutsche Messe Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jochen Köckler, sanayinin vazgeçilmezi dijital dönüşüm sürecinde; insan, teknoloji ve endüstri bağlantısında Hannover Messe ve CeMAT ticari fuarlarının sektörel önemini vurguladı. Köckler, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Teknolojinin amacı; biz insanlarla rekabet etmek değil, bize fayda sağlamakla ilintili. Küresel rekabet ortamında, sanayide dijital dönüşüm çağın vazgeçilmezlerinden. Bu dijital dönüşüm sürecinde, karar mekanizması ve kuralların belirleyicisi de her zaman insan faktörü. İnsan, makina ve bilgi teknolojileri arasındaki etkileşim; üretim, lojistik ve enerji sektörlerinde oldukça önemli rekabet avantajlarını ve büyük kazanımları beraberinde getiriyor. Deutsche Messe olarak düzenlediğimiz Hannover Messe ve CeMAT ticari fuarlarımız da, bu önemli amaca global boyutta hizmet etme yolunda çok büyük bir önem taşıyor.”