Emre Makina, çözüm ortağı olarak hizmet veriyor

Avrupa pazarında etkinliğini artırmayı hedefleyen Emre Makina, Almanya’daki bir müşterisine yönelik olarak, Avrupa’da söz konusu alanda birçok imalatçı firmanın gerçekleştiremediği ihtiyaca özel istifleme makinasını tasarladı ve üretti.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Adana'da 1998 yılından bu yana demir çelik, çimento, maden, enerji santralları gibi ağır sanayii tesislerinin gereksinimi olan mekanik yedek parçalar üreten Emre Makina, yurtdışı çalışmaları kapsamında Almanya'da kullanılmak üzere özel istifleme makinası tasarlayarak üretti.
Avrupa pazarında etkinliklerini artırmayı hedeflediklerini belirten Emre Makina Genel Müdürü İsa Tuzcu, “Almanya’daki bir müşterimizin özel gereksinimi ile ilgili olarak, Avrupa’da bu konuda söz sahibi birçok imalatçı firmanın gerçekleştiremediği ihtiyaca özel istifleme makinası, firmamızın tasarım departmanı tarafından tasarlandı ve imal edildi. Paketleme sistemlerinin geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ülke ve Avrupa pazarına sunulması ile ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Almanya’daki önemli bir müşterinin iki farklı projesi ile ilgili olarak almış olduğumuz iki ayrı sipariş, Avrupa pazarına açılmamızda bizim için büyük bir referans olacak" dedi.

“Birçok ülkeye ihracat yapıyoruz”
Geçmişte sadece Türkiye piyasasına hizmet verdiklerini, zaman içinde yurtdışına açıldıklarını anlatan Tuzcu, şöyle konuştu: "Şirketimiz, demir çelik sektöründe küresel bazda bilinen firmaların dünya genelindeki üretim tesislerinin portföylerine girerek, onların sürekli tedarikçisi olmayı başardı. Bu çerçevede Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki birçok ülkeye sürekli ihracat yapıyoruz."
Gelişen ekonomilerin bir gereği olarak, sektörel dalgalanma ve krizlerden etkilenmemek için faaliyet alanlarını genişlettiklerini vurgulayan İsa Tuzcu, "Kurduğumuz Ark-Emre firması ile yurtdışında yapısal çelik konstrüksiyon imalat ve montaj taahhüt işlerinde önemli projeleri tamamladık. Ayrıca yine iştirâkimiz olan As-Emre inşaat firması ile birlikte, yurtiçinde bina-konut inşaatı konularında da faaliyet gösteriyoruz” diye konuştu.
Emre Makina’da ihracat faaliyetlerinin önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Tuzcu, şöyle devam etti: “Yıllar itibari ile ihracatımızda belirli bir gelişme olmuş; ancak hedeflenen miktar ve yapıya mevcut imalat gamı ile istenilen seviyelere gelmenin zor olduğu görülmüştür. Bunun da nedeni, ağır sanayii tesislerinin ihtiyaçlarına yönelik üretim yapan şirketimizde, üretim ve satışlarımız genellikle müşterilerden gelen şartname ve projeler çerçevesinde yapıldığından ilave bir artı değer yaratılamamasıdır. Bu darboğazı gören yönetimimiz çözümü, tasarımı kendimize ait olan yenilikçi ve katma değeri yüksek ürün imalatı ile katma değeri yüksek teknolojik makina ve ekipman üretimine yönelmekte bulmuştur. Bu hedefimize ulaşmak için 2017’de şirket bünyesinde yatırım kararı alınarak, mevcut atölye kapasitemiz yüzde 100 artırılmış ve ayrıca, inovasyon sürecine katkıda bulunacak, kendi tasarımlarını geliştirecek bir tasarım departmanı kurulmuştur. Bu girişimler neticesinde hat sonu paketleme ekipman ve sistemleri imalatına başlanılmış ve kendi tasarımlarımız sayesinde; yenilikçi, state of art technology hat sonu paketleme sistemleri geliştirilerek, yurtdışındaki önemli müşterilere satışı gerçekleştirilmiştir.”

“Tüm gereksinimleri tek bir kaynaktan karşılıyoruz”
Emre Makina’nın hat sonu paketleme konusunda özel tasarımlar dâhil olmak üzere tüm gereksinimlerin tek bir kaynaktan karşılanabileceği güvenilir bir çözüm ortağı olduğunu kaydeden İsa Tuzcu, “İnşaat malzemeleri, ahşap ürünleri, gıda ürünleri, kâğıt-karton ürünleri, izolasyon malzemesi ürünleri endüstrileri hat sonu ekipmanlarımızın kullanılacağı başlıca uygulama alanları. Hat sonu paketleme sisteminde bulunan her ihtiyaca uygun paletleme, streçleme, shrinkleme sistemleri, çemberleme, streç sarma, bantlama makinaları, etiketleme ve tartı sistemleri, konveyörler, istifleme sistemleri diğer yardımcı ekipmanlar ile bunların otomasyonları ile robotik uygulamaları şirketimizce en uygun şekilde sağlanmaktadır” dedi.