En iyi endüstriyel tasarımlar ödüllendirildi

İKMİB, İDDMİB ve TET ortaklığında bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ‘İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’ ödül töreni, ‘Türkiye Tasarım Haftası’ kapsamında 16 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

A+ A-

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İMMİB) tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen ‘İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’ ödül töreni; İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB), İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ile Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) ortaklığında, Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu desteğiyle gerçekleştirildi. 16 Kasım 2018 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde organize edilen etkinlikte, 4 ana kategoride yarışan 383 proje arasında 34 proje ödüle lâyık görülürken, toplam 220 bin TL para ödülü verildi.

Pelister: “Ülkemize yeni markalar kazandıracak”
Ödül töreninde konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, daha önce ödül kazanan tasarımların çeşitli ünlü firmalarca ürün haline getirildiğini ve 10 binlerce satıldığını ifade ederek, inovasyonun ve markanın önemine değindi. Pelister, konuşmasında şunları söyledi: “Birbirinden kıymetli fikirlerin ürünü olan tasarımlar, ülkemiz ekonomisi için bir inovasyon kaynağı oluyor. Marka olabilmenin en önemli aşaması tasarımdır. İşte bu değerli tasarımlar hem ülkemize yeni markalar kazandıracak, hem de aynı zamanda var olan markalarımıza yeni değerler katacak.”

383 proje başvurusu yapıldı
‘İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’na bu yıl 383 proje başvurusu yapıldı. ‘Metalden Mamul Mutfak Eşyaları’, ‘Plastikten Mamul Temizlik Ürünleri’, ‘Yaş Alan Nüfusa Yönelik Sağlık Ürünleri’ ve ‘Konsept 2018: Metalden Mamul Dış Mekân Pişirici Ürünler ve Aksesuarları’ olmak üzere 4 ana kategoride öğrenci ve profesyonel alt kategorilerinde yarışan projelerde; profesyonel kategoride birinciler 15 bin lira, ikinciler 10 bin lira, üçüncüler 7 bin lira, mansiyon alanlar ise 4 bin lira para ödülü kazandı. Öğrenci kategorisinde ise; birinciler 7 bin lira, ikinciler 5 bin lira, üçüncüler 3 bin lira, mansiyon alanlar da 2 bin lira para ödülü kazandı. Yarışmada, toplam 220 bin TL tutarında para ödülü verildi.
İlki 2005 yılında düzenlenen ‘İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’nda toplam 38 tasarımcı yurtdışı eğitim bursundan faydalandı. 2018’de de, dereceye giren 4 tasarımcı Ticaret Bakanlığı’nın sağlamış olduğu yurtdışı eğitim bursu imkânından yararlanacak.Yurtdışı fuarlarda konuk edilecekler
Yarışmalarda birinci olan tasarımcılar, tüm masrafları İKMİB tarafından karşılanarak yurtdışında prestijli fuarlarda konuk edilecekler. Ayrıca, dereceye giren tasarımcıların ödüllü projeleri ile katıldıkları ‘Uluslararası Tasarım Ödülleri’nin katılım masrafları 500 Euro’ya kadar İKMİB tarafından desteklenecek. Yarışmanın kazanılması durumunda ise, ödül törenine katılım için 1000 Euro'ya kadar konaklama, ulaşım ve vize masrafları yine İKMİB tarafından karşılanacak.
Öğrenci kategorilerinde dereceye giren tasarımcıların ödül kazandıkları projelerinin tescil, faydalı model veya patent masrafları, ilgili ödeme belgelerinin İKMİB’e ibrazına istinâden 1000 TL’ye kadar desteklenecek.