En İyi İnovasyon Ödülü’nün sahibi: ProManage ve Doruk

WIN Eurasia Fuarı kapsamında organize edilen yenilikçi, teknik inovasyon ağırlıklı ve özgün tasarımlı projelerin yarışması WINOVATION’da, ProManage kazandığı birincilik ödülü ile en inovatif firma olarak seçildi.

A+ A-

Yalçın GÜR

WINOVATION Yarışması, WIN Eurasia’da farklı bir heyecan yarattı. Fuar kapsamında düzenlenen yenilikçi, teknik inovasyon ağırlıklı ve özgün tasarımlı projelerin yarışmasında ProManage, ‘Dijital Üretim Yönetim Sistemlerinde Yapay Zeka: Kestirimci Karar Verme Projesi’ ile birinci oldu. Yarışmanın ilk üç sırasını alan firmalar fuarın açılış toplantısında tanıtıldı ve ödüllendirildi. Doruk Otomasyon ve ProManage yetkilileri, birincilik heyecanlarını paylaşmak ve projelerini tanıtmak yanında fuarı; yeni firma, marka ve kimlik çalışmalarını paydaşlarıyla ve kullanıcılarıyla birlikte kutlamak ve daha geniş kitlelere duyurmak açısından bir fırsat olarak değerlendirmeye karar vermişler. Firma, yenilenen ve modernize edilen marka kimliğini daha iyi duyurmak amacıyla ilgi çeken özel bir stant hazırlamış. Stantta yetkililerden özel bilgiler aldım ve şirketin geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi oldum.

Doruk Otomasyon, ProManage’i ABD’de kurdu
2017 yılında ABD’de ProManage firmasını kuran ve birden fazla ülkede yoğun biçimde operasyonlarını sürdürmeye başlayan Doruk Otomasyon, WIN Eurasia’da gerçekleştirdiği lansman ile tüm dünyada tek marka adı ile anılma hedefiyle ProManage markasını Türkiye faaliyetlerinde de öne çıkarma kararını ve bundan böyle yalnızca kurumsal kimliğini ‘Doruk’ adıyla sürdüreceğini duyurdu. Lansmanda birinci olan proje ile ilgili olarak şu bilgiler paylaşıldı: “ProManage ekibinin uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ve Ar-Ge Direktörü Mustafa Can Öztürk önderliğinde tamamlanan yapay zeka ürünü sayesinde, üretim yönetim sistemlerinin anlık ve geçmiş verilere ilave olarak yapay zeka ve makina öğrenmesi yöntemleri ile geleceği öngörür (predictive) hale gelmesi sağlanıyor.”
Fuara katılan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır ile Hasan Büyükdede, ProManage standını ziyaret ederek hem yapay zeka ve AR uygulamalarıyla ilgili bilgi aldılar, hem de yarışma birinciliği için ProManage yöneticilerini ve ekibini tebrik ettiler.

Etkinlikler için de özel hazırlık yaptılar
Firma yetkilileri, fuarın diğer etkinlik ve panelleri ile ilgili özel hazırlık yapmışlar. Bunlardan bir tanesi, ‘Fabrikalarda IIoT Altyapıları ve Yapay Zeka’ ProManage özel paneliydi. Panel, fuarın en çok ilgi çeken etkinliklerinden biriydi. Firmanın Genel Müdürü Gönül Kamalı moderatörlüğünde düzenlenen panelde; CTO Cengiz Özden ve Ar-Ge Direktörü Dr. Mustafa Can Öztürk’ün yanı sıra, IIoT teknolojileri, big data ve yapay zeka konularındaki yatırımları ile ülkemizin öncü sanayi kuruluşlarından Cevher Jant’ın COO’su Oğuz Özmen ile plastik üretim teknolojileri konusunda Türkiye’nin duayen isimlerinden Metin Bilgili değerli tecrübe ve görüşlerini katılımcılar ile paylaştılar.
ProManage Türkiye Operasyonları Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Özden’in ENOSAD Özel Paneli Konuşması da ilgi çekti. Özden, ENOSAD Başkanı Dr. Hüseyin Halıcı’nın açılış konuşması ile başlayan ve ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Terzioğlu moderatörlüğü ile devam eden ‘Türkiye’de Sanayide Dijital Dönüşüm (Endüstri 4.0) Uygulamaları ve Çözümleri’ adlı konferansta panelist olarak yer aldı. Paneldeki konuşmasında Özden, işletmelerin Endüstri 4.0 kapsamında sahip olmak istedikleri çözümlerin pazarlama amaçlı değil problem çözme odaklı olması gerektiğini vurguladı ve bu kapsamda mühendisliğin öneminin unutulmaması gerektiğine değindi.
Doruk yetkilileri, yenilikçi ürün ve hizmetlerini sergilemelerinin yanı sıra, fuar boyunca yapay zeka, artırılmış gerçeklik ya da big data gibi Endüstri 4.0’ın temellerini oluşturan geleceğin teknolojileriyle ilgili eğitimler düzenlediklerini, geleceğin teknolojileriyle ilgili eğitimler verildiğini ve işletmelerin akıllı fabrikalara dönüşümünün yolunu açan teknolojilerle ilgili bilgilendirmeler yapıldığını belirttiler.